Aspoň na jednu noc sa z Jozefa Majského mladšieho stal Veľký Gatsby. Fiktívny boháč, ktorý podľa knižnej predlohy organizoval v dvadsiatych rokoch extravagantné večierky a vo filme ho stvárnil Leonardo DiCaprio, mu musel učarovať. Hlasná hudba, krásne upravené ženy, dobové fára aj šampanské, ktoré tečie potokom, ba ani ohňostroj. Nič z toho nechýbalo na Majského párty, ktorú cez víkend organizoval na zámku v rakúskom Kittsee. Syn známeho veľkopodnikateľa si prenajal barokový areál, aby oslávil päťdesiatku. Blahoželalo mu asi dvesto hostí, medzi nimi celebrity, známe kritikou pomerov na Slovensku.

Slovenský Gatsby: Od piatku je ním neoficiálne Jozef Majský mladší.
Slovenský Gatsby: Od piatku je ním neoficiálne Jozef Majský mladší.
Zdroj: Emil Vaško

Ako kedysi v New Yorku

V zámockom areáli bolo rušno už za svetla. Produkčná firma sem znášala priehľadné stoličky a ohrievače, keby hosťom bolo v noci zima. Stavali tiež pódium pre účinkujúcich či vyzdobovali interiér kaštieľa. To, že celú parádu chystajú Majskí, sa údajne nedalo prehliadnuť. „Sedeli tu už cez deň. Bude to asi niečo veľké, lebo priviezli kamión šampanského,“ informoval nás zdroj v čase, keď zámocký park uzatvárali pre verejnosť. Na spoločnosť smotánky upozorňovali tiež nápisy VIP PARTY, ktoré aj s logom JM svietili na barokových bránach vedúcich do hermeticky uzatvoreného parku so zámkom. Strážnici púšťali dnu len pozvaných. A tým sa musel naskytnúť neobyčajný pohľad.

Označkoval si ho: Barokový zámok sa na jednu noc premenil na sídlo mladého Majského.
Označkoval si ho: Barokový zámok sa na jednu noc premenil na sídlo mladého Majského.
Zdroj: Internet

Zatiaľ čo na terase hral dobové melódie klavirista, po vysvietenom priečelí zámku „poletoval“ monogram hostiteľa. Pred vchodom boli porozsýpané pozlátky. Niektoré dámy, oblečené v štýle dvadsiatych rokov, sa fotili pri dobovom aute. Ďalšie sa zabávali v obrovskej sále - zo stropu žiaril veľký krištáľový luster. „Takmer všetci dodržali dress code, vyzeralo to naozaj štýlovo,“ povedal nám jeden z hostí.

Aj s hlavou rodiny

Medzi pozvanými sa podľa neho ukázali aj známe tváre. „Videl som tam herca Maroša Kramára, Gabrielu Drobovú aj s partnerom Karolom Rumanom, lekára Jozefa Dolinského s priateľkou Janou Mutňanskou. Stretol som i Paľa Hammela, ale ten hral na pódiu.“

Podľa ďalšieho neovereného zdroja počas večera vystúpila šansoniérka Andrea Zimányiová. Isté je, že účinkujúcich uvádzali moderátori večera - herci Karol Csino a Katarína Ivanková, ktorá na seba upozornila v reality šou Dievča za milión. Hlavnú zábavu zabezpečoval Big Band Gustava Broma, ktorý vedie Vlado Valovič.

Nechýbala: Dresscode dodržala aj modelka a spisovateľka Jana Mutňanská.
Nechýbala: Dresscode dodržala aj modelka a spisovateľka Jana Mutňanská.
Zdroj: Instagram

Na večer si museli kvôli Gatsbymu pripraviť najmä americký repertoár, vďaka čomu sa rakúskou dedinou rozliehali hity ako New York, New York a ďalšie. Hlasná hudba sa podľa našich informácií ozývala zo zámku až do okolitých dedín. Na chvíľu ju prerušil azda len ohňostroj, na ktorý zabávajúci nečakali až do polnoci. „Zrejme pre rakúske povolenia, keby to tam začali v noci trieskať, asi by miestni neboli potešení,“ dozvedeli sme.

Ako sme zistili, na žúre nechýbala ani hlava rodiny, Jozef Majský starší, ktorý vlani oslávil sedemdesiatku. Nakoniec o iniciálky JM pozvaní zakopávali na každom kroku, lebo hlavnou hviezdou večera bol jeho syn. „Asi najvtipnejší moment nastal, keď dostal do daru dvanásťlitrovú fľašu pravého šampanského. Zápasil s ňou, nevedel ju otvoriť. Chcel odseknúť hrdlo ako vo filme, ale nedalo sa. Nakoniec ju rozbil,“ dodal ďalší z hostí o osude fľaše zvanej Balthazar.

