Z Janette je už sirota

Mimoriadne emotívne prežívala poslednú rozlúčku Janette Jakubisková, ktorá sa po smrti otca stala sirotou. Mamu Ľudmilu pochovala v roku 2007 po tom, čo skonala na rakovinu mozgu. „Na jej pohrebe som skolabovala, nechcela som, aby sa to opakovalo. Snažila som sa teda pomôcť si utlmujúcimi liekmi,“ vyznala sa pre PLUS 7 DNÍ.

Iný vzťah

Niekdajšia modelka dnes žije striedavo v metropole Česka a na juhu Európy. „Už chápem, prečo ľudí v Taliansku pochovávajú do dvadsiatich štyroch hodín. Vtedy je človek ešte v šoku. Ale následne sa bolesť za blízkym človekom každý deň stupňuje.“ V obrovskom žiali sa utešovala, že otcova energia naďalej prúdi. „Stále ho cítim, veď už na škole sme sa učili, že žiadna energia nezaniká, len sa presúva. Deň po pohrebe som si napríklad uvedomila, že mám štyridsaťosem rokov a keď otec zomrel, mal osemdesiatštyri. Fascinuje ma to zrkadlenie,“ zamyslela sa.

Juraja Jakubiska si bude dcéra do konca života vážiť aj pre jeho morálne hodnoty a lásku, ktorou ju vždy zahŕňal. „Milujem ho a vždy budem. On bol a je veľmi čistá a láskavá duša. V živote to vôbec nemal ľahké. Nič nedostal na zlatom podnose. Vždy si musel všetko vybojovať sám,“ pripomína minulý režim, v ktorom musel filmár často čeliť rôznym zákazom a obmedzeniam. „Keďže nemohol pracovať, všetok svoj čas trávil so mnou. Prežila som s ním naozaj nádherné detstvo. Preto som s ním mala úplne iný vzťah ako môj brat Jorik. Za to jediné komunistom ďakujem.“

Tajné rodinné zábery Jakubiskovcov v GALÉRII

Všetko svoje úsilie teraz Janette, za pomoci synov a partnera, sústreďuje na to, aby vstrebala svoj žiaľ a naučila sa žiť bez otca. „Všetky spomienky a realita sú pre mňa stále veľmi skľučujúce. Ťažko sa mi bude zmierovať s tým, že sa na mňa už nikdy šibalsky neusmeje, nestisne mi ruku, neobjíme ma a neprehodí nejaký svoj originálny ‚vtípek‘. Ale všetko je tak, ako má byť. Viem, že otcovi je už dobre. Myslím si, že všetkými duchovnými lekciami v tomto živote prešiel na výbornú. Len my tu trpíme.“

Dcéra zareagovala aj na fakt, že pre obrovské dlhy, ktoré Jakubiskovcom vznikli po filme Bathory, sa na druhý svet pobral ako nemajetný muž. „Môj otec nezomrel chudobný. Bol veľmi bohatý človek. Mal milióny zážitkov a skúseností, ktoré sa za peniaze nedajú kúpiť. Všetko, čo sa dá získať za peniaze, je veľmi lacné,“ pripomenula filozofiu, ku ktorej ju priviedol otec.

Kde ho pochovajú?

Pre uponáhľaný životný štýl sa Janette Jakubisková s väčšinou svojich najbližších stretla na kare po dlhom čase. „Zišli sme sa celá rodina azda prvýkrát po tridsiatich rokoch. Nielen príbuzní z Kojšova, ale aj všetky sesternice, bratranci a moja sestra Miška z prvého manželstva mojej mamy. Otec hovorieval, že je to aj jeho dcéra. Keď sa vydávala, mal hlavný prípitok a nezabudol na ňu ani na posledné Vianoce. Nakreslil jej pod stromček obraz,“ dozvedáme sa.

Janette je ľúto, že nebola pri otcovom poslednom výdychu, no keď jej brat Jorik zatelefonoval, že pri prevoze do nemocnice skonal, do desiatich minút bola aj so synom pri ňom. „Bol ešte teplý. Vyzeral krásne. Mal nádherne vypnutú pleť a zdalo sa, že len spí. Hladkala som ho z jednej strany a Deana z druhej. Keď som povedala, že si ho chcem vziať domov, Deanu aj Jorika to aspoň na chvíľu rozosmialo. Rozlúčila som sa s ním poslednou pusou,“ prezradila.

V súčasnosti rodina zvažuje, ako naloží s telom slávneho režiséra. „K tomu sa zatiaľ nemôžem vyjadriť, pretože sme sa ešte nerozhodli,“ ukončila Janette našu debatu.

Prečítajte si tiež: