Neurológ Pavel Traubner (78) sa po dňoch strávených na jednotke intenzívnej starostlivosti nachádza už na bežnom oddelení nemocnice a začína rehabilitovať. Po amputácii pravej nohy zažíva rovnaké stavy úzkosti ako mnohí jeho pacienti, no viac ako čokoľvek iné ho trápi, že rodine bude na ťarchu. „Ako k tomu príde moja vzácna manželka?“povedal týždenníku PLUS 7 DNÍ, keď sme ho minulý týždeň navštívili v ružinovskej nemocnici. Verí však, že po nevyhnutnom čase rekonvalescencie sa naučí chodiť s protézou a vráti sa do bežného života.

Zamrznutý úsmev

Pacienti profesora Traubnera pre žoviálnu a priateľskú povahu milujú. Hoci má nálepku celebritný lekár, rovnako sa správa k bežnému pacientovi. Oslovenia „kočka“ alebo „priateľu“,ktoré adresuje pacientom bez rozdielu veku, sú už legendárne. Z jeho ordinácie pacienti často odchádzali s úsmevom, jemu však teraz zamrzol. „Sám na seba to aplikovať neviem,“ povzdychol si, keď sme mu pripomenuli, ako majstrovsky dokáže vliať nádej na uzdravenie svojim pacientom. „Najväčšou vzpruhou, samozrejme, okrem rodiny sú pre neho odkazy ľudí na sociálnych sieťach. Sú ich celé stovky. Je dojímavé, ako na neho všetci myslia a modlia sa, aby sa mu čo najskôr uľavilo. Má z toho veľkú radosť,“povedala nám Traubnerova mladšia dcéra Wanda o miláčikovi celej rodiny.

 

Vnúčatá na telefóne

Pavel Traubner skončil na chirurgickom stole priamo na Vianoce. Fakt, že s rodinou nesedel pri štedrovečernom stole, najhoršie prežívali jeho tri vnúčatá Samko, Hanka a najmladšia Tamarka. Za dedom nemajú, bohužiaľ, možnosť prísť ani do nemocnice. No podľa Wandiných slov vždy, keď to je aspoň trochu možné, telefonujú spolu alebo si píšu esemesky. „Moja dcéra Tamarka mu namaľovala obrázok. Dnes mu ho zanesiem. Dúfam, že mu pomôže a bude mu lepšie. Na vnúčatá je zvlášť zaťažený,“ pripomína.

O tom, že ťažko skúšaný Pali, ako ho familiárne volajú priatelia, je rodinne založený, vždy svedčila jeho vlastná nemocničná ordinácia. Má v nej množstvo fotografií detí a vnúčat a keď sa ho pacienti pýtali, kto to je, s hrdosťou im o nich začal rozprávať. Do svojej svätyne plnej kníh, obrazov, detských kresbičiek či anjelov sa chce profesor vrátiť. „Aj to je pre neho stimul - poriadne rehabilitovať, naučiť sa chodiť s protézou a ďalej pomáhať ľuďom. On je veľmi aktívny. Neviem si predstaviť, že by zrazu celé dni sedel doma. Jeho robota je jeho celoživotné poslanie a život. Navyše ho veľmi baví. Boli ho pozrieť aj kolegovia, veľmi sa tomu potešil,“dozvedáme sa ďalej.

Koniec maškrteniu

Pán profesor netajil radosť ani z nášho priateľského stretnutia. Keď sme sa skúsili naladiť na jeho štýl humoru a presviedčali ho, že noha, ktorá mu ostala, je určite tá správna na úspešné vykročenie do nového roka, mierne sa pousmial. Milovníka spoločenských akcií sme tiež ubezpečili, že v najhoršom prípade ho na ne budeme tlačiť na vozíku. Jeho vtipné bonmoty napríklad na adresu „exkluzívnych“ ortopedických topánok zhotovených na mieru, v ktorých, opierajúc sa o paličku, navštevoval v sprievode manželky Katky aj Ples v opere, sú totiž nenapodobiteľné. Len tie milované zákusky si na smotánkovských akciách bude musieť odpustiť. „Odteraz budem musieť viac dodržiavať princípy života diabetika,“ zhodnotil odhodlane, pričom pripustil, že vlastná maškrtnosť mu dopomohla k súčasnému zdravotnému stavu.

