Muži a ženy v špicatených kuklách, velebenie rasovej čistoty či horiace kríže. Aj takto vyzeral snem členov hnutia, o ktorom si väčšina ľudí myslí, že je zabudnutým spolkom minulosti. O opaku nás presvedčila novinárka Katarzyna Surmiak-Domańska. Tá sa absurdného kongresu zúčastnila v roku 2013 v americkom Arkansase.

Pojem Ku-klux-klan znie ako archaizmus vytrhnutý z učebníc dejepisu. Ako vyzerá moderná vetva klanu?

Hlavné rozdiely medzi súčasným hnutím, a tým, ktoré poznáme z minulosti sú najmä v jazyku či oblečení… odlišuje sa forma, no obsah zostal rovnaký. Forma musí byť prispôsobená takpovediac konkrétnemu odberateľovi, to znamená, že v súčasnej Amerike skrátka nie je priestor na to, aby mohli niekoho naháňať, mučiť a popravovať, kvôli inej farbe pleti. Je to teraz o dosť sofistikovanejšie.

Poľská novinárka Katarzyna Surmiak-Domańska.
Poľská novinárka Katarzyna Surmiak-Domańska.
Zdroj: David Duducz

Zúčastnili ste sa kongresu Ku-Klux-Klanu. Sú sofistikovanejší a modernejší, znepokojilo vás v niečom ich správanie?

Najhoršie na celom kongrese boli slová. Išlo napríklad o kázeň šéfa hnutia Thomasa Robba, ktorý sa v nej pýtal či je Ježiš Kristus rasista a zároveň si aj odpovedal, že bol. Ďalšou takou vecou, čo ma zarazilo, bolo keď ľudia na kongrese tvrdili, že holokaust bol len výmyslom a bájkou. Spomínam si ešte na jednu situáciu, keď mi jeden z členov, Bryan, povedal, ako zbožňuje Adolfa Hitlera a spýtal sa ma, či som čítala Mein Kampf.

Na druhý deň mi zatelefonoval a povedal, že si na internete našiel, že som z Poľska a jeho vyjadrenia o Hitlerovi ma pravdepodobne urazili a ospravedlnil sa mi. Nevzal späť, že má rád Hitlera, ale mrzelo ho, že to povedal tak nedelikátne. Je potrebné odlišovať niekoho maniere a jeho správanie. Ľudia na juhu Spojených štátov sú veľmi slušní. No ak je niekto slušný, tak to neznamená, že nedokáže niekoho zabiť.

Ako na vás pôsobila rodina organizátora kongresu Thomasa Robba?

Strávila som s nimi niekoľko dní a pôsobili ako ideálna rodina. Deti sú veľmi dobre vychované a rodičia aj starí rodičia sa im venujú. Thomas Robb je perfektný starý otec. Aj to je dôvod prečo deti túto ideológiu akceptujú, spája sa im totiž s láskou k rodine. Spolu s láskou je im však vštepovaná rasistická a fašistická ideológia.

Akú úlohu majú ženy v tomto spoločenstve?

Podobnú ako deti. Otepľujú imidž a obraz celého hnutia. Ženy sú veľmi aktívne v klane, nosia ich typické oblečenie a zastupujú aj vysoké funkcie. No tie najvyššie posty sú aj tak rezervované pre mužov. V organizácii však nenájdete dospelé nezadané ženy, všetky sú manželkami členov Ku-klux-klanu.

Ďalšie podrobnosti o zážitkoch novinárky Katarzyny Surmiak-Domańskej a jej skúsenostiach s kontroverzným hnutím sa viac dozviete v pripravovanom čísle PLUS 7 DNÍ.