Koľko celý špás stál?

Asi najlacnejší bol podľa všetkého prenájom priestorov. Barokový kaštieľ, ktorý pojme aj tristo ľudí, vlastní obec Kittsee. Podľa podmienok, ktoré netají, požičiava historickú budovu za 2-tisíc eur. Bez nábytku a akéhokoľvek iného príslušenstva. K cene však treba prirátať príplatok za prenájom parku, ktorý vyjde na 600 eur. Podľa informácií, ktoré nám v Kittsee poskytli, ho nemožno uzavrieť pred verejnosťou. Počas piatkovej noci to však neplatilo.

Za babku: Prenájom rakúskeho zámku bez parku stojí dvetisíc eur, s ďalšími položkami aj viac.
Za babku: Prenájom rakúskeho zámku bez parku stojí dvetisíc eur, s ďalšími položkami aj viac.
Zdroj: Dávid Duducz

Každý záujemca musí rátať s položkami ako upratovanie pred akciou a po nej či poplatok za ohňostroj, ktorý si chce spraviť v dobovom areáli. Nakoniec ani strieľať v zámockom parku nemôže hocikto, podmienkou je, aby bol ako pyrotechnik registrovaný na území Rakúska a ohňostroj ohlásil aspoň štyri týždne dopredu. Strážnika vám môžu poskytnúť vlastného a jeho hodinová mzda sa pohybuje na úrovni 25 eur. Do obecnej kasy v Kittsee v konečnom dôsledku zaplatíte sumu presahujúcu tritisíc eur. Polovicu treba zaplatiť vopred.

Oveľa väčšie čiastky museli putovať na katering, známych účinkujúcich, výzdobu či produkčnú spoločnosť, ktorá podľa profesionálneho prevedenia musela organizovať túto párty. Jedinou slabinou víkendového večierka sa nakoniec stal fakt, že unavení hostia nemohli prespať priamo v kaštieli. Spálne tu totiž nie sú k dispozícii. Hostia, s ktorými sme hovorili, nad tým mávli rukou. „Boli sme doma skôr, ako keby sme sa vracali zo žúru niekde v Podunajských Biskupiciach,“ pochvaľoval si jeden z nich.

Zo zámku po opici

Poslední slovenskí hostia opúšťali Kittsee niekedy o pol piatej ráno. Trvalo niekoľko ďalších hodín, kým dali domáci areál po fláme „do pucu“. Ešte v sobotu poobede tu nakladali nábytok a ďalšie zariadenie do dodávok a po slovensky hovoriaci „sťahováci“ ho odvážali preč. Vonku aj vnútri zámku ešte zostávalo množstvo vypitých fliaš originálneho šampanského z Francúzska. Na poschodí ležala nedojedená torta s iniciálami JM. V šatni si jubilant dokonca nechal niektoré z darov. No a na nádvorí, na mieste pre invalidov parkoval povedomý bratislavský Mercedes. Neraz sme ho v minulosti zachytili, ako vychádza z budovy Sipoxu a vchádza do nej, teda do sídla Majských v Starom Meste.

Neabstinovali: Počas večierka sa pilo pravé šampanské.
Neabstinovali: Počas večierka sa pilo pravé šampanské.
Zdroj: Kristína Dugovičová

Ako dopadla prepychová párty podľa čerstvého päťdesiatnika? Ukázalo sa, že na oslávenca mala nedozierne následky. Dva dni po prehýrenej noci si nespomínal, že tam vôbec bol. „Od piatka som v Londýne, priletím až v pondelok. Čo bolo v Kittsee? Neviem,“ čudoval sa Jozef Majský mladší, keď sme mu cez víkend dodatočne blahoželali k jubileu. „Neviem, od nás to neorganizoval nikto,“ popieral čokoľvek. Čím od Gatsbyho pomyselne prešiel k filmu Vo štvorici po opici, v ktorom hrdinovia utrpia po fláme masívny výpadok pamäti. A tak sa nám Jojo ešte posťažoval, že nakoniec v Rakúsku robil niekto mejdan a jeho nepozval. Nakoniec to nie je škoda, lebo na veľké oslavy si nepotrpí. „Mal som narodeniny, ale to bolo dávno. Oslavoval som s pivnici s kamošmi,“ dodal skromne, ako to naozaj bolo. Prečo jeho gratulanti od víkendu rozprávajú, že nič také okázalé ako Majského párty dávno nezažili, nevedno.