Sviatky v nemocnici

Spočiatku nič nenasvedčovalo vážnejším komplikáciám či tragédii. Profesor Traubner si pri chôdzi pomáhal paličkou posledných sedem rokov a nikdy sa na nič nesťažoval. O tom, že najkrajšie sviatky v roku prežije v nemocnici, informoval vybraných priateľov len v súkromnej správe na svojom  facebookovom profile. Prihovoril sa im priamo na Vianoce 24. decembra.

„Vzácni priatelia, tentoraz síce opäť z nemocnice, ale v úlohe pacienta si nám všetkým dovolím popriať krásne prežitie Chanuky a najmä nádherné vianočné sviatky a zdravý, ničím nekomplikovaný vstup do roku 2020. Pre informáciu, aby nevznikli zbytočné fámy, mám ružu s horúčkami. Ale verím, že sa opäť v zdraví všetci stretneme,“ zaželal sebe aj svojim blízkym a pridal fotografiu z nemocničnej postele. Už o pár hodín bolo všetko inak. Keď u neho prepukla gangréna, špecialisti sa na Prvý sviatok vianočný rozhodli neodkladne pre operatívny zákrok.  „Snažili sa mu nohu dlho zachraňovať, ale inak to už nešlo. Sme radi, že vôbec žije,“ teší sa Wanda za celú rodinu z včasného zásahu lekárov.

Bude to ťažké

Keď sa uznávaný odborník prebral z dlhého pooperačného umelého spánku a zistil, že mu chýba končatina, psychicky ho to podľa našich informácií položilo. Na Silvestra, posledný deň roku, sa priateľom na sociálnej sieti prihovoril opäť, no už plný nádejí a sily bojovať. „V mojom živote sa stala obrovská tragédia. Aby mi zachránili život, museli mi amputovať pravú dolnú končatinu nad kolenom. Vzhľadom na svoju vzácnu manželku a tri nádherné vnúčatá som sa rozhodol nevzdať a vrátiť sa do bežného života. Prosím, držte mi palce,“ odkázal priateľom.

Pod srdcervúcim statusom sa okamžite vyrojili stovky povzbudzujúcich správ od pacientov a priateľov, medzi ktorými svietia aj mnohé známe mená. „Doteraz to bolo tak, že ste stáli vždy pri nás. Aby ste vedeli, ja a moja rodina sme tu teraz pre vás. A modlím sa, aby vaša duchovná energia posilnila telo,“ napísala mu napríklad spisovateľka Ivana Havranová. A nasledujú ďalšie. „Plačem a súcitím s tebou. Ale musíš to pokoriť so zdvihnutou hlavou, lebo si vzácny človek a preveľmi potrebný na tomto svete. Bojuj a chcem ťa ešte vidieť v hľadisku divadla,“dodala mu energiu aj herečka Eva Pavlíková.

Na Pavla Traubnera si spomenul aj režisér Dušan Rapoš. „Vy to, drahý pán profesor, zvládnete, lebo máte priam neuveriteľnú vnútornú silu. Dobro, čo ste po celé roky rozdávali svojim pacientom a zachraňovali im zdravie a životy, sa vám vráti. Teším sa na stretnutie a pozdravte odo mňa vašu fantastickú pani manželku. Je pre vás a myslím, že pre celú rodinu, tým pevným stromom, o ktorý sa môžete všetci vždy oprieť. Ste skvelý a obdivuhodný pár a všetci vás milujú!“Svoje pocity zhmotnil do slov aj herec Maroš Kramár. „Pali, drž sa. Veľa ľuďom si pomohol. Teraz musíme všetci pomáhať tebe. Dúfam, že si si vybral všetko zlé už dopredu a budúci rok bude už len dobre. Prajem ti to aj celej tvojej rodine,“napísal. Podľa slov rodiny pána profesora, všetky povzbudzujúce slová si prečítal a je za ne veľmi vďačný. Napokon sám na ne aj zareagoval. „Ďakujem veľmi pekne. Bude to nesmierne ťažké. Buďte zdraví,“ zaprial všetkým svojím obvyklým pozdravom.

FOTO kresby, ktorú do nemocnice poslala profesorovi Traubnerovi jeho vnučka, nájdete v GALÉRII