Žiadne uspokojenie s parádnou vlaňajšou sezónou, v ktorej stihla vyhrať jeden slalom Svetového pohára, byť tri razy na stupni víťazov a v konečnom účtovaní sa tešiť z celkového šiesteho miesta v slalome. Dvadsaťjedenročná slovenská lyžiarka Petra Vlhová chce byť ešte lepšia.

Aj preto si na jar tohto roku - krátko po tom, čo sa skončila spolupráca s Ivanom Iľanovským - najala uznávaného talianskeho odborníka 53-ročného Livia Magoniho, prísneho maximalistu, ktorý tri roky šéfoval realizačnému tímu Slovinky Tiny Mazeovej. Pod jeho dozorom získala Tina na zimnej olympiáde vo Vancouvri 2010 dve strieborné medaily (obrovský slalom, super-G). Pod jeho dozorom sa o rok stala majsterkou sveta v obrovskom a potom aj v superobrovskom slalome.

Láka ho trénovať len tie najlepšie, z prvej päťky Svetového pohára. Pri mladej Liptáčke však Livio prižmúril oči. Dohodli sa na spolupráci, hoci bola v slalome až šiesta. „Prečo som tak urobil? Lebo mám z nej rovnako dobrý pocit, aký som mal v momente, keď som bral Tinu. Páčila sa mi aj atmosféra v tíme, ktorý sa o Petru staral. Len nám dajte trochu času,“ povedal nám do telefónu zo svahu v rakúskom Söldene Livio Magoni.

Top 10 na prvý šup

Prvý slalom novej sezóny Svetového pohára odštartuje až 13. novembra pri polárnom kruhu, vo fínskom Levi. Obrovský slalom však má prvé preteky za sebou. A Petra Vlhová už prvé mesiace talianskej spolupráce pretavila do krásneho výsledku. S vysokým štartovým číslom 55 skončila v Söldene ôsma, keď vyhrala druhé kolo a prvý raz v kariére sa zmestila medzi desať najlepších aj v obrovskom slalome.

Zosilnela som, viac vládzem: Tvrdí pred novou sezónou Petra Vlhová. V prvom obrovskom slalome v Soldene sa to do bodky potvrdilo.
Zosilnela som, viac vládzem: Tvrdí pred novou sezónou Petra Vlhová. V prvom obrovskom slalome v Soldene sa to do bodky potvrdilo.
Zdroj: profimedia.sk

Zosilnela som, viac vládzem: Tvrdí pred novou sezónou Petra Vlhová. V prvom obrovskom slalome v Soldene sa to do bodky potvrdilo. Foto: profimedia.sk

Magoni však jeden výsledok preceňovať nemieni. „Počkajme si pár pretekov, dva-tri slalomy, nech vieme, na čom sme. Petra má formu, aj v obrovskom slalome sa výrazne zlepšila. Ešte stále jej viac idú technickejšie disciplíny, no cítim, že rýchlosť má v sebe. A som rád, že ju aj v tomto smere môžem naučiť a niečo jej vštepiť,“ pokračoval uznávaný taliansky odborník. Magoni vie, čo hovorí.

Kedysi jazdil rely, dnes pravidelne robí triatlon. „Rely milujem, no veľa času mi naň nezostáva a navyše je to drahý šport. Získal som však pri ňom veľa skúseností, ktoré môžem využiť i v lyžovaní. Aj sa o to snažím. Mimo svahu sa však teraz viac pohybujem v triatlone, mám za sebou jedenásť Ironmanov. A popri tom robím maratón. Odbehol som už 80, zvládol som tiež Marathon de Sables,“ pochválil sa Livio. Na mysli mal jeden z najbrutálnejších behov na svete, počas ktorého musia pretekári odbehnúť maratón v saharskej púšti šesť dní po sebe.

