S provokačne vystrčeným prostredníkom opúšťala Nora Mojsejová policajnú celu predbežného zadržania ešte pred tromi rokmi. V roku 2013 jej až tak veselo nebolo. Obvinenie zo spáchania ďalšieho ekonomického trestného činu sa snažila zvrátiť ovplyvňovaním spoluobvinených a ničením kompromitujúcich materiálov, a tak ju súd radšej zavrel do väzby.

Dlhý pobyt za mrežami znášala Mojsejová ťažko, počas prvých týždňov potrebovala aj pomoc lekára. Prechod z obývačky vybavenej nábytkom od Versaceho do strohej cely bol pre boháčku z Pereša šok. Aj keď so striebornou lyžičkou v ústach sa určite nenarodila.

Hviezdny kšeft

Starší Košičania si ešte pamätajú, ako úradníčka Nora Mojsejová sedávala za priehradkou v Slovenskej sporiteľni a vybavovala klientov banky. Nikomu by vtedy ani len nenapadlo, že raz bude túto tuctovú paniu z obyčajného sídliskového bytu sledovať v televízii ako hviezdu šoubiznisu. Ale stalo sa.

Sivá myš sa dala na podnikanie a Norika, ako pani podnikateľku familiárne oslovujú moderátorky lifestylových relácií, zrazu národu predvádzala svoje skrine plné drahých kožuchov, nechala sa televíznym štábom sprevádzať na nákupoch v Miláne, fotografom pózovala s vymódenými psami.

Ako sa jej tento skok zo všedného života do nablýskaného sveta podaril? Vyzerá to tak, že Nora Mojesová zbohatla na štátnych zákazkách. Hviezdny kšeft rozbehla ešte ako Nora Kašaiová spolu so svojím vtedajším manželom v malej novovzniknutej firme K. K. Trade Slovakia, ktorá sídlila priamo v ich byte na Mäsiarskej ulici v Košiciach.

Ponúkla jej ho bratislavská firma Damovo, ktorá sa živila takmer výlučne službami pre štátne inštitúcie alebo organizácie s majoritným zastúpením štátu. V novembri 2000 si tľapli a Nora podpísala mandátnu zmluvu.

Zaviazala sa poskytovať firme Damovo obchodné, ekonomické, účtovné a daňové poradenstvo, radiť im pri tvorbe zmlúv, určovať bonitu klientov a tiež zisťovať z Obchodného a zo Živnostenského registra základné informácie o právnych subjektoch a fyzických osobách. V nasledujúcich mesiacoch sa firme Nory Mojsejovej a jej vtedajšieho muža sypali od Damova parádne peniaze.

Pravdaže, nebolo to za hrabanie v Obchodnom registri, ktoré za pár minút zvládne aj človek so základným vzdelaním. Dohody o priznanej odmene naznačujú, že peniaze boli Norinej firme vyplatené za akési prísne utajené činnosti. Napríklad v júni 2001 dostala štyri a pol milióna korún za „bezpečnostné rezorty Ministerstva vnútra SR“.

O mesiac neskôr, teda v júli 2001, ďalších dva a pol milióna korún za „poradenstvo súvisiace s bezpečnostnými projektmi silových rezortov“. Takýmto spôsobom firma Damovo v priebehu jediného roka vyplatila Nore s manželom za práce na čisto štátnych zákazkách dokopy viac ako päťdesiat miliónov korún, teda 1,66 milióna eur!

Poprela, čo vlastnoručne podpísala

Ministerstvo vnútra potvrdilo, že firma Damovo pre nich pracovala, podľa vyjadrenia tlačového odboru dodala pevnú hlasovú sieť. V roku 2000 až 2001 jej vyplatila viac ako stopätnásť miliónov korún. Informáciami o subdodávateľoch Damova však ministerstvo nedisponuje a vraj ani netuší, aké konkrétne služby pre ministerstvo vnútra nevykonávalo priamo Damovo, ale ktosi celkom iný.

