Tip na článok
Waddesdon Manor House: Prepychové anglické sídlo Rothschildovci zverili britskej pamiatkovej organizácii National 
 Trust.

Superbohatí: K moci nad bohatstvom Rothschildovcov sa dostáva už siedma generácia rodinnej dynastie

Vlastnia vraj sedemdesiat až osemdesiat percent všetkého bohatstva na zemi.

Galéria k článku (4 fotografie )
David de Rothschild: Riadenie rodinného impéria prenecháva 37-ročnému synovi.
Villa Ephrussi: Aj túto nehnuteľnosť na Riviére Rothschildovci darovali - Francúzskemu inštitútu pre umenie. Dnes je sprístupnená verejnosti.
Chateau Mouton Rothschild: Jedna odnož vplyvnej rodiny vlastní prvotriedne vinice vo Francúzsku.

Hovorí sa o nich, že sú slobodomurári, ilumináti, že vyvolali a podporovali najničivejšie vojny, že riadia prakticky celý svet, politikov, vedeckú obec, všetky oblasti priemyslu, dôležité školy, médiá. Vlastnia vraj sedemdesiat až osemdesiat percent všetkého bohatstva na zemi. Nedávno dokonca americký Washington Post citoval amerického zákonodarcu Trayona Whita, ktorý Rothschildovcom pripisoval zodpovednosť aj za zlé počasie, vraj spôsobujú živelné katastrofy, aby na nich mohli zarobiť. Viaceré tvrdenia budú zrejme pritiahnuté za vlasy, ale fakt je, že vplyvní bankári už stáročia výrazne ovplyvňujú dianie okolo nás.

Nový šéf na obzore

Hoci jednotlivci v rebríčkoch najbohatších ľudí sveta prakticky nefigurujú, ako rodina vlastnia nepredstaviteľný majetok. Aký, to nikto presne nevie, pretože Rothschildovci sa svojimi tučnými účtami nechcú chváliť. Tie najodvážnejšie teórie hovoria o 500 biliónoch dolárov. V prepočte asi 407 000 000 000 000 eur. To už je suma, s ktorou sa dá celkom pekne podnikať a azda si aj kúpiť nejakú búrku. Skutočnosť však zrejme nebude až taká rozprávková, čo naznačuje fakt, že finančníci stále nie sú spokojní.

Vlani ich investičná banka Rothschild & Co. zaznamenala mierny pokles príjmov, a tak sa rozhodli pre ďalší historický míľnik. Ako píše britský server Business Insider, v lete sa chce jej súčasný predseda, 75-ročný David de Rothschild, stiahnuť do úzadia a do vedenia spoločnosti postaviť, ako inak, svojho syna Alexandra. Ich podnik bol od počiatkov rodinný a „cezpoľní“ nikdy neboli na popredných pozíciách inštitúcie žiaduci. Tak svet rothschildovského finančníctva prejde do rúk už siedmej generácie tejto dynastie s nemeckými koreňmi.

Išiel svojou cestou

Alexandre de Rothschild nie je v prostredí bankovníctva žiadny nováčik. Na počiatku svojej kariéry nechcel využívať len možnosti, ktoré mu rodina - vďaka svojim neobmedzeným zdrojom - mohla poskytnúť. „Rob vždy, čo chceš,“ povedal mu niekedy jeho otec David, a tak sa Alexandre vybral vlastnou cestou.

Pôsobil ako manažér na oddelení súkromného kapitálu v londýnskej spoločnosti Argan Capital, bol finančným analytikom v newyorskej banke Bear Sterns, dnes už zaniknutej, a pôsobil aj na strategickom oddelení firmy Jardine Matheson v Hongkongu. Pod krídla dynastie Rothschildovcov sa vrátil v roku 2008 počas krízy. V súčasnosti je tento 37-ročný muž zástupcom výkonného riaditeľa Rothschild & Co. a po odstúpení starého pána a zasadnutí na čelo jednej z najstarších investičných bánk na svete sa od neho očakáva reštrukturalizácia vyše dvestoročnej inštitúcie. Aby sa majetky zase pekne rozrastali.

Zo súkromia stále relatívne mladého finančníka sa toho veľa nevie. Do médií prenikla len informácia, že sa pred necelým desaťročím oženil s Oliviou Bordeaux-Groultovou. Obaja si však prísne chránia svoje súkromie, ako je to v celej dynastii zvykom, a len z času na čas ich možno zazrieť na významnej spoločenskej udalosti.

