Ladislavovi Štaidlovi by sa dalo kadečo vyčítať, len nie to, že by sa nedokázal postarať o svoju rodinu. A tú zabezpečil naozaj kráľovsky. Okrem toho, že do vienka dostal hudobné nadanie a dokázal nielen hrať na hudobných nástrojoch, ale aj skladať piesne, ktoré sa stali hitmi, mal talent aj na podnikanie a rozmnožovanie majetku. Ten zdedil po svojom otcovi, ktorý ešte v čase, keď žil jeho starší syn Jiří, tvrdil, že z partie Gott, Jiří Štaidl a Ladislav Štaidl najviac rozumu má práve jeho mladší syn Láďa.

Štaidlov otec vlastnil pílu v Stříbrnej Skalici, odkiaľ rodina pochádzala, tú mu však komunisti v roku 1948 znárodnili. Podnikateľský talent mu našťastie vziať nemohli, a tak starý pán potom radil synom a ich kamarátom z hudobnej brandže, keď už boli pri peniazoch, do čoho ich výhodne investovať. Takto poradil napríklad Petrovi Jandovi, aby kúpil pozemok, na ktorom potom vybudoval svoje rodinné sídlo a Štúdio Propast. A svojim synom Láďovi a Jiřími, a tiež aj Karlovi Gottovi a Karlovi Svobodovi poradil, aby skupovali nehnuteľnosti v Jevanoch. Tak sa stalo, že slávni muzikanti boli dlhé roky takmer susedmi.

 

Vo vile v Jevanoch potom Láďa Štaidl žil so svojou manželkou Annou a vychovával s ňou ich tri deti, synov Jiřího a Jana a dcéru Karolínu. Neskôr, keď sa dal dokopy so speváčkou Ivetou Bartošovou,  žil v dome v Jevanoch s ňou a ich synom Arturom, Iveta však odtiaľ odišla, keď Artur nemal ani tri roky. Vilu v Jevanoch potom dal prepísať na najstaršieho syna Jiřího, ktorý je právnik, ale nechal sa zapísať do listu vlastníctva ako vecné bremeno.

 

Vila v Jevanoch však ani zďaleka nebola jedinou nehnuteľnosťou, ktorú hitmaker Ladislav Štaidl vlastnil. Začiatkom 90. rokov kúpil činžový dom na Apolinářskej ulici v Prahe, kam sa začiatkom milénia aj on sám presťahoval z Jevan, a tu aj dožil. Polovicu čianžiaka nechal prepísať na svoju dcéru Karolínu. Láďa Štaidl však ešte za minulého režimu kšeftoval s nehnuteľnosťami, neskôr v roku 1992 založil firmu PRAGO-TEX s.r.o., ktorá sa zaoberala nákupom a predajom nehnuteľností a starožitností, ale toto nebol ani zďaleka jediný zdroj jeho ďalšieho príjmu okrem muziky.

 

Po revolúcii už začínal byť z muzikantského života unavený a rozhodol sa pre zmenu. Vždy si to vedel v živote dobre spočítať, a tak začiatkom 90. rokov sekol s muzikou a okrem kšeftovania s nehnuteľnosťami sa dal aj na ďalšie podnikanie, kde sa mu darilo ešte viac. Ale aj muzika mu stále kráľovsky vynášala, dostával tantiémy za seba, ale aj za zosnulého brata Jiřího, čo napríklad len za uplynulý rok činilo spolu vyše šesť miliónov českých korún pred zdanením. Štaidl pritom len na muzike dokázal zarobiť viac, ako samotný Karel Gott, pretože tantiémy pre autorov boli podstatne vyššie než tantiémy pre interpretov.

Akú hodnotu majú majetky Ladislava Štaidla, si pozrite v GALÉRII  >>

Láďa Štaidl ešte v roku 1991 založil spoločnosť PRAGO-CORN a vrhol sa aj na výrobu popcornu, ktorý dodával napríklad aj do českých kín. Činnosť spoločnosti PRAGO-CORN v roku 2017 ukončil, zato firmu PRAGO-TEX s.r.o, ktorú spočiatku vlastnil s Ivetou Bartošoovu, a neskôr bol jej jediným vlastníkom, nechal v roku 2004 jej polovicu prepísať na najstaršieho syna Jiřího. Po prevrate však Štaidl ešte zreštituoval časť Západočeských cihelen v Stode, kde sa mu tiež darilo. Ladislav Štaidl vlastnil tiež aj pozemok v Stříbrnej Skalici, ktorý by sa časom mohol zmeniť na stavebné parcely, čo by tiež mohlo byť zdrojom zaujímavého príjmu pre jeho dedičov. V každom prípade, jeho potomkovia  sú rozhodne zabezpečení, ostáva veriť, že po otcovi zdedili aj talent na zveľadenie majetku.