Dokončili ho nedávno, šepkali nám miestni na cintoríne v malej východoslovenskej dedine. Hrob rodičov Mariky Gombitovej (63) vyzerá celkom inak, ako keď ho umelkyňa naposledy navštívila. Po starom rozpadávajúcom sa kameni ani stopy, na čiernej doske svietia teraz zlatým písmom vyryté mená Margity a Michala Gombitovcov. Dôstojný náhrobok, ktorý dýcha novotou, je však celkom iný než tie na okolí.

Nikdy nezabudne

Marika je pripútaná na invalidný vozík takmer štyridsať rokov, preto sa musí dennodenne prispôsobovať mnohým okolnostiam. Na to, čo si iní ani neuvedomia, vynakladá neporovnateľne viac energie. No keď k nej dorazila smutná správa z Prahy, že jej dávny priateľ Karel Gott (†80) skonal, zaťala sa a vydala sa na náročnú deväťhodinovú cestu autom z východného Slovenska. Len aby sa mohla s maestrom, s ktorým sa celý život rešpektovali, na Pražskom hrade rozlúčiť. Do Katedrály svätého Víta, kde sa konala zádušná omša, speváčku sprevádzala jej manažérka Andrea Pakesová so synom. Prítomný bol aj slovenský podnikateľ a filantrop Július Hron, ktorý Marike pomáha prekonávať prekážky každodenného života.

Niekedy v tom čase, ako spoločne dávali Karlovi posledné zbohom, sa na opačnej strane bývalého Československa, na cintoríne v Turanoch nad Ondavou, usilovne pracovalo. Kamenári na žiadosť Mariky Gombitovej menili miesto posledného odpočinku jej rodičov. Na novom náhrobku speváčka nešetrila. Podľa zbežného odhadu doň investovala asi štyritisíc eur.

Viac FOTO z prerábky na cintoríne nájdete v GALÉRII.

„Moji milovaní rodičia patria k najdrahším ľuďom môjho života, nikdy na nich nezabudnem, preto považujem za normálne, že som sa postarala o miesto ich posledného odpočinku. Nehnevajte sa, ale viac by som sa k týmto súkromným a pre mňa intímnym veciam nechcela vyjadrovať,“ priznala Marika Gombitová pre český týždenník Rytmus života, ktorý na cintoríne v Turanoch nad Ondavou ako prvý odhalil stavebné manévre. Tie odštartovala speváčkina septembrová návšteva rodnej dediny.

So špeciálnou úpravou

Marika sa na miesto, kde vyrastala, vrátila po dlhých tridsiatich rokoch. Domáci boli nadšení, malú dedinu vygruntovali a len čo ich slávna rodáčka prešla autom hranice chotára, z obecného rozhlasu začal znieť jeden z jej najväčších hitov Koloseum. Na miestnom úrade Mariku privítali pekne po východniarsky - chlebom, soľou a pálenkou, z ktorej si naozaj aj usrkla. „Celou cestou som bola nesvoja, mám motýle v brušku, som strémovaná, ale veľmi sa teším,“priznala dojatá speváčka, pre ktorú musela návšteva dosť znamenať. Znova videla svoj rodný dom, v ktorom dnes žije jej synovec s rodinou. Zastavila sa aj v kostole, kde otec Michal Gombita hrával na organe.

Jediná komplikácia nastala, keď umelkyňa chcela na cintoríne zapáliť zosnulým rodičom sviečku a položiť im na hrob kvetiny. Ani sa k nemu nedostala a tieto rituály museli miesto nej zariadiť jej priatelia. So zásadnou prekážkou sa možno už vtedy rozhodla speváčka skoncovať. Majstrov, u ktorých dala vyrobiť nový náhrobok, požiadala o špeciálnu úpravu navyše. Pri hrobe vytvorili plošinu pre imobilných trúchliacich, teda miesto, kde by pri návštevách mohla rozjímať a modliť sa aj ona sama. Nezvyčajný hrob dokončili kamenári v najvyšší čas - pár dní pred Sviatkom všetkých svätých. Viac sa milovaným rodičom Marika odvďačiť nemohla.

Viac FOTO z prerábky na cintoríne nájdete v GALÉRII.