Tip na článok
A bude svadba: Zaľúbenci pózujú fotografom krátko po potvrdení svojich zásnub.

Svadba bude na jar, zlatko: Všetko, čo musíte vedieť, o zasnúbení a kráľovskej svadbe princa Harryho

Kedy a kde si zamilovaná dvojica povie svoje áno, kde budú bývať pod spoločnou strechou? Aký titul vlastne Meghan dostane? Odpovede na tieto otázky a oveľa viac sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Galéria k článku (16 fotografií )
A bude svadba: Zaľúbenci pózujú fotografom krátko po potvrdení svojich zásnub.
Meghna Marklová: Bude vojvodkyňa alebo princezná?
A bude svadba: Zaľúbenci pózujú fotografom krátko po potvrdení svojich zásnub.

Ryšavý chlapec a krásna bruneta. Chodia spolu vyše roka. Ich láska je v rozpuku. Počas sychravého novembrového večera sa rozhodnú zostať doma v papučiach a upiecť si kura. Isto sa smejú, ako ho v pekáči solia a korenia, keď tu zrazu ryšavý mladík pokľakne na kolená. Rozžiarená bruneta ho so širokým úsmevom sotva nechá dopovedať významnú otázku a už odpovedá: „Áno.“ Žiadosť o ruku bola podľa budúcej nevesty „prirodzená a veľmi romantická“. A bolo by to vskutku celkom obyčajné zasnúbenie, ktoré by za normálnych okolností zaujímalo akurát tak rodinu a blízkych dvojice. To by však ryšavým mužom nemohol byť britský princ Harry a očarujúcou brunetkou americká herečka Meghan Marklová.

Večierkový princ

Hoci je tridsaťtriročný princ Harry v nástupníckej línii na trón až piaty - po jeho otcovi, staršom bratovi a jeho deťoch -, v rámci britskej kráľovskej rodiny ho môžeme považovať za nekorunovaného kráľa večierkov. V septembri 2012 napríklad unikli na internet pikantné fotografie z bujarej párty v Las Vegas. Holý Harry si na fotkách zakrýva svoju pýchu rukou a tlačí sa na dámu v Evinom rúchu.

Ale také excesy sú už minulosťou. Či už to bolo desaťročnou službou v armáde, absolvovaním dvoch bojových misií v Afganistane, alebo osudovým stretnutím s Meghan Marklovou, staršou o tri roky - o ktorej podľa vlastných slov vedel „od prvého momentu“, že je tá pravá -, ryšavý búrlivák skrotol, zastrčil rožky a rozhodol sa definitívne usadiť. A bude kráľovská svadba.

Takto sa to začalo

Písal sa júl 2016, keď Harry stretol Meghan. Môže za to ich spoločná známa, ktorá na dvojicu narafičila rande na slepo. Niekoľko mesiacov sa zaľúbencom darilo randenie utajiť. Nakoniec vzťah Harry potvrdil prostredníctvom oficiálneho vyhlásenia, v ktorom novinárom vyčítal prílišné zasahovanie do Meghaninho osobného života a odkázal im, aby skončili so „sexistickými a rasistickými narážkami“. Sama Meghan v „pozásnubnom“ rozhovore pre verejnoprávnu televíziu BBC označila pozornosť, ktorú britské médiá venovali jej rasovému pôvodu, za „skľučujúcu“. Herečka má totiž po matke afroamerické korene.

Celkovo, podľa Meghaniných slov „akokoľvek to môže znieť naivne“, absolútne nebola pripravená na mieru pozornosti, ktorú venovali ich vzťahu britské médiá. Práve byť nepretržite v hľadáčiku reportérov zrejme nezvládli bývalé Harryho partnerky.

Ošiaľ: Predchádzajúce vzťahy princovi Harrymu stroskotali pravdepodobne kvôli nepretržitému záujmu médií o ne. Aj Meghan to prekvapilo.
Ošiaľ: Predchádzajúce vzťahy princovi Harrymu stroskotali pravdepodobne kvôli nepretržitému záujmu médií o ne. Aj Meghan to prekvapilo.
TASR

Meghan a Harry sa na verejnosti oficiálne objavili bok po boku až koncom septembra tohto roku. Ruka v ruke prišli na tenisový zápas v rámci dobročinného športového podujatia Invictus Games na podporu zranených veteránov, ktoré organizuje princ Harry. Vtedy Meghan svojím oblečením rozprúdila širokú diskusiu. Vzala si totiž na seba bielu košeľu s názvom Manžel (The Husband). Žeby predtucha? Prešiel mesiac a k „zásnubnej“ košeli pribudol zásnubný prsteň.

Blahoželáme

Princ Harry vraj dostal požehnanie nielen od babičky, kráľovnej Alžbety II., ale aj od budúcich svokrovcov, a tak mu nič nestálo v ceste, aby sa na začiatku novembra vyslovil. Na konci mesiaca to už po oficiálnom potvrdení zo sídla Harryho otca princa Charlesa v Clarence House vie celá krajina. „Kráľovná a vojvoda z Edinburghu majú z dvojice veľkú radosť a prajú jej veľa šťastia,“ prišla gratulácia z Buckinghamského paláca. Pripojil sa aj Harryho brat princ William, starší o dva roky, s manželkou Kate. Radosť majú tiež rodičia budúcej nevesty, učiteľka jogy a psychoterapeutka Doria Raglandová a hollywoodsky osvetľovač Thomas Markle. „Naša dcéra bola vždy láskavá a milujúca. Pozerať sa na jej vzťah s Harrym je pre nás ako rodičov obrovská radosť. Želáme im šťastie na celý život, sme z ich spoločnej budúcnosti veľmi nadšení,“ tvrdí. Meghanini rodičia sa rozviedli, keď bola ešte malá. „Toto je čas osláv dvoch zamilovaných ľudí a sama za seba, za vládu i krajinu im prajem do budúcna veľa šťastia,“ poblahoželala čerstvým snúbencom premiérka Spojeného kráľovstva Theresa Mayová.

Z Dianinej šperkovnice

Na prstenníkoch oboch vyvolených žien synov zosnulej princeznej Diany sa trblietajú drahé kamienky z jej šperkovnice. Princ William na jeseň 2010 nastokol na prst Kate, vtedy ešte Middletonovej, prsteň s oválnym modrým zafírom lemujúcim diamantmi. Presne ten, s ktorým vo februári 1981 pokľakol princ Charles pred lady Di. Nejaký obyčajný „snubák“ z vitríny klenotníctva sme nemohli očakávať ani na Meghaninej ruke. Budúci ženáč ho mal dokonca sám navrhnúť. Dva diamanty z pozostalosti princeznej Diany sú umiestnené po boku veľkého diamantu až z ďalekej Botswany. Harry aj Meghan sú totiž milovníci Afriky a práve v Botswane strávili dobrodružno-romantickú safari dovolenku. Botswanu tipuje portál Express ako možné miesto, kde by dvojica mohla stráviť svoje medové týždne. Hovorca cestovnej kancelárie Lastminute.com však predpokladá, že pár si vyberie na svadobnú cestu inú africkú krajinu - Namíbiu. Pretože poskytuje viac súkromia.

Zásnubný prsteň: Veľký diamant je z Botswany, kde strávila dvojica dovolenku. Dva menšie diamanty pochádzajú z pozostalosti po matke princa Harryho, princeznej Diany. Harry ho vraj navrhol sám.
Zásnubný prsteň: Veľký diamant je z Botswany, kde strávila dvojica dovolenku. Dva menšie diamanty pochádzajú z pozostalosti po matke princa Harryho, princeznej Diany. Harry ho vraj navrhol sám.
Chris Jackson

Kedy a kde

Presný dátum ešte nie je známy, ale mesiac a miesto svadby áno. Kensingtonský palác informoval, že britský princ a americká herečka si povedia áno v máji budúceho roka v Kaplnke svätého Juraja na Windsorskom zámku. Podľa agentúry AP je kaplnka z 15. storočia intímnejšia ako Westminsterské opátstvo. Tam sa v roku 2011 brali princ William a Kate. Svadobná veselica so všetkým, čo k nej patrí, s kvetmi, obsluhou, hudbou a hodovaním, pôjde na účet kráľovskej rodiny. Úrad britskej premiérky neplánuje dať na deň svadby pracujúcemu britskému ľudu voľno, ako to bolo v prípade sobáša princa Williama a Kate.

