Neuveriteľné polstoročie uplynulo odvtedy, ako v Bratislave spievali ľubozvučnou slovenčinou pieseň s textom Jána Štrassera To všetko bolo včera. Sestry gréckeho pôvodu Martha (74) a Tena (72) Elefteriadu si vtedy pomerne extravagantné kostýmy ušili samy a na Bratislavskej lýre získali striebro. Tena sa neskôr zaľúbila do Slováka, s ktorým splodila jedného z najkontroverznejších raperov na aktuálnej českej a slovenskej scéne.

Polosiroty z domova

Dlhé lockdownové mesiace sa neocitli na pódiu, o nude však nemohlo byť ani reči. „Konečne sme nahrali nový album s gréckymi hitmi. Prvá pieseň je o rebelke Valentínke, naspievala ju Tena, lebo sama má triapolročnú vnučku Valentínku. Ja som jej prateta, čo znie ako pračlovek,“ smeje sa Martha. Okrem toho pracovala na kuchárskej knihe a Tena prekladala knihy z gréčtiny. „Chýbal mi iba kontakt s ľuďmi, pretože som predtým viedla v telocvični neďaleko hodiny gréckych tancov,“ dodáva činorodá Martha.

Dievčatá, ktorých rodičia utiekli pred občianskou vojnou z Grécka, prežili pohnutý životný príbeh. Narodili sa v bývalej Juhoslávii, v utečeneckom tábore, odkiaľ sa presunuli do socialistického Československa. Vtedy mala Martha tri a pol roka, Tena dva. „Tena stále hovorí, že je o dva roky mladšia, lebo v škole to tak vychádzalo, ale vždy ju upozorním, že je mladšia len o rok a pol,“ upresňuje so smiechom Martha.

 

Prvé roky v Československu prežili sestry v Brne, v detskom domove, kde ich matka pracovala ako vychovávateľka. Prešlo pár rokov a pani Elefteriadu zomrela na rakovinu, tak sa o ne postarali v domove. Otec situáciu a výchovu dvoch malých dcér nezvládol, nechal ich tak a znovu sa oženil, ale dievčatá sa na neho podľa ich slov nehnevali.

Martha už ako dieťa pekne spievala, podľa Teny ju pracovníčky v domove vystrkovali dopredu ako hviezdu. V poslednom domove, v ktorom bývali, si pani riaditeľka všimla aj Tenu. Zapáčila sa jej myšlienka, že sestry budú spievať spolu, a neustále ich posielala na súťaže, kde sa umiestňovali na popredných miestach. Ako dospelé zaujali na Bratislavskej lýre, kde dvakrát získali striebro a v rámci ich spomienok sa vynára asociácia pohody a skvelých zážitkov.

Muži im kľačali pri nohách

Už ako známe speváčky prežili sestry niekoľko pozoruhodných románikov. Mladšia Tena napokon zakotvila na dlhé roky v Bratislave. Skvele hovorí po slovensky. „Samozrejme, pätnásť rokov som žila u vás, mala som manžela slovenského muzikanta Juraja Čierneho, ktorý viedol aj moju skupinu,“ objasňuje Tena. „S Marthou nás na istý čas rozdelil, ale nie preto, že by ju nemal rád. Martha končila vysokú školu a my s manželom sme dostali angažmán v Škandinávii.“

Manželstvo s Jurajom Čiernym trvalo desať rokov a hoci Tena túžila po deťoch, neprichádzali. Potom Juraj podpísal bez jej vedomia zmluvu na účinkovanie v Amerike, a tak sa rozhodla pre rozvod. Medzitým stretla slovenského herca Petra Aczela a prišli aj deti - rovno dvojičky. „Áno, je otcom mojich dnes už 35-ročných dvojičiek - dcéry Tiny a syna Marka. Nevzali sme sa, ale doteraz máme skvelý vzťah,“ prezrádza Tena o hercovi, ktorý sa objavil v minulosti napríklad v seriáli Panelák.

