Kedysi bol hádam aj cukor sladší - tak to býva vždy, keď sa hovorí o súčasnej generácii. V prípade slovenských hercov však existuje predsa len jedna výnimka. Napriek tomu, že Juraj Bača (30) je hercom len štyri roky, už si stihol obmotať okolo prsta najznámejšie divy slovenského divadelníctva. Ako prvá si ho všimla Zuzana Fialová (44), ktorá mu ochotne dávala privátne kurzy herectva, po nej si ho pod ochranné krídla vzala Zdena Studenková (64) a najnovšie si urasteného blondiaka nevie vynachváliť Kamila Magálová (67).

„Juraj, to je naozaj milý chlapec a slušniak. Je to prekvapujúce, lebo dnes sa to už nenosí. Nie je veru veľa takých medzi mladými hercami. Určite je to aj výchovou, to je základ,“rozmýšľala pred nami Kamila, keď sme sa s ňou o jej javiskovom kolegovi v novej zájazdovej konverzačnej komédii Predstavím ťa oteckovi bavili. Nečudo. Zatiaľ čo iní mladí dokážu do práce meškať, Bača, známy z televízneho seriálu Komisár Rex, prišiel už na prvú skúšku s tým, že ovláda celý text naspamäť, a v hľadisku sedel aj vtedy, keď už mohol byť dávno preč - len aby sledoval prácu podstatne starších kolegov. No podľa Juraja Baču na ňom herečky vyzdvihujú aj čosi iné.

Vychovávajú si ho

Nahý. A len s uterákom okolo pása. Takto sa uvedie herec na scéne a naozaj chvíľu trvá, kým sa oblečie. Nahotou sa už ani nezaoberal, veď ešte pred pár rokmi vraj nevedel ani „rozprávať“. Aspoň podľa Zuzany Fialovej, ktorá si ho na konkurze vybrala do seriálu Panelák ako svojho partnera. Všetci ju od toho odhovárali. „Tak som povedala, že sa mu budem venovať, mám nejaké skúsenosti a trochu mu pomôžem s technikou.Lebo v tejto krajine ni­kto nikomu nepomôže. Musíme si navzájom pomáhať, lebo potom nemáme s kým hrať,“ vysvetľovala, prečo ju svojho času bolo s Jurajom vídať v lese na bratislavskej Kolibe.

„Vôbec to nebolo také romantické, ako to znie. Bola som na neho naozaj veľmi prísna, nútila som ho robiť strašné veci, ako utekať a hovoriť text, aby ho spomalil. Super sa zlepšil, ibaže už hrá s inou. So Zdenkou,“ povzdychla si kedysi Zuzana. Vyštudovaný manažér, ktorý sa omylom stal hercom, sa najnovšie stretol na javisku s Kamilou Magálovou. „Napriek tomu, že má ešte málo skúseností, sa mi s ním pracovalo dobre. Dôležité je, že si dá povedať a nemá problém pýtať si radu,“ podotkla prekvapená Magálová.

Za niečo v minulom živote

No a keď sa dáte do reči s Jurajom, priznáva aj čosi iné. „Často hovoria, že som typ herca, akí bývali kedysi. Nejde ani o nostalgiu. Museli mať výšku, aby zaplnili veľké javisko, museli mať výrazné črty tváre,“ podotkol pred nami plavovlasý herec, netušiac, že napríklad Hana Gregorová rada rozpráva, že dnes už takmer nie sú herci, ktorí by sa mohli pred divákmi vyzliecť ako kedysi Štefan Kvietik. No hoci Gregorovej kritérium Bača hravo spĺňa, o pikantnostiach sa s ním veľmi neporozprávate. Skôr znie ako z motivačnej brožúry.

„Pretože netrpím syndrómom herectva, beriem ako úžasný dar, že ho môžem robiť. Päť sekúnd pred tým, ako som vyšiel na javisko, som sa pozrel tam hore a poďakoval sa, že môžem robiť túto prácu, rozveseľovať ľudí. Ľudia na predstavenie prídu z práce a na hodinku, dve sa dostanú niekam inam. To som si musel asi zaslúžiť za niečo v minulom živote, že môžem žiť takýto život,“ spustil vďačný Juraj po premiére nového predstavenia. Súčasne nás musel ubezpečiť, že nie je v žiadnej sekte.

„Skutočne vidím momenty v živote, keď všetko mohlo byť inak. Niekedy zapracovala náhoda. Mnohí študujú herectvo od pätnástich a čakajú. Ja som mal dvadsaťšesť, keď som sa hlásil na Vysokú školu múzických umení. Teraz mám tridsať a môžem si povedať, že som práve odohral premiéru s Jožkom Vajdom a Kamilou Magálovou. To sú úžasné veci, naozaj. Preto musím byť vďačný.“

Podľa Dočka

Aj preto počas skúšok s legendami zvolil Juraj Bača taktiku od prvého momentu. „Rozprávajú sa legendy, ako Michal Dočolomanský prišiel na prvú skúšku a hneď vedel celý text. Tak som si povedal, že urobím to isté. Keď ovládate text, môžete aj žonglovať. Vravím si, že by bolo škoda zahadzovať šance nejakou nepripravenosťou.“Neskôr si odkladal telefón a sledoval, ako starší herci skúšajú obrazy, v ktorých on sám nebol.

„Zostal som sedieť a díval som sa, ako pracujú. Už len technicky. Napríklad veľa fórov, aj keď sú možno dobré, zanikne, keď ich zašmo­drcháte. Na každú humornú situáciu vyskúšal Jožko Vajda aj desať polôh. Hľadal to. Nepokladám sa za vtipného herca, ale keď vidíte, že aj Jožko Vajda alebo Tomáš Maštalír hľadajú a ponúkajú... Je dôležité nebáť sa. Lebo jedna vec je pekná tvárička. Okrem toho musíte ľudí presvedčiť, že viete hrať. Keď som teraz skúšal v Aréne, bol som neistý, v kuse som chodil do divadla, keď bolo prázdne. No a raz som na javisku tak stál, skúšal, skúšal, skúšal… Zrazu sa ozval Juraj Kukura, či som taký veľmi snaživý. Po premiére prišiel - ,Vy sa nebojte, veď vy ste talentovaný.‘ A keď vám takéto slová povie taký človek, zrazu vám narastú krídla.“

Za posledné mesiace Juraj Bača tak trochu povyrástol, dokonca aj fyzicky. „Všetci mi to teraz hovoria. Zrazu, ako som začal cvičiť jogu, som sa trochu vzpriamil a som vyšší. Nie som ani vegán, vegetarián, ani ne­vnímam žiadne energie, len sa po joge lepšie cítim a mám zdravší chrbát,“ vysvetlil nám a dodal, že cez leto sa chystá do Indie. Bez Dominiky Richterovej, s ktorou sa po viacročnom vzťahu definitívne rozišiel. Zato s manželským párom, ktorý do Ázie chodieva nakrúcať dokumentárne filmy. „Treba tam ísť, to je iný svet, iná mentalita. Nikto sa nikam neponáhľa, lebo sa nemajú kam. Vážia si jeden druhého. Je tam jedna rodina, ktorá nemá nič, všetci žijú v jednej škatuli a usmievajú sa viac ako my tu. Aj preto tam chcem ísť.“