Nadšená z nových vecí

Nečudo, že pri podobnom životnom štýle zvykne byť Livio na svoje zverenky prísny. Povráva sa, že práve preto bývalý reprezentačný tréner Monaka či Poľska v talianskej reprezentácii skončil. Vlhová je však zatiaľ z jeho tréningu nadšená. „Priam unesená,“ priznáva naša reprezentantka, ktorú predchádzajúcich päť rokov viedol Ivan Iľanovský, dnes tréner francúzskych junioriek. „Už som potrebovala zmenu. Livio mi ukázal nové veci, nové metódy. Také, ktoré som nikdy predtým nerobila. Nemohlo to pre mňa dopadnúť lepšie,“ myslí si Petra.

Takého som potrebovala: Chváli nového kouča Magoniho naša mladá lyžiarka.
Takého som potrebovala: Chváli nového kouča Magoniho naša mladá lyžiarka.
Zdroj: Facebook P.V.

Takého som potrebovala: Chváli nového kouča Magoniho naša mladá lyžiarka. Foto: Facebook P.V.

V novej sezóne chce, na rozdiel od Velez-Zuzulovej, útočiť na popredné priečky aj v obrovskom slalome, čo znamená výrazne vyšší počet štartov ako v tej uplynulej. Možno až dvadsať. „Bude to plné, hneď na začiatok nás po fínskom Levi čaká dlhá cesta do Ameriky, ale teším sa. Dlhá prestávka mi už liezla na nervy. Už mi tie štarty chýbajú. Mimochodom, zosilnela som, čím som staršia, tým viac vládzem,“ pokračovala.

Tréning na suchu: Základ dobrého výsledku na svahu.
Tréning na suchu: Základ dobrého výsledku na svahu.
Zdroj: Facebook P.V.

Tréning na suchu: Základ dobrého výsledku na svahu. Foto: Facebook P.V.

Magoni nevylučuje, že ak sa jej bude dariť, možno v budúcich sezónach bude pretekať aj v superobrovskom slalome. „Možno o dva roky skúsime aj niečo iné,“ dodáva záhadne. „Ja nemám žiadnu disciplínu, ktorú by som chcel povýšiť nad ostatné. Najradšej by som vyhral všade. Musíme však robiť postupné kroky. Základ je v tejto chvíli držať sa v top 30 v oboch, na ktoré momentálne trénujeme,“ tvrdí.

Mazeová končí, bude učiteľka

Podľa Magoniho má Petra rovnaké kvality ako Mazeová v jej veku, tam sa však porovnanie končí. „Tina predtým jazdila najmä obrovský slalom, k super-G, kde sa neskôr stala majsterkou sveta, mala bližšie. Uvidíme, ako sa smerom k rýchlosti bude zlepšovať Petra, ktorá je technickejší typ. Makáme však ako Sagan. A ten výsledky má. Hádam to pôjde aj nám,“ vraví Livio, brat bývalého futbalistu Oscara Magoniho. „Futbal mám rád, stále fandím AC Miláno, no nie je to hlavný objekt môjho záujmu. Lyžovanie ma chytilo viac,“ poznamenal.

Tridsaťtriročná Slovinka Mazeová sa napokon vypracovala na univerzálku. Dokázala vyhrať všetkých päť disciplín Svetového pohára, pred tromi rokmi získala veľký krištáľový glóbus za celkové prvenstvo vo Svetovom pohári. A rok nato sa v Soči stala olympijskou víťazkou v zjazde aj v obrovskom slalome. Nechýbala ani minulý víkend v Söldene, no len preto, aby na tlačovke oznámila definitívny koniec kariéry.

Zopakuje úspechy aj s Vlhovou?: Magoni si ich so Slovinkou Mazeovou užil až-až.
Zopakuje úspechy aj s Vlhovou?: Magoni si ich so Slovinkou Mazeovou užil až-až.
Zdroj: profimedia.sk

Zopakuje úspechy aj s Vlhovou?: Magoni si ich so Slovinkou Mazeovou užil až-až. Foto: profimedia.sk

Siedmeho januára to pred domácimi fanúšikmi v Maribore definitívne zabalí. „Necítim už potrebu súťažiť na tejto úrovni,“ prezradila Tina, z ktorej bude nielen príležitostná komentátorka Eurosportu, ale aj učiteľka na základnej škole, keďže medzičasom stihla dokončiť pedagogickú fakultu v Maribore.

