Ja som ten strašný človek, ktorý si dovolil napísať scenár k filmu Ako v raji, - predstavuje sa na internete potenciálnym sponzorom slovenská režisérka, producentka a scenáristka Lucia Klein Svoboda (39). V priloženom videu hovorí, že hoci scenár k filmu vynášajú uznávané filmárske osobnosti do nebies, štátne inštitúcie ho odmietajú financovať, pretože nie je politicky korektný.

„Ide o príbehy ľudí z krajín Vyšehradskej štvorky, ktoré sú prepletené ľuďmi s moslimskou vierou. Ako to už v živote býva, sú medzi nimi dobrí aj zlí, no kameňom úrazu je, že Európa razí trend vykresľovať moslimov výlučne v pozitívnom svetle. Podľa všetkého to teda bude prvý politicky nekorektný film v Európe,“ tvrdí nekompromisne. Na naše stretnutie prišla filmárka v sprievode svojho manžela, režiséra Petra Klein Svobodu (36), ktorý je synom slávneho českého skladateľa Karla Svobodu.

Výhra jej nepomohla

Pozoruhodné je, že Lucia Klein Svoboda na scenári k filmu začala pracovať už pred piatimi rokmi. Teda v čase, keď väčšina z nás migračnú politiku moslimov nevnímala ako veľký problém. „V orientalistických, ale aj akademických kruhoch sa o tom hovorilo dávno. Je pravda, že nikto nečakal, že to bude také náhle. Ako vieme, Európu čaká nová migračná vlna a vraj pôjde o desať miliónov ľudí. Etnograf Mnislav Zelený tvrdí, že islam nás zničí rovnako ako kolonizátori zničili Indiánov. V každom prípade, isté je, že integrácia v takom veľkom množstve ľudí do takého diametrálne iného prostredia nebude bez následkov. Merkelová hlása, že to bude ľahké a že to zvládneme. Som na to zvedavá. Už teraz vidíme, čo sa v Európe deje,“ zamýšľa sa režisérka, ktorá chce nakrúcať v koprodukcii partnerov zo štyroch krajín - Slovenska, Česka, Maďarska a Poľska. Hlavnú postavu by mala hrať česká herečka Zuzana Bydžovská. Hoci v ňom bude mať aj nahú scénu, projektom je nadšená. Jeho realizácia je však stále v nedohľadne.

Luciin scenár vyhral v tajnom hlasovaní odborníkov na filmovom festivale v Karlových Varoch hlavnú cenu Filmovej nadácie, ale finančnej podpory z grantových komisií sa nedočkal. „Vo fonde českej kinematografie sedí skupina úradníkov, ktorí majú svojich odborných poradcov, no ich názor v tomto prípade nerešpektovali. Na scenári som spolupracovala s deviatimi profesormi orientalistiky a navštevovala som aj moslimské komunity. Bola to naozaj veľmi ťažká práca,“ ponosuje sa.

Deti: Svobodovci sú rodičmi Ferdinanda a Grety Elizabeth, s ktorými často cestujú.
Deti: Svobodovci sú rodičmi Ferdinanda a Grety Elizabeth, s ktorými často cestujú.
Zdroj: Archív L.S.

Propagandu odmietajú

Lucia Klein Svoboda rekapituluje argumenty úradníkov, ktorí vyriekli ortieľ. „Jeden začal vykrikovať, že sa hanbí za to, že je Čech. Predseda rady fondu zhodnotil, že má strach. Vraj mám scenár prepísať na pozitívny. Film však musí byť nestranný, aby nemohol slúžiť nejakej propagande. No on sa rozčuľoval, že ľudí treba prevychovať, lebo sú hlúpi. Vraj ak sa nám ten film podarí dokončiť, nepustí ho do kín. Čo je, samozrejme, smiešne, pretože on ich nevlastní a záujem distribútorov je obrovský,“ prekvapuje filmárka svojimi skúsenosťami.

Kompetentných neobmäkčili ani slová šéfa Filmovej nadácie Iva Mathého, bývalého dekana FAMU a kancelára Václava Havla. Ten vyhlásil, že snímka Ako v raji má veľké atribúty zasiahnuť celý kontinent. V slovenskej grantovej komisii to bolo vraj ešte horšie. „Tie dámy dokonca spochybňovali kvalitu scenára, ktorý získal prestížnu cenu. Pri rokovaní s nimi sme často museli zadržiavať smiech, pretože sme mali pocit, že komunikujeme s analfabetmi, ktorí obhajujú niečo, čomu vôbec nerozumejú. Ich argumenty vôbec neberiem na vedomie,“ zapája sa do našej debaty Petr Klein Svoboda a Lucia dúfa v skorú zmenu. „Azda raz príde lepší systém, keď o grantoch nebudú rozhodovať tety, ktoré nemajú s umením nič spoločné a vyzerajú ako gaučová súprava z roku 1992. Ja by som na takéto inštitúcie zaviedla IQ testy,“ čertí sa.

Sme v európskej elite?

Režisérka je presvedčená, že jediným dôvodom, prečo ju inštitúcie odmietli podporiť, je ideológia projektu. „Keby sme nakrútili film, ako Mohamed pomáha cez cestu babičke, peniaze by sme dostali. Ale ja som nenapísala fašistický ani rasistický film. Sú to len štyri príbehy lásky, z ktorých je zrejmé, že jednotlivec nemusí byť zlý, no kultúrne rozdiely sú také odlišné, že integrácia veľkej masy sa nemôže zaobísť bez problémov. My máme Ježiša Krista, mučeníka, ktorý sa za nás obetoval, a pre islam je najväčší svätec Mohamed, ktorý mal štrnásť manželiek. Jeho najmilšou ženou bola Aiša. Lenže keď si ju bral, mala šesť rokov,“ znalecky tvrdí Lucia, ktorá v súznenie jednej kultúry s druhou neverí.

Ticho dodáva, že jej scenár kladie otázky, no nedáva odpovede. „Je smutné, že každý, kto si dovolí pýtať sa, môže prísť o zamestnanie. Európska únia začína vykazovať známky totalitného režimu,“ vyhlasuje ostro.

Manželia Svobodovci si uvedomujú, že ich vyjadrenia sú pre mnohých nepohodlné, no rezolútne tvrdia, že z nich nepopustia a urobia všetko pre to, aby film, ktorý je vyčíslený približne na tri milióny eur, dokončili. „Máme deti a veľmi nám záleží, v akom svete budú žiť.“