Zbožňovala divadlo aj svojich divákov, no popularitu nenávidela. V súkromí bola Viera Strnisková plachá a o svojom živote hovorila len s najbližšími. Málokto preto vedel, že roky bojovala s ťažkou pľúcnou chorobou. Pred pár dňami ju však ako osemdesiattriročnú zradilo srdce.

Bola šťastná

Keď sme dcére všestrannej umelkyne vyjadrili úprimnú sústrasť, požiadala nás o jediné - aby sme napísali, ako jej matka mala rada divadlo. „Bolo pre ňu tým najdôležitejším. Patrila k šťastným ľuďom robiacim prácu, ktorú naozaj milujú. To sa podarí málokomu,“ vyznala sa Jana

Strnisková, ktorá sa tiež vydala umeleckou cestou. Sama je nielen herečka, ale na konzervatóriu herectvo aj vyučuje. Talent zdedila po mame, ale aj po otcovi, režisérovi Pavlovi Hasprovi. Jej matka sa vydala trikrát. Od roku 1984, keď po skone tretieho manžela ovdovela, sa už do ďalšieho sobáša nehrnula. Z prvého manželstva má dcéru Danicu.

Do klebiet sa Viera Strnisková dostala len jediný raz - keď sa po štyroch rokoch manželstva s druhým mužom, Pavlom Hasprom, zahľadela do iného. Po rozvode zas nič nebránilo herečke Soni Valentovej, aby sa zapozerala do Haspru, takže bola ďalšia svadba a manželstvo, ktoré uťala až režisérova smrť.

Herecké dámy vraj spolu vychádzali korektne, rešpektovali sa, ale priateľkami sa nikdy nestali. „Prišlo aj k tomu, že nás obe v jednej inscenácii režíroval môj manžel, no nebol s tým žiaden problém. Bola to veľmi dobrá a pracovitá herečka, no je pravda, že bližšie som ju nepoznala,“ prezradila nám Soňa Valentová.

Strniskovú a Valentovú spájal jeden muž, v divadle sa však rešpektovali

Takto si ju pamätáme: Ako vílu z rozprávky Soľ nad zlato. Foto: archív

Televízii odolávala

Divadelných stánkov vystriedala pani Strnisková niekoľko. Najdlhšie pôsobila v Slovenskom národnom divadle, celých štyridsať rokov. Uprednostňovala ho aj pred filmovou kariérou. Preto sa na televíznej obrazovke po prvýkrát objavila až ako tridsaťročná. Debutovala postavou princeznej v rozprávke Pán a hvezdár.

Hoci ju označujú za dramatickú herečku, často a rada tvorila pre deti. Tie ju celé desaťročia vnímali napríklad ako láskavú a múdru kráľovnú víl, sestru Soľného kráľa v rozprávke Soľ nad zlato. Generáciu gramofónových detí zas fascinovala pri počúvaní vinylových platní s rozprávkami.

V súkromí ju obklopovali vnúčatá a pravnúčatá, ktorým podľa dcéry Jany stihla dať mnoho babičkovskej lásky. „Pečenie koláčov jej veľmi nešlo, ale vyvárala im veľmi rada a tiež sa s nimi často zhovárala. Vždy, keď sa do rodiny narodil nový človiečik, bola veľmi šťastná. Dokonca už mala aj štyri pravnúčatká. Všetci sme ju milovali,“ vyznáva sa Jana.

Prezrádza, že jej mama bola dlho chorá, trápili ju najmä pľúcne problémy. „Poslednýkrát vydýchla v nemocnici, zradilo ju srdiečko. Mala svoj vek, ale aj tak nás to zaskočilo. Som dosť mimo,“ priznala pohnutým hlasom.