Písal sa rok 1997 a vtedy päťdesiatpäťročný herec milovaný národom pociťoval úľavu. Jeden letný deň sa nám Michal Dočolomanský (†66) vyspovedal z porozvodového zmierenia s exmanželkou Martou. Keď opisoval krach svojho dvadsaťročného vzťahu, bol nezvyčajne otvorený. Z udalostí, v ktorých sa zmietal a pre ktoré navštívil aj psychiatra, si plánoval vyčistiť hlavu na dovolenke v Grécku, kam sa chystal odcestovať sám.

 

„Každý chce svoj život prežiť čo najkvalitnejšie a tak, ako to jemu vyhovuje. Ako žijem a čo robím, je predsa moja súkromná vec. Či to niekomu kole oči, verte mi, nie je vôbec podstatné,“ vyjadril sa zmierene, s novou chuťou do života a na vrchole tvorivých síl.

Noc na psychiatrii

O citovom trápení navonok žoviálneho herca Dočolomanského vedel len veľmi malý okruh ľudí. Patril k nim aj jeho kolega a priateľ Oldo Hlaváček (86), s ktorým mal celých štyridsaťšesť rokov v Slovenskom národnom divadle spoločnú šatňu.

Pred rozvodom sa mu „Dočko“ zdôveril aj so svojou novou životnou situáciou. „Veľmi ho to trápilo a nevedel si s tým rady. Na mojom pleci mal položenú hlavu a obaja sme plakali nad jeho nešťastím, že sa mu prestali páčiť ženy,“priznal Oldo Hlaváček po mnohých rokoch v knihe Nezostalo po nich ticho II.

Neurobil to kamarátovi poza chrbát. Idol žien totiž pred smrťou začal sám verejne rozprávať o „svojom partnerovi“, nie o „svojej partnerke“. Partnerom mal na mysli zrejme muža, s ktorým si boli posledné roky blízki a ktorému napokon odkázal svoj majetok, byt na Gorkého ulici aj chatu na Záhorí.

K inej orientácii sa však „Dočko“ vyjadroval v náznakoch podstatne skôr. Netajil, že po rozvode hľadal útechu a odbornú pomoc v psychiatrickej ambulancii. „Profesijne som bol na vrchole, no v súkromí so mnou bolo veľmi zle. Ocitol som sa na dne a nemohol som ísť ďalej. Chcel som skončiť, no pomohli mi dvihnúť sa.“

Hospitalizovaný bol však len jednu noc. „Celú som ju prebdel a o všetkom som triezvo uvažoval. Ráno som prišiel do ordinácie a pánovi profesorovi som oznámil, že odchádzam. Tvrdil, že je to priskoro, ale mne to stačilo,“ priznal.

Nový život

Stretnutie sme si v spomínanom roku 1997 dohodli v kaviarni na Gorkého ulici, neďaleko jeho bratislavského bytu, kde sa pri neodmysliteľnej cigaretke rozhovoril aj o rozvode. Bol vtedy pozitívne naladený.   

„Manželke som nechával čas na pochopenie vecí, ktoré nás rozdelili. Keď prišla sama na to, že sa s tým nedá nič robiť a že to treba brať tak, ako to je, toto poznanie nás opäť spojilo. Podnet na zmierenie dala ona, no ja som k nej priateľský vzťah prechovával stále. Veľmi ma trápilo, že naše manželstvo krachlo,“ rozprával nám Michal Dočolomanský a vylučoval, že by ešte niekedy dokázali žiť ako rodina. „Všetko, pre čo sme sa rozišli, by sa vrátilo späť. Preto nám súčasná situácia vyhovuje.“

Sondovali sme teda, či by si dokázal predstaviť život po boku inej ženy. „Rozhodne nie. Mám veľa priateľov a priateliek a tento neviazanejší štýl života mi vyhovuje viac,“ podotkol populárny herec veľavravne. „Ako žijem a čo robím, je moja súkromná vec,“uzavrel debatu na tému, s kým vlastne trávi voľný čas.

