Tip na článok
Mimoriadne kvalitná herečka, ale...: Petra Vajdová sa svojou citlivou povahou podľa blízkych veľmi do prostredia šoubiznisu nehodí.

TAJOMSTVO Petry Vajdovej: Pred nástupom na psychiatriu urobila herečka to, o čom nikto netušil

Štefan Novák

Skôr ako sa v máji odhodlala podstúpiť psychiatrickú liečbu, urobila ešte jedno vážne rozhodnutie.

Galéria k článku (19 fotografií )
Na klinike v Kroměříži: Jedno liečenie trvá tri mesiace, malo by sa chýliť ku koncu.
Na klinike v Kroměříži: Jedno liečenie trvá tri mesiace, malo by sa chýliť ku koncu.
V skromnosti: Herečka sa pohybuje v týchto priestoroch.

Tak ako herečku Petru Vajdovú (33) pred rokom, keď šoférovala pod vplyvom alkoholu, všetci odsudzovali, dnes ju po tom, čo sa rozhodla dobrovoľne zbaviť alkoholického démona, rovnako obdivujú a držia jej palce.  Skôr ako sa v máji odhodlala podstúpiť psychiatrickú liečbu, urobila ešte jedno vážne rozhodnutie. Aby mohla začať odznova, predala svoj byt, ku ktorému ju viazali ťaživé spomienky, a zadovážila si nový.

Nový byt: Herečka si ho zaobstarala ešte pred odchodom na liečenie, svoje meno má už aj na zvončeku.
Nový byt: Herečka si ho zaobstarala ešte pred odchodom na liečenie, svoje meno má už aj na zvončeku.
Emil Vaško
Nový byt: Herečka si ho zaobstarala ešte pred odchodom na liečenie, svoje meno má už aj na zvončeku.
Nový byt: Herečka si ho zaobstarala ešte pred odchodom na liečenie, svoje meno má už aj na zvončeku.
Emil Vaško

Zadlžila sa

Petra Vajdová, herečka, ktorú považujeme za jeden z najväčších talentov jej generácie, už môže za bránami psychiatrickej liečebne v Kroměříži, kde sa lieči zo závislosti od alkoholu a psychických problémov, strihať meter. Na celkom nový život sa však pripravovala dlhšie. Koncom minulého roka predala byt v Bratislave a aby sa mala po návrate z liečby kam vrátiť, kúpila si iný a väčší. Vďaka hypotéke je v súčasnosti majiteľkou bytu v centre Bratislavy, ktorý je situovaný pár metrov od pyramídy Slovenského rozhlasu. Podľa odhadu realitného makléra zaň mohla hviezda Slovenského národného divadla zaplatiť približne dvestotisíc eur. Transakcia sa udiala v apríli, teda mesiac pred tým, ako odcestovala do kroměřížskej liečebne.

Za láskou plakala rok

Práve rodičia sú aj v súčasnosti herečkinou najväčšou oporou. Hoci Petru za múrmi ústavu nafotili s mobilným telefónom v ruke, podľa našich informácií môže telefonovať len v určitý, presne stanovený čas a len s rodinou. To vysvetľuje aj dôvod, prečo sa jej nemôžu dovolať najbližší priatelia z brandže. Trojmesačné odstrihnutie od okolitého sveta je súčasťou procesu liečby, pretože pacientov nemôžu brzdiť žiadne sociálne problémy. Petra je pod neustálym dohľadom terapeutického tímu odborníkov rôznych špecializácií, ktorí jej pomáhajú nielen zo závislosti od alkoholu, ale aj ľahšie sa popasovať s nepríjemnými životnými situáciami. Práve tie ju podľa všetkého doviedli k tomuto neduhu.

Petra sa nám dávnejšie zdôverila, že veľmi túži po dieťatku a krásnom usporiadanom vzťahu, aký majú práve jej rodičia. „Už som raz mala muža, s ktorým som si vedela predstaviť založenie rodiny, ale nevyšlo to. Potom som rok plakala, ďalšieho pol roka som na neho myslela a až potom som si dokázala povedať dosť,“ povedala nám ešte ako dvadsaťosemročná a zauvažovala, že nešťastné zaľúbenia bude možno rovnako emotívne riešiť aj po tridsiatke, ak sa v jej živote neudeje žiadna zmena. Zrejme jej vtedy ani v najbujnejších predstavách nenapadlo, že v Kristových rokoch sa zo zlomeného srdca bude liečiť alkoholom, ktorý ju dovedie do psychiatrickej liečebne.