Že by priznali skutočne bizarnú skutočnosť, že bezpečnosť Slovenska bola aspoň podľa vyplácaných peňazí aj v rukách Nory Mojsejovej, o tom nemôže byť ani reči. S priznaním sa k peniazom inkasovaným za „bezpečnostné rezorty“ štátu má dnes problém aj Mojsejová. „Pre firmu Damovo sme poskytovali účtovné poradenstvo. Nič viac. Bezpečnostné projekty? O tom nič neviem,“ tvrdí Mojsejová.

Nora zapiera s takou ľahkosťou, až je ťažké predstaviť si, že nehovorí pravdu. Existuje však vyjadrenie overené notárom, v ktorom Mojsejová vlastnoručným podpisom potvrdzuje poskytovanie odbornej konzultačnej činnosti pre jednu zo štátnych firiem. Toto potvrdenie by malo byť súčasťou spisu vedeného daňovou kontrolou.

Proti kontrole nasadili biele kone

Daňové orgány nemohli uveriť, že by Mojsejovej firma skutočne robila to, za čo jej Damovo platilo. Kontrolóri spochybňovali odbornosť poskytnutých materiálov, ich autorstvo a tiež nesúlad medzi tým, čo sa Mojsejovej firma zmluvne zaviazala robiť a za čo inkasovala peniaze. Ale s tým mala problém hlavne firma Damovo.

Naťahovali ju pre neuznané daňové výdavky a žiadali zaplatiť podstatne vyššie dane. Nora bola v suchu. Peniaze dostala a ostatné ju už nemuselo zaujímať. Iba sa jej nepáči, keď jej priživovanie na štátnych zákazkách, aj keď len v poddodávke, niekto pripomína. A dušuje sa, že čosi síce zarobila, ale rozhodne nie tak veľa.

„Keby som dostala toľko peňazí, to by som bola za vodou. To by som si inak žila,“ presviedčala nás Mojsejová, že o sumu päťdesiat miliónov korún rozhodne nešlo. Na otázku, o koľko teda „šlo“, sme sa odpovede nedočkali. S odstupom času si vraj na detaily nepamätá a k dokladom sa nemá ako dostať, pretože vo firme už dávno nepôsobí.

A to je pravda. Nora Mojsejová, vtedy ešte Kašaiová, sa spolu s manželom veľmi rýchlo zbavili prosperujúcej firmy. Túto zarážajúcu skutočnosť zdôrazňovali azda všetky orgány, ktoré transakcie okolo štátnych zákaziek preverovali. Veď úspešná Norina firma K. K. Trade Slovakia zmenila majiteľa už dva roky po založení a potom po pár mesiacoch zas a znova. Poslední majitelia boli označení ako nekontaktné osoby s podozrením, že ide o biele kone.

Prepojenie na tajných

Záhadný biznis medzi firmou Nory Mojsejovej a Damovom skúmal okrem daňových orgánov aj Úrad boja proti korupcii. Počas vyšetrovania v roku 2007 narazili policajti na prepojenie firmy Damovo na Slovenskú informačnú službu.

Vyšetrovatelia vyjadrili podozrenia, že medzi týmito subjektmi mohlo dôjsť k fiktívnym obchodom i k zneužitiu právomoci verejného činiteľa a... celá kauza pošla kamsi do stratena. Vyšetrovací spis bol zrejme skartovaný a firma Damovo úspešne funguje až do dnešných dní, aj keď so zmeneným názvom.

Pod menom Alison Slovakia získava zákazky v obrovských objemoch od najrôznejších štátnych inštitúcií a ministerstiev. Každoročne vystupuje ako sponzor Diplomatického tenisového turnaja, ktorý organizuje ministerstvo zahraničných vecí. Či ešte stále je v kontakte s Norou Mojsejovou, známe nebolo.

Čítajte viac:

Kde zbohatla Mojsejová? Záhadné služby pre silové rezorty

Vianoce v base! Nora Mojsejová sa na slobodu nedostala