Juraj Jakubisko vo svojich filmových dielach často koketoval aj so smrťou. Opisoval jej rôzne podoby, on sám napokon skonal celkom tradične, v sanitke.

Dramatické momenty nám opísala jeho sesternica Anna Jenčušová, ktorá dodnes žije v ich rodnej dedine Kojšov. „Deana mi hovorila, že v piatok sa mu priťažilo a hneď mu volala záchranku. Ona s nimi ísť nemohla, tak nasadla na taxík a uháňala za sanitkou. V nej Juraja počas cesty oživovali, vraj robili, čo mohli, no keď dorazili do nemocnice, už nežil. Doteraz presne nevieme, čo sa stalo, vraj mu niečo prasklo a vykrvácal,“ povedala nám pani, ktorá je od nebohého bratranca mladšia o deväť rokov.

Zronená Deana bola nešťastná, že s manželom nemohla byť pri jeho poslednom výdychu, no personál nemocnice jej umožnil ostať pri mŕtvom tele asi hodinu. „Vyzeral uvoľnene, pokojne a vyrovnane. Tvár mal hladkú ako chlapec. Zasa sa zídeme,“ vyslovila nádej pre české médiá.

No už keď sa v roku 2011 objavili u Jakubiska vážne problémy so srdcom, rodina v Kojšove Deanu pripravovala na to, že môže prísť k najhoršiemu. „Ona si to nepripúšťala. Aj keď mu v roku 2012 transplantovali srdce, verila, že všetko dobre dopadne. Vraj by inak musela ísť za ním. Veľmi ho ľúbila a dávala na neho pozor. Teraz, keď ho stratila, to prežíva naozaj ťažko,“ povedala nám režisérova sesternica.

S Jurajom jeho blízka príbuzná naposledy telefonovala pred tromi týždňami. „Vôbec sa necítil zle. Tešil sa, že nový rok oslávil so synom aj s dcérou. Bavili sme sa, že príde na Kojšovskú heligónku a že v apríli oslávime aj jeho narodeniny. Veď mu tu chystáme aj pamätnú izbu.“ Rodná dedina slávneho režiséra je teraz ponorená v smútku. „Modlíme sa za neho. Mali sme za neho v kostole aj liturgiu.“

Veľkolepá rozlúčka

Do rodnej viesky v okrese Gelnica sa Jakubisko pravidelne vracal. Medzi svojich zavítal naposledy v auguste 2021 - v čase, keď mu udelili Cenu Košického samosprávneho kraja. Z metropoly východného Slovenska ho do Kojšova dopravili štýlovo na slávnostne vyzdobenej bričke ťahanej dvoma cválajúcimi koňmi. „Vždy, keď prišiel, bola to veľká sláva. Každý sa s ním chcel baviť, takže sme pre seba mali málo času. Keď hovoril, na čom všetkom pracuje, hovorila som mu, aby spomalil tempo, no len nad tým mávol rukou. Chcel držať krok s Deanou. Držala ho nakrátko aj ho milovala, a tak mu to vyhovovalo. To bola ozajstná láska,“ hodnotili ich domáci.

Deana v súčasnosti chystá veľkolepú a dôstojnú rozlúčku. Podľa dostupných informácií sa bude konať v pražskom Chráme svätého Víta, kde sme sa lúčili aj s Karlom Gottom. Či jeho pozostatky skončia v slovenskej alebo českej zemi, zatiaľ známe nie je. „Deana sa o tom chce poradiť s deťmi,“ dozvedeli sme sa z ich rodinného prostredia.

Prečítajte si tiež: