Nielenže je na všetko sama, ale ani jej malý syn otcovo objatie necíti. Herečka a speváčka Barbora Švidraňová (33) prešla neľahkým obdobím, keď si musela doslova vybrať medzi rozbehnutou kariérou a zahraničnou láskou, z ktorej napokon vznikol dnes už trojročný Gabriel. Syna však po stroskotanom vzťahu vychováva sama.

Bol ľahostajný

Barbora spoznala bývalého partnera bubeníka Francesca Mendolia (40) na akcii, ktorú sama moderovala. Preskočila iskra, otehotnela, no tým sa románik na diaľku skončil. O modrookého chlapčeka sa už od narodenia herečka stará sama. Ešte počas tehotenstva sa rozhodla odsťahovať do rodnej Žiliny, kde má oporu nielen u priateľov, ale predovšetkým rodičov a starej mamy. Ako priznáva, bez nich by to sama s dieťaťom a v rušnej Bratislave určite nezvládla.

Zatiaľ čo jej temperamentný ex chodil po svete, koncertoval a žúroval, Barbora musela pozbierať všetky sily a postarať sa o seba aj ich potomka. Začiatkom roka priznala, že ani z finančnej stránky sa na bývalého partnera veľmi nemohla spoľahnúť - na syna prispieval len sporadicky. Vzťah im vylepšilo až koronové obdobie a dnes sa expriateľ zaujíma o svoju ratolesť oveľa intenzívnejšie.

Bratislava zatiaľ nehrozí

Aby ryšavka uživila seba aj syna, práce sa neštíti a je rada, že sa umelecký život opäť nakopol. Barbora pendluje medzi hlavným mestom a Žilinou, vraj to vďaka rodičom a napriek tomu, že po odmakanej práci ešte odšoféruje dvesto kilometrov, zvláda. Kedysi žila v Bratislave v útulnom byte, no s dieťaťom o opätovnom sťahovaní do Bratislavy nepremýšľa.

„To moje cestovanie si žiada veľa sebazaprenia, to je fakt. Odchádzam skoro ráno a prichádzam neskoro v noci. Okrem toho, že celý deň podávam výkon na javisku, musím to sama odšoférovať, takže asi najťažšie je strážiť si fyzické sily. Ale, chvalabohu, naša práca je veľmi premenlivá a toto je len na krátke obdobie. Čoskoro budem mať zas viac času, ktorý venujem len malému, aby som mu svoju absenciu vynahradila.“

Navyše, Gabriel má už tri roky. „Takže vie pochopiť, prečo odchádzam, a nemá s tým problém. Pretože odmalička vyrastal so starými rodičmi, nemá pocit, že ho odkladám k niekomu cudziemu. U mojich rodičov a prababky má veľkú záhradu, psa, veľa pozornosti. O zábavu  má teda postarané. A asi aj oni! Prirodzene si uvedomujem, že Bratislava je skvelá na pracovné možnosti, ale neviem si zatiaľ predstaviť v nej žiť sama s malým,“ skonštatovala.

Už sa ním chváli

Gabriel má len tri roky, ale Barbora sa mu už trošku snažila načrtnúť, že otec žije v inom štáte a zatiaľ sa aj pre pandemickú situáciu môžu vidieť len virtuálne. „Samozrejme, vie, že otec nie je na Slovensku, že hovorí inou rečou, dokonca som mu už Londýn ukazovala na mape. Aj keď si myslím, že ešte si nevie presne predstaviť, ako ďaleko to je. Keď bude väčší, určite sa bude ľahšie vysvetľovať aj celá táto situácia, prečo sme oddelení a prečo sa pre koronu nemôžu vidieť osobne. Zatiaľ to nijako nevyostrujem.“

Pred časom sa však Barbora pochválila záberom syna, ktorý hrá na bicích, no a neodpustila si komentár smerovaný zjavne na jeho otca bubeníka - gény sa prejavili a nezaprú sa. Prekvapivé je, že aj samotný hudobník si na profile pridal totožnú fotku, čo je u neho nevídané, a to s hrdým komentárom - môj syn Gabriel. Je zjavné, že sa potešil, ako sa u potomka začína prejavovať umelecký talent.

„Zaujímajú ho všetky hudobné nástroje, nielen bicie. Objavuje ich, skúša, rád spieva, tancuje. Rytmus drží veľmi dobre, cíti ho, čo ma veľmi teší. Nástroje vníma aj cez môjho brata Šimona, ktorý sa mu sem-tam venuje. Dúfam, že ho to bude zaujímať naďalej a prejavia sa oba talenty, ktoré sa z nás dvoch s Francescom nakombinovali. Po ňom má určite bezprostrednosť, radosť zo života, proste tie talianske gény sa prejavujú často. Po mne má zase tvrdohlavosť,“ špecifikuje.

Finančné opletačky

Teraz už Barbora zarezáva - skúša v nitrianskom divadle či na Letné shakespearovské slávnosti na Bratislavskom hrade. Lockdownové obdobie ju, ako tvrdí, naučilo väčšej pokore, spomaleniu a skromnosti. Navyše priznala, že ako samoživiteľka sa zrazu ocitla vo finančnom diskomforte a musela zakročiť.

Zo začiatku som mala rezervu, takže to bolo zvládnuteľné, ale tú som mala určenú na niečo iné, takže som z nej nechcela veľmi ukrajovať. Nakoniec som musela refinancovať nejaké úvery a upratať si peniaze tak, aby som to zvládala. Nebolo to pre single matku a umelkyňu vôbec jednoduché.“

Stále si však pripomínala, že aspoň takto si vynahradí materskú dovolenku, ktorú pre prácu musela predčasne ukončiť. „Naozaj som toto vynútené voľno zobrala ako šancu. Nie som ten typ, ktorý sa dlhodobo sťažuje, ale prijímam veci také, aké sú, ak ich neviem zmeniť. Preto som sa snažila stráviť dlhé týždne doma čo najpríjemnejšie. Urobila som si poriadok, vytriedila šatník, dala ho na charitu. Veľa som čítala, pozerala dokumenty, seriály, inšpirovala som sa, snažila som sa aj písať nové skladby. A začali sme nahrávať s mojom dobrou kamarátkou a kolegyňou z divadla Ivetou Pagáčovou vlastný podcast BUBUBU. To je najväčšie plus tohto obdobia,“ pochválila sa ryšavka.

FOTO v GALÉRII >>>

Na záver znova zdôraznila, že aj tak si najviac vychutnávala materské radosti. „S Gabrielom sme sa toľko namojkali... Je to objímajúci typ, takže si to ešte užívam, kým nevyrastie a nebude mu pripadať pusa od mamy čudná,“ uzavrela s ironickým úsmevom.