Kým Halloween si slovenské celebrity pripomínali vo veľkom a sociálne siete zahltili fotografiami svojich hrôzostrašných outfitov, tridsiate výročie Nežnej revolúcie, ktorá nám priniesla slobodu a možnosť sláviť aj americké sviatky, prechádzajú takmer bez povšimnutia. Spomínajú na neho naozaj len niektorí. "Mal som v tom čase len šesť rokov, takmer nič si nepamätám, ale jedno viem celkom presne. Ďakujem vám všetkým, ktorí ste sa postavili na námestia a štrngali ste kľúčmi. Lebo bez vás by som tu dnes nestál," napísal televízny dramaturg Boris Pršo (36), ktorý zverejnil svoju fotografiu z roku 1989.

Revolucionári a tí druhí

Na pohnuté časy po 17. novembri 1989 si dobre pamätá aj herečka Michaela Čobejová (49), ktorá sa so spolužiačkou Dianou Mórovou (49) zapojila do revolučného diania. "Usilovne sme písali vyhlásenia a chodili do ulíc," vrátila sa do obdobia, keď ako Miša Mikulášová študovala herectvo na Vysokej škole muzických umení. Priamo na pódiu rečnili mnohí slávni, no čo robili aktuálne aktívni politici, zostáva v mnohých prípadoch zahalené rúškom tajomstva. Ako v predvečer osláv Zamatovej revolúcie pripomenula Smotánka, rodený Bratislavčan a dnes český premiér Andrej Babiš (65) mal rozbehnutú výnimočnú kariéru v podniku zahraničného obchodu.

Ako vyzerali študentky VŠMU Michaela Čobejová a Diana Mórová, nomenklatúrny káder Andrej Babiš a ďalší, si pozrite v GALÉRII >>