Vraj ani v časoch, keď mal so svojou niekdajšou skupinou Metalinda najväčšie hity Československa a vypredané štadióny, na muzike nezarobil. „Skladby ako Ján Amos Džínový, Zaľúbená žaba či Slnko, nevychádzaj spieval celý národ a ja som bol zamestnaný ako vodič prevádzkových áut a sanitiek. Inak by som s rodinou finančne nevyšiel,“ prezradil spevák Paľo Drapák (55) v otvorenej spovedi pre PLUS 7 DNÍ.

 

Nebolo to jediné civilné zamestnanie, ktoré počas hudobnej kariéry vykonával. „Ruky mám zdravé, takže ak bude mať kultúra naďalej stopku a nebudem môcť koncertovať, určite neplánujem doma vyplakávať a opäť si pôjdem niekde zarobiť,“ tvrdí odhodlane.

Odkaz pre slaboduchých

Rocková legenda krúti hlavou nad komentármi Slovákov, ktorí umelcov posielajú k lopate. Podľa vlastných slov túži po tom, aby mohol vykonávať svoju prácu a ešte ňou aj zarobiť na živobytie. Ale keď to nebude možné, dokáže sa zariadiť aj inak.

„Uisťujem vás, že keby to bolo bezpodmienečne nutné, dokázal by som zarobiť aj inak ako muzikou. Každá práca je rovnako dôležitá a za žiadnu sa netreba hanbiť. A tí, ktorí sa z manuálnej práce vysmievajú, sú pre mňa slaboduchí ľudia a nezaslúžia si ani to, aby som im napľul do ksichtu. Verte, že by som s tým nemal problém,“ hovorí Drapák nahnevane.

FOTO Paľa Drapáka na sobotnom protivládnom proteste TU

Ani on súčasnú situáciu, keď nemôže koncertovať, neberie ľahko, ale pauzu využíva na tvorenie nových piesní. „Dnes sme nahrávali skladbu Rocker v talári. Je o mojom priateľovi sudcovi, ktorý je veľkým fanúšikom rockovej muziky. Na svojom tele má dokonca vytetované mená Ozzy Os­bourne, Paľo Drapák a Tublatanka,“ hovorí významne.

Rocker v sanitke

S manželkou Jeanette (49) žije spevák zatiaľ z úspor. „Tie však nie sú nekonečné. Možno naozaj príde čas, keď sa budem musieť poobzerať po nejakej robote, ktorá sa dá vykonávať v súlade s obmedzeniami, ktoré tu pretrvávajú,“ tvrdí.

Vzápätí vymenúva práce, ktorými v minulosti prešiel. Skôr ako sa dostal v roku 1987 do skupiny Metalinda, pracoval v mestskom ústave národného zdravia ako vodič prevádzkových áut a sanitiek. Zamestnaný tam bol aj v období najväčšej slávy.

„Za koncert som mal dvestopäťdesiat korún, takže len z muziky by som nevyžil. S manželkou sme bývali v skromnej garsónke a počítali sme každú korunu. Preto som sanitkou vozil okakané a ocikané plienočky, plachty a všeličo iné. Všetky sestričky sa okolo mňa točili a chceli, aby som im zaspieval Slnko, nevychádzaj. Nevnímal som to ako nič ponižujúce. Bral som to ako súčasť rokenrolového života,“ hovorí. Neštíti sa priznať ďalšie finančné prilepšenia. „Privyrábal som si balením skrutiek v jednej rakúskej firme, kamarátom som pomáhal stavať strechy na domoch, vozil som pre kone slamu a dokonca som v televízii istý čas moderoval hitparádu.“

Nútili ho do škandálu

Keď sa speváka spýtame, ako je možné, že v čase veľkej slávy nezarobil rovnako ako napríklad Paľo Habera, zaskočíme ho. „Ja vlastne neviem, nechápem to,“ krčí plecami. „Keď sme mali skladbu Ján Amos Džínový, nechytal sa na nás nikto. Ani Habera. Nikto nemal väčší hit. A Slnko, nevychádzaj, to isté. To je skladba, bez ktorej ma dodnes nepustia z javiska. Zaujímavé je, že nikdy sme s ňou nevyhrali žiadnu hitparádu. Vždy sme boli druhí alebo tretí. Niekomu sa evidentne nehodilo, aby sme boli prví, no aj tak je to pre ľudí jeden z najväčších klenotov našej hudobnej histórie,“ hovorí bez toho, aby musel prikrášľovať realitu.

