Bol jeden z tých, ktorí sa postavili novému vedeniu RTVS. Netrvalo dlho a po ôsmich rokoch Kristiánovi Čekovskému (27) verejnoprávna televízia oznámila, že ho už nepotrebuje. Nezavážilo ani to, že výrazne bodoval v prestížnej ankete Osobnosť televíznej obrazovky. Diváci ho svojimi hlasmi vystrelili medzi najpopulárnejších televíznych reportérov u nás. V užšom výbere konkuroval známym markizákom Jánovi Tribulovi či nakoniec víťaznému Jožovi Kubánimu z TV JOJ. Dnes bývalý verejnoprávny reportér tvrdí, že priazeň divákov ho nesmierne potešila, ale na jeho profesiu nemala vplyv. Život to čoskoro ukázal. Po neslávnom konci v Mlynskej doline totiž začal ako taxikár v bratislavských uliciach.

Z výslnia do taxíka

Vyštudoval žurnalistiku na Univerzite Komenského a v RTVS prešiel niekoľkými pozíciami, až sa stal redaktorom hlavného spravodajstva. Novinársku kariéru uzavrel v apríli jednoduchým spôsobom - šéfovia mu po ôsmich rokoch nepredĺžili externú zmluvu. Predchádzajúce vedenie mu totiž trvalý pracovný pomer neponúklo. Ako je to možné? „Tak to bolo nastavené už niekoľko rokov. Áno, zmluvy boli čudné, a to už dlho. Niekedy pri množstve práce zamestnanec nemá čas zamýšľať sa nad tým, čo to pre neho znamená a neznamená. Až v momente, keď naozaj začne byť nejaký problém, si uvedomí, v akej nevýhode je,“ priznal Kristián, ktorého sme stretli na Bratislavských módnych dňoch.

Medzi slovenskú smotánku si odskočil s priateľkou Simonou. Vyzeral pomerne zrelaxovaný. So širokým úsmevom rozprával, aké skvelé leto má za sebou. „Po niekoľkých rokoch som si ho užil od začiatku až do konca. Každý víkend voľný. Pobehal som festivaly, urobil som si výlety, vybehol na krátke dovolenky do zahraničia. Teraz som sa vrátil z Balkánu. Precestoval som Srbsko, Macedónsko, Grécko, Albánsko, Čiernu Horu, Bosnu a Hercegovinu. Naozaj som potreboval takýto oddychový čas.“

Kristián Čekovský od jarných udalostí však až tak neoddychoval. Zostal zo dňa na deň bez práce, no keď­že na úrade práce sa dozvedel, že nedostane podporu, rýchlo rozmýšľal, čo ďalej. V tejto fáze mnohých Bratislavčanov šokovalo, keď si zavolali taxík a v ňom sedel práve on. Celé týždne „taxikárčil“ a dnes nemá problém o tom otvorene rozprávať. „Chcel som si udržať pracovný režim, aby som nezlenivel, nevyspával do obeda. Zároveň som chcel byť v kontakte s ľuďmi. V podstate som to robil len na vyplnenie času a aby som zostal v tempe,“ vysvetlil nám, prečo si už dva týždne po výpovedi sadol do auta a „od skorého rana“ rozvážal klientov po hlavnom meste.

Podľa slov bývalého reportéra ani tak ďaleko od fachu neodletel. „Doprave som sa venoval už ako novinár, často som riešil aj taxikárske témy.“

Sám sebe šéfom

Ako taxikár sa Kristián živil celý jún, cez prázdniny sa k tomu vracal sporadicky. Vraj nezarobil viac než v televízii. Aj keď… „Možno keby som jazdil od rána do večera, tak áno. Nejako som to nepočítal, ale vychádzalo to priemerne asi šesť eur za hodinu. Dnes však viem, že presedieť niekoľko hodín v aute je naozaj náročné. Mal som šťastie, že som jazdil cez aplikáciu, takže som sa mohol kedykoľvek zapnúť a vypnúť. Ale neviem si predstaviť robiť to ako ,full time‘,“ dodal Čekovský, ktorý zažil aj nočné služby v piatok či sobotu - vtedy sa klienti v nálade vracali zo žúrov. „Len raz sa mi stalo, že klienti nechceli vystúpiť z auta, lebo vraj púšťam dobrú hudbu. Keďže bol víkend, vozili sme sa hore-dole.“

Neraz sa stalo, že televízneho redaktora cestujúci spoznali. „Najprv boli prekvapení, tak sme sa porozprávali. Bral som si z toho pozitíva, mohol som vidieť aj nezaujaté pohľady na dianie v spoločnosti. Prekvapilo ma, že naozaj veľa ľudí vnímalo situáciu v RTVS. Zväčša to boli pozitívne reakcie,“ smeje sa Čekovský, ktorý skončil „na ulici“ napriek tomu, že po odchode z RTVS mal na stole niekoľko, podľa jeho slov, zaujímavých ponúk. Z printových či onlinových médií, ba aj z jednej komerčnej televízie.

Nakoniec sa rozhodol, že chce byť pánom sám sebe a po taxikárskej epizóde si založil firmu na mediálne školenia. „Povedal som si, že treba už aj sám sebe šéfovať a nevyhodiť sa,“ vtipkoval na svoj účet, ale po chvíli zvážnel. „Nemrzí ma moja samotná výpoveď, mrzia ma tie udalosti všeobecne,“ dodal bratranec známeho hudobníka Mariána a skladateľky Ľubice Čekovskej. „Verejne sa asi k tomu nevyjadrovali, ale jasné, že sme sa o tom rozprávali. Najmä s Ľubicou sme to detailnejšie riešili, sledovala našu situáciu a bolo jej to ľúto.“ V každom prípade, ak by sa dali udalosti vrátiť o niekoľko mesiacov, nekonal by inak. „Nezmenil by som na tom, čo bolo, nič. Možno by som postupoval ešte tvrdšie. Nič neľutujem,“ uzavrel.