Kaplnku sv. Juraja vo Windsore: Tu si v máji 2018 povedia svoje áno americká herečka Meghan Markleová a britský princ Harry. V apríli 2005 si tu aj Harryho otec, princ Charles, zobral jeho druhú manželku, Camillu, vojvodkňu z Cornwallu, na snímke.
Kaplnku sv. Juraja vo Windsore: Tu si v máji 2018 povedia svoje áno americká herečka Meghan Markleová a britský princ Harry. V apríli 2005 si tu aj Harryho otec, princ Charles, zobral jeho druhú manželku, Camillu, vojvodkňu z Cornwallu, na snímke.
TASR

Vojvodkyňa alebo princezná

Aký titul dostane Meghan po svadbe s princom? To je na kráľovnej. Nový titul získa po veľkom dni aj princ Harry. Teraz je princom Henrym z Walesu, ale po svadbe sa pravdepodobne stane vojvodom zo Sussexu. Jeho budúca zákonitá by tak mohla byť vojvodkyňa zo Sussexu. Taký titul podľa portálu Express nemal pár v kráľovskej rodine od roku 1843. Alebo podľa Expressu by Meghan mohla titul vojvodkyňa zo Sussexu odmietnuť a stať sa jednoducho princeznou Meghan. Treba dodať, že nech už dostane akýkoľvek titul, užívať si ho môže až vtedy, keď sa stane britskou občiankou. Americká herečka už potvrdila, že sa posnaží britské občianstvo získať už v najbližších rokoch.

Vzdá sa kariéry aj viery

Americkú herečku Meghan Marklovú preslávila rola asistentky Rachel Zanovej v seriáli Kravaťáci (Suits). Zlomyseľná poznámka agentúry DPA, že ju považujú za priemernú herečku, ju už dnes vôbec nemusí trápiť. Po zasnúbení s princom totiž oznámila, že hereckú kariéru vešia na klinec. Ako sama povedala, nevníma to tak, že by sa niečoho vzdávala, ale ako zmenu a novú životnú kapitolu.

Rozlúčiť sa bude musieť aj s prácou delegátky Organizácie Spojených národov pre rodovú rovnosť a posilnenie postavenia žien (UN Women). Svojím hlasom, tentoraz už aj s kráľovským prízvukom, bude však môcť ďalej vyzývať na presadzovanie rodovej rovnosti. Ako väčšina členov kráľovskej rodiny sa bude na plný úväzok venovať novej charitatívnej práci.

Okrem džobu musí Meghan zmeniť vierovyznanie. Herečka bola vychovávaná ako kresťanka protestantka a študovala na katolíckej strednej škole. Pred obradom s princom Harrym v rámci anglikánskej cirkvi absolvuje krst aj konfirmáciu. Mimochodom, sobáš bude cirkevný napriek tomu, že Meghan je rozvedená. Umožňuje to práve anglikánska cirkev.

„Pozásnubné“ interview: Meghan Markleová a princ Harry prezradili detaily svojho zasnúbenie pri pečení kuraťa v televízii.
„Pozásnubné“ interview: Meghan Markleová a princ Harry prezradili detaily svojho zasnúbenie pri pečení kuraťa v televízii.
Uncredited

Hniezdočko lásky

Mladomanželia zostanú bývať v Nottingham Cottage, v jednej z rezidencií v Kensingtonskom paláci. Je to čoby človek kameňom dohodil od ďalších členov rozvetvenej kráľovskej rodiny vrátane princovho brata Williama s manželkou Kate a ich detí. Apropo, čo sa týka potomstva, Harry na otázku, kedy plánujú mať s Meghan deti, odpovedal, že všetko treba brať „postupne“ a dodal, že sa im azda v blízkej budúcnosti „zadarí“.

Kto budú družičky

Zahraničné médiá spomínajú hneď niekoľko kandidátok na post Meghaniných družičiek. V prvom rade to je Meghanina najlepšia priateľka Jessica Mulroneyová. Fotky zo spoločných výletov rady vešajú na sociálne siete. Družičkou by mohla byť aj spoločná kamarátka budúcej nevesty a ženícha dizajnérka Misha Nonoová. Práve z jej dielne bola takzvaná svadobná košeľa, ktorú si Meghan obliekla na oficiálny verejný debut s princom Harrym. Zo známejších tvári je to herečka Millie Mackintoshová, tenistka Serena Williamsová či herečka Priyanka Choprová.

Družička?: Medzi kandidátkami na družičky Meghan Markleovej sa skloňuje aj meno slávnej tenistky Sereny Williamsovej. Dámy sú kamarátky.
Družička?: Medzi kandidátkami na družičky Meghan Markleovej sa skloňuje aj meno slávnej tenistky Sereny Williamsovej. Dámy sú kamarátky.
Instagram

A nezabúdajme ani na vojvodkyňu z Cambridgea. Kate však bude v tom čase krátko po pôrode, termín by mala mať v apríli a svadba je naplánovaná na máj. Pravdepodobnejšie je, že jednou z družičiek by mohla byť malá princezná Charlotte, ktorá bude mať v čase svadby tri roky. Niet pochýb, že by bola v tejto úlohe rozkošná.

VIDEO Plus 7 Dní