Hoci Metalinda bola pre Paľa Drapáka srdcovou záležitosťou, v roku2001 ohlásil odchod z kapely. Svoj šokujúci krok vtedy odôvodnil nespravodlivým ohodnotením jej členov a hádkami s kapelníkom. „Zo všetkých síl som sa snažil, aby sme boli súdržní a ťahali za jeden povraz. Bolo to v tomto smere nesmierne náročné,“ vysvetlil nám po rokoch.

Spätne si spomína, ako ich poznačili interné nezhody. „Keď sme raz viezli šéfku nášho vydavateľstva z nejakej akcie domov, vtĺkala nám do hlavy, že musíme urobiť nejaký škandál, aby sa predávali albumy. Robí sa to bežne, ale ja som to, samozrejme, odmietol. Predtým sme boli králi aj bez škandálov a dodnes som presvedčený, že to ide aj bez nich. Nech si ich robia tí, ktorí sa nevedia predať inak. Ja som Paľo Drapák a toto meno je zárukou kvality aj bez škandálov,“ vyhlasuje.

Obetoval sa

Po odchode z Metalindy sa Drapák vrhol na sólovú dráhu. Nahral niekoľko albumov, so svojou novou kapelou odohral množstvo koncertov, no hit formátu Slnko, nevychádzaj sa nepodarilo skomponovať ani jemu, ani skupine Metalinda, ktorá dnes vystupuje s iným spevákom.

V roku 2005 Drapákovcov navyše zasiahol úder, s ktorým nepočítali. „U mojej manželky Jeanettky sa prejavila vážna choroba porfýria. Ide o poruchu metabolizmu červených krviniek, ktorá jej znemožňuje robiť práce s väčšou fyzickou záťažou,“ prezrádza jej manžel.

Vtedajšia nie dobrá finančná situácia rodiny sa ešte viac zhoršila. „Chcel som byť pri nej, aby nemusela ísť do nejakého sanatória, navyše som musel zohnať peniaze na lieky. Nič nebolo pre mňa podstatnejšie. Všetko ostatné  išlo bokom. Keďže som nepracoval, náš byt zaťažený hypotékou nebolo z čoho splácať. Nechceli sme sa zadlžiť, tak sme ho predali a išli do podnájmu. Nemám najmenší problém priznať to. Vôbec to nevnímam ako potupu. Ja som sa snažil vždy k problémom postaviť ako chlap,“ tvrdí.

Po čase sa Jeanettin zdravotný stav stabilizoval a Drapák sa vrátil k muzicírovaniu. Dodnes však žije v podnájme, v rodinnom dome v Senci.

Už len to dieťa

Dnes ťažko nájdete zamilovanejši pár, ako sú Drapákovci, hoci aj oni prešli mimoriadne turbulentným obdobím. V čase odchodu zo skupiny Metalinda manželka Paľovi oznámila, že s ním nie je šťastná. „To bola pre mňa studená sprcha. Spätne som si uvedomil, ako veľmi som svoju rodinu počas pôsobenia v Metalinde zanedbával. Cítil som sa príšerne,“ hovorí s pokorou v hlase aj dnes.

Rozvod, ktorý iniciovala Jeanette, zvládal spevák zle. „V srdci som cítil obrovskú ranu, no neoponoval som jej. Povedal som si, že na to nemám právo, keďže som sa k nej toľko rokov správal sebecky. Ku všetkému som sa staval absolútne apaticky. Dokonca som v tom čase mal deštrukčné úmysly. Neskôr mi Jeanettka povedala, že ju šokovalo, ako ľahko som ju nechal odísť. Čakala, že o ňu budem bojovať. V skutočnosti sa nechcela rozviesť, len ma prinútiť, aby som sa zobudil,“ spomína na najťažšie obdobie svojho života.

Odlúčenie netrvalo dlho a rozvedení Drapákovci sa v roku 2003 opäť zosobášili. „Lepšie to už ani nemôže byť. Len splodiť bábo keby sa nám ešte podarilo,“ vyjadril sa vtedy Paľo.

To sa im, žiaľ, nepodarilo. Drapákovci majú spolu jediného, takmer tridsaťročného syna Michala. „Jeanettka mu minule povedala, že chce byť mladá babka, tak nech sa poponáhľa s dieťaťom, lebo si spravíme vlastné vnúča,“ smeje sa Paľo.

FOTO Paľa Drapáka s manželkou TU

Syna považuje za najlepší projekt svojho života, ktorý sa im s manželkou podaril. „Mišo pracuje v jednej kreatívnej firme a je neskutočne šikovný. Poviem vám, mať takého syna, to je výhra a najväčší poklad. Zodpovedný, pracovitý, slušný, pokorný. Už len to dieťa...“ vyslovuje na záver zbožné prianie.

Mohlo by vás zaujímať: