Zveľkolepého návratu na televízne obrazovky nič nebude, zabávačovi Oliverovi Andrásymu (61) sa totiž prvý raz v živote stalo, že anuloval zmluvu, ktorú už podpísal. Po rokoch sa mu zacnelo za kamerami a kariéru plánoval zreinkarnovať s politickou satirou, ktorá sa z našich televízií takmer úplne vytratila. Humorista vymyslel novú reláciu a ako prvého si vzal na paškál najvďačnejší terč slovenských vtipkárov Andreja Danka. V pilotnom diele sa so šéfom parlamentu stretli aj osobne, no do vysielania sa už nedostali. Úvodná časť sa vraj nepozdávala Andrásyho novému chlebodarcovi, a tak z dohody so zabávačom zostal len zdrap papiera.

 

Čo sa dialo v štúdiu?

Do histórie slovenskej zábavy sa Oliver Andrásy zapísal viacerými počinmi. S Elenou Vacvalovou na seba upozornili začiatkom deväťdesiatych rokov v rozhlase, neskôr prerazili v televízii. Pamätné sú relácie Čo dokáže ulica či Dereš, v ktorej si uťahovali zo slovenských politikov. Teraz po šesťdesiatke Andrásy túžil vrátiť sa k tomu, čím začínal ako študent. „Na vysokej škole som na kotúčovom magnetofóne zostrihával prejavy Gustáva Husáka, aby to dávalo úplne iný význam. Keďže ma odjak­živa bavilo robiť rôzne mystifikácie, televízii TA3 som navrhol, či by som niečo podobné nemohol robiť z rozhovorov s politikmi, ktoré má nahraté. Nikto nemá toľko rozhovorov s politikmi a záznamov z tlačových konferencií ako ona,“ priznal nám humorista.

Ukázalo sa, že televízia je otvorená novým ideám, a tak Oliver v TA3 uspel. Novú satirickú reláciu mal začať vysielať od septembra, no prvé časti kreoval už cez leto. „V televízii potom navrhli, že by sme dotyčného politika mohli pozvať do štúdia, pustiť mu dokrútku a krátko sa s ním porozprávať ako kedysi v Dereši. Zdal sa mi to dobrý nápad, a tak som s tým ochotne súhlasil. Podpísali sme zmluvu a ja som sa pustil do práce.“

Nevyčerpateľná studnica: Andrej Danko sa skvele paroduje na internete, neexistuje slovenský politik, na ktorého účet by vznikalo viac vtipov.
Zdroj: Odráška Peter

Zabávač zostrihal prvý fiktívny rozhovor a s Andrejom Dankom, ktorého sa týkal, sa osobne stretol v štúdiu. Spojenie Andrásyho so šéfom parlamentu sa však neukázalo ako šťastné, pätnásťminútová reláca sa vraj dramaturgom TA3 nepozdávala. „V televízii mi oznámili, že vlastne nijaký fiktívny rozhovor nechcú, a aby som robil rozhovory ako v Aj múdry schybí alebo v Čo dokáže ulica. Pracovne to voláme ‚veselé historky z natáčení‘. To som odmietol, lebo tieto rozhovory sme robili vždy len ako spojovací mostík medzi scénkami či anketami,“ trval na svojom skúsený Andrásy.  Či mu Andrej Danko priniesol smolu, nevie. „Pán Danko s rozhovorom skoro okamžite súhlasil, počas rozhovoru bol milý, vôbec nie nejaký útočný a rozišli sme sa v dobrom podaním rúk. Čo mu však prebiehalo v hlave, to netuším. Navonok nijaké negatívne postoje neprezentoval. Nerád by som sa púšťal do špekulácií,“ dodal prešedivený zabávač, ktorý sa asi prvý raz v živote ocitol v neštandardnej situácii. Podpísanú dohodu s televíziou sám od  seba zrušil.

Naozaj s úsmevom?

„Musím povedať, že sme sa rozišli v pokoji, s úsmevom, len som ich poprosil, aby zmluvu, na ktorej je môj podpis, určite zlikvidovali. Moju vykonanú prácu som im venoval ako darček. To je celé, nijaká dráma sa nekonala,“ rozprával nám diplomatickým jazykom Andrásy, aj keď sklamanie nevedel zakryť. „V srdci nemám nijaký hnev, hoci som sa na túto prácu dosť tešil, aj som sa s tým dosť narobil. Dokonca už som mal napísaný a nahratý fiktívny rozhovor s druhým hosťom, exprezidentom Andrejom Kiskom. Dohodnutý deň nahrávania som potom, žiaľ, musel zrušiť. Lebo robiť niečo, čo by ma nebavilo, už nechcem. V mojom veku už nenaháňam ani mediálnu slávu, ani peniaze,“ presviedčal nás jeden z najslávnejších slovenských zabávačov.

Viac FOTO z najslávnejších Andrásyho čias v GALÉRII.

A spravodajská televízia? O tom, čo si pečie vo vlastnej kuchyni, mlčí. „TA3 pravidelne testuje formáty vhodné na doplnenie programovej štruktúry,“ reagoval riaditeľ pre externé vzťahy televízie Igor Čekirda a zahmlieval ďalej. „Z obchodno-strategických dôvodov nepovažujeme za správne k testovaným programom a plánovaným zmenám programovej štruktúry sa vyjadrovať skôr, ako budú schválené a stanú sa súčasťou marketingovej stratégie televízie.“

Na ďalšej strane sa dozviete, koho Oliver Andrásy považuje za najnudnejšieho slovenského politika.