Keď šiel v sedemnástich na prvé juniorské majstrovstvá Európy do Rakúska, prechladli mu krátko pred súťažou v príprave kríže. „Tri dni ležal na zemi. Nevedel sa postaviť. Tak sme zobrali masérsky stôl, sadli s manželom Lackom do auta a vyrazili za ním. Manžel ho potom celé hodiny prehrieval infražiaričom, aby mohol vôbec nastúpiť. Nastúpil a skončil druhý,“ spomína s hrdosťou Jana Beňušová, mama nášho reprezentanta.

Kým otec Ladislav robil moderný päťboj, ona, rovnako ako jej syn a obe dcéry prepadla vodnému slalomu. „Bola som osem rokov vo federálnej reprezentácii. Ako slalomárka. Z majstrovstiev sveta v Skopje v roku 1975 som doniesol v súťaži družstiev bronz. Pre Slovensko to bola prvá ženská vodnoslalomárska medaila,“ priznáva.

Do Ria sa jej cestovať nechcelo. Doma, v kruhu rodiny, si úspech vraj vychutná viac. Beňušovci sledovali finále svojho syna v Petržalke. Spolu s nevestou Ivanou a jej dvoma synmi - Simonkom a Tobiášom. „Boli to hrozné nervy. Skoro mi srdce vyletelo z hrude, no dobre to dopadlo,“ priznala nám Beňušova manželka Ivana. Všetci už Maťovi chystajú oslavu. Na Slovensko by sa mal vrátiť v nedeľu. Najmä Simonko sa už nevie dočkať. „Maťovu neprítomnosť znáša ťažko. Potrebuje chlapa. Tata, čo s ním bude hrať futbal," vraví Ivana a verí, že jej muža sláva nezmení. „To je taká chvíľková sláva. Potom to hádam bude zase môj obyčajný Matej Beňuš. Som však hrdá na to, čo dokázal,“ usmieva sa spokojne.

„Boli to hrozné nervy,
„Boli to hrozné nervy," priznala Matejova manželka Ivana. Spolu so svokrovcami a synmi Simonkom a Tobiášom sledovala finále v Petržalke.
Zdroj: JURAJ ROŠČÁK

"Boli to hrozné nervy," priznala Matejova manželka Ivana. Spolu so svokrovcami a synmi Simonkom a Tobiášom sledovala finále v Petržalke. FOTO: JURAJ ROŠČÁK

Rovnako ako rodičia. Hoci netaja, že krátko po jeho brilantnej jazde verili v zlato. Francúz Gargaud Chanut mu však víťazstvo nedoprial. „Francúzi nám to stále kazia. Martikán obháňal Estanguet, Maťa Gargamel, ja ho tak volám," vraví Ladislav Beňuš, otec nášho medailistu.