Takto ho nepoznáme. Bývalý politik, herec a glosátor Milan Kňažko (75) je viacnásobným hrdým starým otcom - vďaka viacerým vzťahom. Z prvého manželstva má synov Michala a Martina, a keďže ich matka pochádzala z Česka, po rozvode sa s ňou deti odsťahovali práve tam. Druhou Kňažkovou ženou bola Francúzka, no ich manželstvo zostalo bezdetné, a s treťou, súčasnou manželkou Eugéniou (67) má syna Róberta. Deti hercovi dopriali vnúčatá, s ktorými sa ho PLUS 7 DNÍ podarilo prichytiť na prechádzke v centre Bratislavy.

Frajer po dedovi

S Eugéniou, mimochodom bývalou uznávanou gymnastkou, sa proti slnku vyzbrojili šiltovkami a dopriali si prechádzku s dvoma vnukmi. „Veľmi sa z detí teším. Z prvého manželstva mám jednu štrnásťročnú vnučku, už slečnu, a najmladší syn mi doprial deväťročného a deväťmesačného vnuka. Priznám sa, že sa veľmi rád a hrdo prechádzam s najmladšími Kňažkovcami,“ popýšil sa pre PLUS 7 DNÍ bývalý politik. Zároveň dodal, že niekoľkomesačný vnuk je poriadny valibuk a nevylučuje, že je čiperný práve po ňom. „On je už frajer. Von ho berieme len v kočíku, pretože je ťažký. Veď on už váži deväť kíl. Tešíme sa, že nielen lozí, ale už aj sedí a stojí.“

Nie je novinkou, že takmer ročné dieťa si vyžaduje veľa pozornosti. Ako herec tvrdí, keď treba pomôcť, sú s manželkou k dispozícii. „Keď mladí zavolajú, že potrebujú niečo urobiť, vybaviť, zariadiť, tak sme tu pre nich. Chápem, že pri najmladšom vnukovi sa nič iné nedá robiť. Všetko chce brať do ruky a chytať, no a to nevravím, že štvornožky dokáže nabrať neuveriteľnú rýchlosť. Takže jeho mamine dobre padne, keď sa nejakú hodinku a pol prejdeme a pokočíkujeme ho,“ prezradil.

Z hercových slov cítiť, že si rolu starého otca úprimne užíva, priznal tiež, že nikým si nedá kafrať ani do ich rozmaznávania. „Po zadku odo mňa nedostali ani nedostanú. Najmladší je na rozmaznávanie ešte malinký. Ale tomu druhému, dá sa povedať, sa snažím plniť priania bez ohľadu na to, čo si o tom myslia rodičia. Tí ho vychovávajú a my sme tu na rozmaznávanie, takto sme sa dohodli aj s manželkou,“ skonštatoval prefíkaným hlasom. „Pri vnúčatách je veľa radosti, ale menej zodpovednosti, lebo tá je predovšetkým na rodičoch. To oni si vytvárajú rámec, čo dieťa môže a čo nemôže alebo čo musí. Takže pre nás zostáva to príjemné.“

Prvý zo Slovenska

Herec si užíva leto s vnúčatami plnými dúškami, ale momentálne má ešte jeden mimoriadny dôvod na radosť. Ako prvý umelec z regiónu strednej Európy získal začiatkom júla ocenenie Herec Európy na festivale v meste Resen v Severnom Macedónsku. Cenu mu udelili na základe celoživotného diela a významného prispievania do rozvoja európskej kultúry.

FOTO v GALÉRII

Udeľovanie cien devätnásteho ročníka festivalu sa však pre opatrenia konalo online, pričom herec dostal krátky priestor na ďakovnú reč. „Je pre mňa cťou získať ocenenie Herec Európy a zapísať sa tak aj takýmto spôsobom do galérie európskych osobností v oblasti herectva. Želám úspech organizátorom festivalu pri ďalších pokračovaniach tohto cenného podujatia a verím, že v blízkej budúcnosti navštívim Severné Macedónsko,“ ďakoval Kňažko vo francúzskom jazyku. Pred nami už oficiality išli bokom a herec vychválil nielen organizátorov, ale aj seba. „Je to milé ocenenie a teším sa, že som prvý na Slovensku, kto ho dostal. Sú tam ešte nejakí Francúzi, Portugalci či herci z Balkánu. To, že som jeden z najlepších hercov v Európe, viem už dávno, ale ako sa o tom dozvedeli oni, to je pre mňa tajomstvo,“ uzavrel hrdo Kňažko.