Nalieva jej sebavedomie

Na rozdiel od slávnej Slovinky je Slovenka Vlhová stále na začiatku kariéry. Do novej sezóny nevstúpila len s novými lyžami, kombinézou, prilbou či sponzorom. Rada by aj s novým mentálnym nastavením. „Som šťastná, že sa ocino pustil do spolupráce so zahraničným trénerom. Na Slovensku takého nemáme. Tréner mi dodáva sebavedomie a mne to veľmi pomáha. Navyše je Talian a talianska technika je podľa mňa najlepšia,“ vraví Vlhová.

Jej popularita stále stúpa. „Nevšímajú si ma len ľudia na ulici, ale aj sponzori. A to je ďalší moment, z ktorého mám radosť,“ snažila sa Petra tesne pred štartom novej sezóny šíriť okolo seba optimizmus. „Vlani som v slalome vystrelila medzi najlepších. Viem, je to vysoko, no rada by som sa tam udržala. A chcem dobrý výsledok aj z majstrovstiev sveta,“ vraví.

K tomu jej má dopomôcť i tím, ktorý ju bude po celú zimu sprevádzať. „Sme v ňom štyria. Okrem trénera servisman Stano Vozárik, Matej Gemza a ja ako asistenti. Do tímu patrí aj kondičný tréner Šimon Klimčík, no on s nami necestuje,“ vypočítava Boris Vlha.

Brat našej lyžiarky je stále skvelý motokrosový pretekár. Mladšia sestra však dostala prednosť. „Robíme pre ňu, čo sa dá. Ak sa jej aj v tejto sezóne podarí pódium, bude to zásluha celého tímu,“ tvrdí Boris.

Program SP 2016/2017
Program SP 2016/2017
Zdroj: Plus 7 dní

Stále kamarátky?

Bude to pre Peťu nová sezóna aj z iného pohľadu. Kým vlani s Veronikou Velez-Zuzulovou trénovali a počas jednotlivých kôl Svetového pohára často aj bývali v spoločnej izbe, teraz to na rovnako úzku spoluprácu až tak nevyzerá.

Kým Velez-Zuzulová pilovala formu na svoju pätnástu sezónu v argentínskych horách, Vlhová z Európy neodišla. Pripravovala sa v Rakúsku a v Taliansku. Na priamu otázku, aký je jej súčasný vzťah k Veronike, odpovedala jednoznačne. „Veronika sa pripravuje s Francúzmi, ja s mojím tímom. Idem vlastnou cestou.“

Dve esá: Rozhádaná lyžiarska asociácia nám radosť nerobí, no Vlhová aj Velez-Zuzulová si za svoje vlaňajšie výkony zaslúžia absolutórium.
Dve esá: Rozhádaná lyžiarska asociácia nám radosť nerobí, no Vlhová aj Velez-Zuzulová si za svoje vlaňajšie výkony zaslúžia absolutórium.
Zdroj: Facebook

Dve esá (vpravo): Rozhádaná lyžiarska asociácia nám radosť nerobí, no Vlhová aj Velez-Zuzulová si za svoje vlaňajšie výkony zaslúžia absolutórium. Foto: Facebook

Tak či onak, obe Slovenky vlani vďaka skvelým výsledkom výrazne zvýšili počet fanúšikov lyžovania pred televíznou obrazovkou aj na svahoch. Na rakúskych či chorvátskych svahoch ich bolo nečakane veľa. Aj 32-ročná Velez-Zuzulová, druhá najlepšia slalomárka uplynulej sezóny, má v nadchádzajúcom ročníku veľké ciele.

Túži po malom krištáľovom glóbuse aj medaile z majstrovstiev sveta. Súťažila na nich už osem ráz, no na stupne víťazov sa zatiaľ nepredrala. Ušla sa jej len tá zemiaková - vlani v americkom Colorade, kde ju od bronzovej Češky Šárky Strachovej delilo 17 stotín sekundy. Aj preto bude Veronika mať vo februári 2017 vo švajčiarskom Svätom Mórici motiváciu navyše.