Vedel zarobiť

Hlavu mal Michal Dočolomanský vtedy už na dovolenke pri mori, kam sa chystal odcestovať. „Pôjdem sám. Vybral som si grécky ostrov Rodos a bolo mi úplne jedno, čo to stojí. Cítim totiž naliehavú potrebu ísť si niekam aspoň na dva týždne oddýchnuť. Budem premýšľať o robote, zalovím v spomienkach a popritom budem vnímať krásy prírody. Dokážem nájsť poéziu aj v tých najprostejších veciach ako napríklad kameň, more, slnko, piesok,“ zasnil sa. „Len aby tam, preboha, nebolo veľa Slovákov, nech im nemusím robiť komedianta,“ vyjadril svoju najväčšiu obavu.

Hoci bol umelec už počas života obrovskou hviezdou, jeho honoráre tomu veľmi nenasvedčovali. „U nás ešte stále nefunguje trhové hospodárstvo, takže sme zadeľovaní do istých kategórií. Napríklad za jednu slučku v dabingu mám päťdesiat korún. Ak vás to zaujíma, môj mesačný príjem v divadle je desaťtisíc korún. Ale mám výhodu, že možno aj pre popularitu dokážem zarobiť aj inde,“ narážal na bilbordovú kampaň, ktorej bol vtedy tvárou. „Bol by som hlúpy, keby som to odmietol. Naopak, robím to vďačne, mám z toho veľmi slušný príjem. Už to tu funguje ako v Amerike. Keď tam dostanete Oscara, okamžite sa stávate elitným hercom a pracovné ponuky sa začnú sypať jedna za druhou.“

Jednu krivdu však Dočolomanský pociťoval. „Je mi len ľúto, že takmer nič nerobím pre televíziu. Ale tá všeobecne nič nevyrába, lebo jej chýbajú peniaze. Je to dosť smutné. Nečudujte sa, že sa snažím prilepšiť si teraz, kým je moje meno v kurze, pretože na dôchodku, keď budem dostávať nejakých päťtisíc korún, sa mi to už asi nepodarí. Ale príliš neutrácam. Vo svojom veku toho už veľa nepotrebujem. Mám auto, slušne zariadený byt a to mi stačí,“ zhodnotil.

Nezabudnuteľný

Ako je známe, zbožňovaný umelec si svoj nový, slobodný život veľmi neužil. Zomrel v roku 2008, keď podľahol zákernej rakovine pľúc. Zaujímavé je, že už počas nášho rozhovoru bol presvedčený, že sa nedožije vysokého veku. „Aj môj otec zomrel skoro. Mal som vtedy dvanásť rokov a bolo nás dokopy desať detí. Dúfam, že aj ja zomriem skôr, ako zostarnem,“ vyriekol nad sebou ortieľ. Presne sedem rokov predtým, než mu zistili zákernú chorobu.

Kolegovia a fanúšikovia na Michala Dočolomanského spomínajú nielen ako na prívetivého človeka a geniálneho herca, ale aj veľkého profesionála, ktorý bol do poslednej chvíle oddaný divadlu. Sužovaný ťažkou chorobou dokázal hrať ešte v štyroch predstaveniach SND.

V komédii Čertice stvárňoval postavu Toniho, v predstavení Hamlet ducha Hamletovho otca, v komédii Chrobák v hlave rolu Carlosa Homenidesa De Histangua a s Máriou Kráľovičovou hral v predstavení S mamou. „Na javisku sme spolu stáli päť dní pred jeho smrťou. Potom odišiel navždy,“povzdychol si Oldo Hlaváček.

Tesne pred skonom Michalovi Dočolomanskému telefonovala aj Soňa Valentová, dnes sama sužovaná veľkým zdravotným trápením. „Ponúkala som mu očistnú kúru s Aloe vera, ale on vravel, že už je vo finále,“prezradila.

Finále, keď si ho herečka v predstavení Na skle maľované vzala ako biela smrť, zažívali spolu na javisku nespočetnekrát. Lenže potom prišla klaňačka a všetko sa začínalo odznova. Kapitola Michala Dočolomanského je síce už navždy uzavretá, nie však zabudnutá.

FOTO legendárneho Michala Dočolomanského v GALÉRII