Zo zmenárnika bankár

Finančná holdingová spoločnosť Rothschild & Co. dnes zamestnáva 2 800 ľudí takmer v štyrid­siatich krajinách. Počiatky jej úspechu sa datujú až do polovice osemnásteho storočia, keď sa syn frankfurtského zlatníka a obchodníka, zaučený bankový úradník Mayer Amschel Rothschild, stal zo zmenárnika finančníkom a neskôr dvorným bankárom hesenského kniežaťa Williama. Ten zdedil obrovské majetky a práve Rothschild sa pre neho stal dôležitým nástrojom na správu jeho financií. Bývalý úradník si postupne získal dobré meno a svoju klientelu mal medzi najmocnejšími mužmi Európy. Vrátane kráľovských rodín či rakúskeho cisára.

Alexandre de Rothschild: Príslušník už siedmej generácie vplyvnej rodiny sa postaví na jej čelo.
Alexandre de Rothschild: Príslušník už siedmej generácie vplyvnej rodiny sa postaví na jej čelo.
Internet

Bez zábran

Biznis utešene prekvital, Mayer rozumel obchodu, vedel, ako narábať s peniazmi, a nemal priveľké zábrany. Zisk bol vždy prioritou a nerobilo mu problém zarobiť ani na vojnových konfliktoch. S financiami sa mu rozrástla i rodina a svojich synov vyslal do sveta, kde založili filiálky jeho úspešného podniku. Do Viedne, Neapola, Londýna, Paríža a posledného si ponechal doma. Tak rozšíril svoj vplyv prakticky po celej Európe a so šikovnými potomkami položil základy moderného bankovníctva. V devätnástom storočí zaznamenala rodina obrovský rozmach. Svoje aktivity už mala po celom starom kontinente, starala sa nielen o kráľovské peniaze, ale aj o vatikánsku kasu. Prišiel čas rozšíriť svoje pôsobenie aj do zámoria. Samozrejme, nové územia im dali možnosť zarábať zase viac peňazí, dosiahnuť ešte väčšiu moc. Moc nielen nad trhom, ale nad celými štátmi.

S rastúcim vplyvom začali o nich vznikať hotové legendy. Práve oni vraj boli tí, kto dokázal ovplyvniť výsledky vojenských ťažení. Údajne ešte aj Napoleonova porážka pri Waterloo bola ich práca. V Amerike zas údajne finančne podporovali obe strany vo vojne Severu proti Juhu. Komu požičali, tomu sa darilo... A hlavne im.

Sila rodinných pút

Financovali vlády, vznešené rody, ťažbu zlata i diamantov, výstavbu železníc, industrializáciu, kupovali dlhopisy, umelecké diela, vinice, dôležité médiá, stáli za výstavbou Suezského prieplavu aj zrodom štátov. Budovali si priazeň u najmocnejších, a tak sa dostali aj k šľachtickým titulom. Prípadne si ich kúpili. Netrvalo dlho a stali sa najbohatšou rodinou na svete. Hoci pravdivých publikácií o tejto rodine je naozaj poskromne, mnohé teórie hovoria o tom, že spôsob, ako zveľaďovať majetky, si príliš nevyberali a pripisuje sa im aj financovanie výroby zbraní pre fašistické Nemecko. Skrátka, podplácali, požičiavali a špekulovali podľa toho, ako sa im to práve hodilo a kde to lepšie vynášalo. Aby zdroje príjmov nevyschli.

Rothschildovci sa stali symbolom bohatstva a súdržnosti. Klanom s prísnymi pravidlami, kam nemohol preniknúť nikto cudzí. Vždy si - aj naprieč kontinentmi - navzájom pomáhali a keď to bolo možné, sobášili sa v rámci rodiny. Aby jej tajomstvá ostali nepovolaným skryté a majetok sa nedelil.

Samozrejme, ako to už s boháčmi býva, nezabudli ani na filantropiu, aby pred svetom svoj blahobyt aspoň čiastočne ospravedlnili. Umelecké diela z ich rozsiahlej zbierky smerovali do múzeí po celom svete.

Stále mocní

V minulom storočí ich lesk mierne pohasol, niektoré z ich pobočiek zaznamenali veľké straty alebo úplne zanikli. Po prstoch im napríklad klepla francúzska vláda, ktorá im zoštátnila majetky. Či však skutočne schudobneli, ako to niektorí ekonómovia tvrdia, alebo sa len stiahli z výslnia, ťažko s istotou povedať. Netrvalo totiž dlho a vrátili sa v plnej sile. Zisky len v bankovom sektore dnes počítajú v stovkách miliónov. Vlastnia tie najvzácnejšie budovy v Európe, obchodné inštitúcie, vinice pri Bordeaux, turistické komplexy, majú významný podiel v najväčšom ropnom koncerne sveta. Ovplyvňujú banky, trhové prostredie, poisťovníctvo, priemysel či poľnohospodárstvo. Možno aj to počasie... a svetový mier.

VIDEO Plus 7 Dní