Syn sa podal na otca

Speváčka sa rozhodla dcéru a syna vychovávať sama, po rozdelení Československa sa s nimi odsťahovala do Prahy. „Nepáčila sa mi politická situácia a hranice po rozdelení republiky. Pracovali sme veľa s Marthou a predstava, že budem cestovať stále do zahraničia, ma desila. Pre deti to bol dosť veľký šok, pretože Bratislava bola ich domovom, kde sa narodili, chodili do škôlky aj do školy, mali deväť rokov, ale napokon sa predsa aklimatizovali v Prahe. Na ich výchovu sme boli vlastne dve - so sestrou Marthou, ktorej vlastné deti neboli dopriate. Smeje sa, že mám dvojičky, lebo jedno som porodila za seba a jedno za ňu.“

Martha napokon ostala sama. Dnes nenarieka a absolútne sa nesťažuje. Má okolo seba priateľov, neustále množstvo práce a sestru Tenu. O Teniných dvojičkách hovorí: „Kedže vlastné deti nemám, som pyšná na Tenine, občas si ich aj privlastňujem.“ A Tena hneď kontruje: „Neviem, čo je pýcha, ale svoje deti mám rada,“ pokračuje tým, čo robia: „Dcéra mala pred pôrodom Valentínky dve práce, robila v kancelárii aj v butiku. Vždy si niečo nájde, čo ju zaujme. Syn sa podal na otca a venuje sa muzike, je raper. Ale nemajú radi, keď o nich rozprávam do novín.“

Dlhy, agresia, podmienka

Znalým hiphopovej scény nemusí Tena nič vysvetľovať. Už v roku 2007 sa na hudobnej scéne objavil istý Marko Elefteriadis, ktorý si hovoril Ektor alebo Detektor. Nezastieral traumu, že vyrastal bez slovenského otca, ktorému venoval skladbu Kde jsi byl. Aj keď kontroverzného rapera jeho matka nadovšetko miluje, veľa radosti jej v minulosti nerobil. Okrem dlhov a problémov s exekútorom bol v roku 2015 podmienečne odsúdený na dvanásť mesiacov - svojho času totiž rozbil čeľusť istej dáme, v bare ju brutálne napadol a ťahal po zemi za nohy. Bol priam povestný agresívnym správaním k ženám. Päsťou počas koncertu napadol fanúšika a vystatoval sa priateľstvom s naším problémovým futbalistom Vladom Weissom mladším, s ktorým v Katare nakrútili klip ku skladbe Status. Inokedy zmizne napríklad na Bali a ani neoznámi matke, kde sa nachádza. Vraj už v detstve bol pomerne neposlušný, ale Tena je podľa svojich slov zmierená, že s tým nič nenarobí.

Neslávne známy raper má vysoké sebavedomie a brojí proti „lacným ženám“. Či tieto povahové črty nadobudol v Bratislave, kde prežil útle detstvo, nevedno. Jeho vlastnej mame zostali na hlavné mesto Slovenska len hmlisté spomienky. „Tými nemôžem žiť, pretože si nič nepamätám, čo je obrovská výhoda. Na druhej strane sa mi vybavujú myšlienky, že na Slovensku bolo vždy veselo a skvelá atmosféra, priateľskí ľudia,“ spomína Tena, ktorá z agresívneho správania svojho syna zostala šokovaná. Pritom jej samotnej skladá v tvorbe len komplimenty. „Nevedel som nič, keď som ako pubertálny vymastenec kričal na svoju mamu. Keď ju vidím teraz, vážim si každý okamih, keď je hrdá. Nikdy som nepoznal takú dokonalú dámu,“ rapuje Ektor, ktorému české médiá dali prívlastok brutálny.

Aj po rakovine fajčí

Krátko pred Ektorovým vyčíňaním prekonala Tena onkologické ochorenie. „V živote sme zažili so sestrou toľko zvratov, že i toto beriem ako súčasť života a nechcem o tom hovoriť,“ ukončuje debatu skôr, než ju otvoríme, a Martha za ňu dodá: „Dostala sa z toho úžasne, veď stále fajčí.“ Tena ako „malá neposlušnica“ opäť hovorí: „Ty si žalobaba a už sa teším, ako si vonku po rozhovore zapálim.“

Obe dámy sú rozvedené. Ako to majú s láskou dnes? „Jediná láska, ktorú som kedy v živote pocítila, je k svojim deťom. Ostatné bola len zamilovanosť, a to sa nepočíta,“ hovorí mladšia sestra a podľa tej staršej súkromie je súkromie, a preto ho netreba príliš rozvádzať.

GALÉRIU k článku si pozrite TU >>>

Apropo, nezatúžili nikdy ako dospelé po rodnej vlasti, vrátiť sa do Grécka? „Vrátiť sa môžete tam, kde ste žili. Naši grécki rodičia utiekli, my sme sa narodili na úteku v pracovnom tábore a vyrástli tu, je to jediná krajina, ktorú poznáme ako svoj domov, prirástla nám k srdcu, cítime sa ako Čechoslovenky. Ani by sme si neuvedomovali, že sme Grékyne, keby nám to stále niekto nepripomínal. Na rozdiel od našich rodičov nemáme ani akcent,“ uzavreli obe dámy.