Pre ženatého s dieťaťom

Ešte pred rokmi jej stačilo prázdno v srdci zahnať prácou. „Nenašla som nikoho, s kým by som chcela byť, a musím priznať, že aj to je dôvod, prečo toľko pracujem. Keby som sa zamilovala, určite to obmedzím,“ zdôverila sa nám v čase, keď jej novú lásku hľadali už aj kolegovia a priatelia. „Dohadzujú mi nápadníkov, takže sa stáva, že mi volajú aj úplne neznámi ľudia. Vypočujem si ich a potom slušne poďakujem, že nemám záujem ísť na žiadnu kávičku. Samozrejme, nebránim sa ničomu novému, ale takto to podľa mňa nemôže fungovať. Aspoň ja tomu veľmi neverím. Vzťah sa musí predsa zrodiť prirodzene a spontánne. Nikam sa neponáhľam. Keď to príde, tak to príde. Keď má žena po dvadsaťpäťke, už si partnera vyberá opatrnejšie,“zafilozofovala si.

Lenže išli roky a Petre krachoval jeden vzťah za druhým. Smútok a možno aj frustráciu sa snažila zaplátať obrovským množstvom predstavení na pôde Slovenského národného divadla (SND), kde stvárňovala zväčša hlavné úlohy. Hoci sa borila so psychickými problémami, jej výkony boli vždy výsostne excelentné. Trávila tu tak veľa času, až sa na našej prvej scéne zamilovala. No opäť nešťastne. Pre slovinského režiséra Diega de Brea, s ktorým skúšala okrem iného predstavenie Rivers of Babylon, ktoré bolo doslova jej hereckým koncertom, absolútne stratila hlavu. Ženatý fešák s dieťaťom síce náklonnosť atraktívnej herečky pravdepodobne využil, no po čase jej dal zbohom.

So svojou rodinou: O rodičoch vždy hovorila s láskou, na snímke aj so svojimi bratmi, ktorých označuje za skutočných mužov.
So svojou rodinou: O rodičoch vždy hovorila s láskou, na snímke aj so svojimi bratmi, ktorých označuje za skutočných mužov.
Archív

V SND na ňu už čakajú

Situácii, v ktorej sa rozprávkovo jemná slečna, veriaca na lásku z románov, zrazu ocitla, už nevládala čeliť. Je obdivuhodné, že napriek obrovskému súženiu sa na verejnosti dokázala usmievať. Signálom, že niečo nie je v poriadku, preto pre jej okolie nebol ani rapídny pokles hmotnosti. Herečka ho vysvetľovala zdravou životosprávou a cvičením. Všetko prasklo, až keď ju v auguste minulého roku zastavila dopravná hliadka, ktorá po dychovej skúške zistila, že auto šoférovala s 2,4 promile alkoholu v krvi. „Bola to skratová situácia, ktorú veľmi silno a úprimne ľutujem. Svoj skutok budem ľutovať celý život,“zdôraznila. Dokázala sa však zmobilizovať a v šou Let’s Dance, na ktorú sa práve pripravovala, nakoniec aj tancovala. No nie dlho. Po niekoľkých kolách dobrovoľne, vraj pre zranenie, odstúpila. Jej účinkovanie v televíznej estráde nevnímali v SND s nadšením a nepríjemne ich zaskočila aj jej dlhodobá pracovná neschopnosť (PN), no pre obľúbenú herečku urobili ústupky. „Petra Vajdová je stále členkou umeleckého súboru Činohry SND a po ukončení PN sa plynule zaradí do pracovného procesu,“ uviedla tajomníčka divadla Izabela Pažítková.

Vysoké nároky na mužov

Ani divadelní kolegovia na Petru nepovedia jediné krivé slovo a na jej návrat sa tešia. „Je to také dobré a jemné dievča, že sa vôbec nehodí do tohto sveta a už vôbec nie do tejto brandže. Je to naozaj mimoriadne kvalitná herečka, len nesmie všetko prežívať až tak emotívne,“vyjadril sa na jej adresu jeden z kolegov. Petra nepopiera svoju introvertnú a citlivú povahu, no zároveň tvrdí, že keď treba, vie poriadne zabojovať. „V začiatkoch som sa stretávala s tým, že nemám na to byť kvalitná herečka, no ja som sa zaťala a povedala si, že just im dokážem opak,“ vyjadrila sa pred časom. Svoju bojovnú povahu naštartovala aj teraz, no ešte zďaleka nemá vyhraté. Ostáva veriť, že herecké prostredie jej bude zo všetkých stránok nápomocné a časom azda nájde aj vytúženú lásku. „Keď vidím svojho otca, hovorím si, nemôžem mať horšieho muža. Takže mám vysoké kritériá,“podotkla v čase, keď hviezdila v predstavení Jana Eyrová. Psychiku kultovej postavy si vtedy naštudovala do detailov. „Tam vidieť, aké sme my ženy silné a čoho všetkého sa dokážeme vzdať, keď niekoho ľúbime. Aj ja som taká. Ako trinásťročná som tento príbeh vnímala romanticky, no až teraz mi došlo, že je to vlastne tvrdé a realistické dielo. Vtedy však boli aspoň muži mužmi a ženy ženami,“ povzdychla si.

Anketa
Myslíte si, že sa Petra Vajdová hodí do šoubiznisu?
  • 91%
  • 9%
VIDEO Plus 7 Dní