Porovnanie záberov z Tisícročnej včely a Kollárovho schátraného kaštieľa nájdete v GALÉRII

Budúci politik kúpil oba kaštiele v Hubiciach ešte v roku 1998 na eseročku Dexon. Asi za 330-tisíc eur tak získal najmä tŕň v biznisovej päte. V minulosti držal v rukách plány renovácie aj stavebné povolenie, ale z opravy zakaždým zi­šlo. Buď nemal milióny navyše, alebo vinu kládol „blbým zákonom“. „Nešťastný tender to úplne zabil. Ten blbý Sulík (za vlády Ivety Radičovej predseda parlamentu - pozn. red.) urobil taký sprostý zákon, že vy musíte zobrať najlacnejšiu ponuku. Takže ja dostanem ponuku, že mi to niekto zrekonštruuje za tri milióny eur, ale príde nejaký pusipajtáš, ktorý nemá nič za sebou, a povie, ja ti to spravím za dva milióny a ja mu to musím dať, lebo je najlacnejší,“ sťažoval sa pred desiatimi rokmi. Kameňom úrazom odjak­živa boli aj okolité pozemky, ktoré zostávajú vo vlastníctve Slovenskej republiky.

Ako sa do oboch kaštieľov zahryzol zub času, sa dozvedáme aj zo slávneho filmu Tisícročná včela. Režisér Juraj Jakubisko nakrútil svadbu Valenta Pichandu, teda Michala Dočolomanského, pred vchodom do hlavného paláca. Na záberoch z roku 1983 jasne vidieť, že omietka vo veľkom opadávala už pred štyrid­siatimi rokmi.

V oveľa lepšom stave bol menší kaštieľ s terasou, o ktorý sa podľa Hubičanov komunisti ukážkovo starali. Pred kamerami sa tak mohol Jozef Kroner tváriť, že je na murovačke v maďarskom Miškovci. Lokácia sa objavila aj vo filme Tajomstvo alchymistu Storitza, v seriáli Ako divé husi a naposledy v Kriminálke Staré Mesto.

Porovnanie záberov z Tisícročnej včely a Kollárovho schátraného kaštieľa nájdete v GALÉRII

Pamiatkari, než Borisovi Kollárovi nedávno nariadili zrenovovať strechu veľkého kaštieľa v Hubiciach, nebili na poplach dosť dlhý čas. „Na objekte, hoci v technicky a materiálovo havarijnom stave, sú zachované všetky podstatné historické prvky od dverí, okien, mreží, podláh až po pôvodné omietky a ich povrchové úpravy najmä šablónovými maľbami,“ komentovali svoj výskum ešte v roku 2016.

Čo sa teraz deje v Kollárovom kaštieli a čo v ňom chystá, sa dozviete v aktuálnom vydaní PLUS 7 DNÍ, ktoré je od 22.2.2023 v predaji

Prečítajte si tiež: