Jakub Prachař so slovenskými príbuznými TU, jeho pratetu dobre poznáte

Umelecký talent sa v rodine Jakuba Prachařa dedí z pokolenia na pokolenie, no on tvrdí, že na výber povolania to u neho nemalo vplyv. „Každý je predsa originál. Mňa ni­kto nikdy do ničoho nenútil,“ zhodnotil pre PLUS 7 DNÍ. Pokračovateľom rodu bude podľa všetkého aj jeho dcéra Mia, ktorá sa mu narodila vo vzťahu s influencerkou Agátou Hanychovou. „Rada sa predvádza, tancuje, výborne spieva… Gény sa u nej prejavujú dosť jasne. Uvidíme, ako sa to vyvinie,“ uvažuje jej otec. Rozhovoril sa tiež o aktuálnej priateľke, mladučkej balkánskej herečke Sáre Sandevovej (24). V rozhovore sa JAKUB PRACHAŘ (39) vyznal aj k vrúcnemu vzťahu k Slovensku, ktorý zdedil po starej mame. Zhovárali sa s ním GRÉTA KLIMKOVSKÁ a ERIK KOLLÁRIK.

Jakub, pochádzate z umeleckej rodiny, zo slovenskej strany ste dokonca príbuzný významnej slovenskej divadelníčky Márie Bancíkovej. Viete o tom?

Takto ďaleko náš rod neovládam, ale, samozrejme, o slovenských predkoch viem. Musím sa spýtať babičky, či tu ešte niekoho máme.

Je to naozaj ďaleká história, keď uvážime, že Mária Bancíková bola profesorkou herca Ladislava Chudíka. Potom sa zaľúbila do divadelníka Drahoša Želenského…

Drahoš Želenský? To bol otec mojej babičky. Ako hovorím, ona je odborníčka na náš kmeň. Zistím si to.

Slovensko sa pre vás vďaka množstvu pracovných príležitostí stalo druhým domovom. Cítite sa u nás komfortne?

Baví ma u vás pracovať a páči sa mi aj v Bratislave. Keď som babičke hovoril, že sa na Slovensko vždy teším, povedala mi, že som to asi zdedil po nej. Ako dieťa chodievala do Bratislavy počas prázdnin veľmi často. Zaujímavé je, že keď to poviem niektorému z mojich slovenských kamarátov, myslia si, že si z nich robím „srandu“. Vraj je to stále len taká smradľavá zátačka pred Viedňou. Ale aj Viedeň mám rád. Keď som v Bratislave, väčšinou zájdem aj tam.

Podobne hanlivo ako vaši priatelia sa na adresu Bratislavy vyjadrila pred časom česká herečka Anna Kadeřávková (vraj jej nespokytuje komfort veľkomesta ako Praha - pozn. red.).

Kadeřávková je veľmi špecifická. Vy si to možno neuvedomujete, ale počas posledných rokov, ako sem cestujem, si všímam, ako Bratislava rastie. Teraz sa tu napríklad stavia pekné moderné centrum. Architektonicky sa veľmi vydarilo. Do budúcna fakt dobrý počin. Raz to všetci oceníte. Ja to vidím už teraz.

Slováci zas obdivujú historickú Prahu.

V tomto smere je dosť zakonzervovaná. Ak tam chce niekto postaviť niečo s peknou modernou architektúrou, zakážu to. A ak sa k niečomu niekedy aj schyľovalo, dementní politici to stopli, pretože dokončenie by pripadlo do iného volebného obdobia. V praxi to znamená, že by si na tom nestihli nič ukradnúť. Vedenie Prahy je veľmi krátkozraké. Sú to sráči a podľa toho to tam, bohužiaľ, vyzerá.

Jakub Prachař so slovenskými príbuznými vo FOTOGALÉRII

Našli sme mu  slovenských  príbuzných

Je všeobecne známe, že herecké gény sa na Jakuba Prachařa nalepili zo strany mamy Dany Batulkovej, otca Davida Prachařa i deda Iľju Prachařa. No príbuzných, a nie hocakých, má aj na Slovensku.

Všetko sa začalo v roku 1929, keď Jakubov pradedo, český herec a režisér Drahoš Želenský začal šéfovať košickému divadlu. Začiatkom päťdesiatych rokov bol už členom Slovenského národného divadla v Bratislave. Hoci mal v tom čase už štyri dospelé deti s českou herečkou a operetnou speváčkou Hanou Zieglerovou, zahľadel sa do krásnej Slovenky.

S herečkou Máriou Bancíkovou splodil Želenský dcéru, dnes známu herečku Ľudmilu Swanovú - Jakubovu pratetu, o ktorej doposiaľ nemal tušenie. „Takto ďaleko náš rod neovládam, ale veľmi ma to teší,“ zareagoval Jakub prekvapene. Ale späť k záletnému Želenskému. Najstaršia dcéra Ludmila, ktorú mal s prvou manželkou, porodila dcéru, herečku Janu Kalistovú, ktorá sa vydala za slávneho herca, Jakubovho deda Iľju Prachařa.

Slovenskú pratetu Jakuba Prachařa dobre poznáte, FOTO v GALÉRII

Celý rozhovor si prečítate v aktuálnom vydaní časopisu PLUS 7 DNÍ