Mensa je medzinárodná spoločnosť založená v roku 1946 v Oxforde. Ak by ste sa chceli stať jej členom, museli by ste prejsť inteligenčným testom. Napríklad na Slovenku by ste museli dosiahnuť IQ najmenej 130.  Cieľom Mensy je, ako píše wikipédia, využitie inteligencie v prospech ľudstva.

Medzi hornými dvoma percentami najinteligentnejšími ľuďmi planéty sa ocitla aj 4-ročná Alannah Georgeová. Nečudo,  testom inteligencie prešla s prehľadom. V tomto veku dosiahla skóre 140! 

Zatiaľ, čo iné deti sa hrajú na pieskovisku, Alannah svoj voľný čas venuje číslam a knihám. Rodičom sa už od batoľaťa zdala akási zvláštna. Keď povyrástla, namiesto riekaniek, rapotala abecedu. 

„Je to vzrušujúce a ohromujúce. Chceme sa však uistiť, že svoj potenciál využije a podarí sa jej využiť ho, čo najlepšie. Je tak mladá a už je na akademickej pôde,“ povedali o dcére mama Nadine (37) a otec Edmund (39). 

Malý génius

Po tom ako absolvovala test inteligencie ju Mensa v Anglicku prijala za oficiálneho člena, čím sa zaradila do elitnej skupiny. Hodnotil ju špičkový pedagogický psychológ doktor Peter Congdon, ktorý jej udelil status „génius,“ píše Daily Mail.

Angličanka Alannah sa narodila v roku 2014 a svoje prvé slová vyslovila, keď mala len sedem mesiacov. Keď dosiahla osemnásty mesiac života, dokázala plynulo hovoriť v celých vetách a v troch rokoch dokázala súvisle čítať odseky svojich obľúbených kníh. Na rozdiel od iných detí, ktoré sledujú na YouTube rozprávky, ona sleduje šou Nekonečné čísla. Učitelia v škole jej musia prispôsobiť osnovy, aby spĺňali úroveň, na ktorej sa Alannah nachádza a aby sa príliš nenudila.

Druhý Einstein?

Mama Nadine dúfa, že v škole jej dcéru nebudú brať ako introverta: „Je to veľmi tiché dievča a pozoruje veci bez toho, aby sa nejak dávala do popredia. Nemá potrebu prejavovať všetky svoje schopnosti.“

Alannah by mala ďalší IQ test absolvovať o tri roky, jej skóre totiž môže ešte rásť. Pre porovnanie, priemerný dospelý človek má IQ 100, má ho približne 60 % populácie.

Vysoko nadpriemerné IQ mali vedci Hawking alebo Einstein, ktorých IQ dosahovalo 160, aj keď podľa všetkého testy inteligencie neabsolvovali.