Neututlal to. Nabonzoval to na neho francúzsky portál Nice-Matin. Trojnásobný majster sveta v cyklistike Peter Sagan napadol začiatkom apríla neďaleko svojho monackého sídla policajta. Navyše v čase, keď pre pandémiu koronavírusu platil v krajine zákaz vychádzania. Prečo incident vychádza na povrch až teraz? Môže to súvisieť s prestupom Slováka do francúzskeho tímu, naša hviezda si zrejme bude musieť zvykať na zvýšený záujem tamojších médií.

Auto či skúter?

Sagana spolu s bratom pol hodiny po polnoci zastavila podľa periodika vo vozidle policajná hliadka a vyzvala ich, aby vystúpili z auta. To vraj opitú slovenskú hviezdu rozzúrilo natoľko, že policajta napadol a zranil mu pravú ruku. Ten si musel následne vziať dva dni voľna na doliečenie.

„Bránil sa ako blázon,“ napísal Nice-Matin. Sagan následne strávil niekoľko hodín na policajnej stanici. Na súde sa prostredníctvom svojich právnikov obhajoval tým, že mal strach z nedobrovoľného očkovania. Rolu v jeho správaní vraj zohral aj alkohol, na ktorý nie je zvyknutý. Navyše podľa slov jeho právnikov nebol agresívny, len nahnevaný. Trestu sa však Slovák ani tak nevyhol. Vyfasoval pokutu päťtisíc eur a ďalších 1 500 eur musel zaplatiť zranenému policajtovi.

FOTO Saganovho nového a starého monackého apartmánu v GALÉRII>>

Celý incident vyšiel najavo pred niekoľkými dňami, v čase, keď sa Peter so svojím novým tímom francúzskym TotalEnergies (bývalý Europecar) pripravuje v Južnej Amerike na štart novej sezóny. Krátko nato sa Sagan k incidentu vyjadril na sociálnej sieti. „Chcem vyjadriť svoje úprimné ospravedlnenie. Bola to škaredá skúsenosť, ktorá mi dala cennú lekciu. Naozaj ma to mrzí a už sa to nebude opakovať,“ napísal Sagan na Instagrame.

„Bol som v tú noc u svojej bývalej manželky uložiť syna spať. Mal som pár pohárov vína a potom som sa musel vrátiť domov k sebe do bytu. Napriek zákazu vychádzania, keďže sa pre možnú antidopingovú kontrolu musím podľa pravidiel zdržiavať na adrese, ktorú som predtým uviedol,“ vysvetľoval neskôr slovenský cyklista portálu Cyclingnews.

Peter tvrdí, že s bratom nešli na žiadnom aute, ale len na elektrickom skútri, že to bolo len 500 metrov a šoféroval brat Juraj. „Preto som nechápal, prečo by som mal podstupovať test na alkohol. Polícia ma chcela brať do nemocnice na testy. To ma vytočilo, preto som toho policajta napadol. Mrzí ma to,“ vysvetľoval 31-ročný Žilinčan.

O názor na celú situáciu sme požiadali jeho otca Ľubomíra Sagana, tomu sa však celú situáciu nechcelo komentovať. „Práve to čítam. Neviem vám k tomu v tejto chvíli nič viac povedať,“ povedal nám.

Kompletne zaočkovaný

Obrana nedobrovoľným očkovaním však znie v jeho prípade trochu zvláštne. Sagan už vo februári tohto roku koronavírus prekonal. So stredne ťažkým priebehom. A niekoľko mesiacov po ochorení dostal aj druhú dávku vakcíny. Pre Cyclingnews potvrdil, že je kompletne zaočkovaný.

Mimochodom, očkovanie je aj v cyklistickom profipelotóne stále veľká téma. Belgická hviezda Greg van Avermaet na druhú dávku vakcíny, ktorú dostal v júni, zvalil slabú formu v druhej polovici sezóny minulého roka. „Ťažko povedať, či za to môže vakcína alebo som bol len pretrénovaný, ale moje telo neodpovedalo tak, ako malo. Nabudúce si ju určite načasujem lepšie,“ bránil sa Van Avermaet.

Jeho krajan Remco Evenepoel zase necelé dva týždne pred Giro d’Italia druhú dávku vakcíny odsunul. V obavách, že mu potom klesne forma na pretekoch.

Vo francúzskom tíme

Ktovie, či v čase, keď sa aprílový incident dostal na verejnosť, Sagan na chvíľu nezaľutoval, že sa po piatich rokoch v Bora Hans­grohe upísal práve francúzskemu tímu. Nielen na Tour de France, ktoré je vrcholom cyklistického roka a pre francúzsky šport svätým grálom, bude náš pretekár pod veľkým drobnohľadom. Francúzski novinári sú totiž známi tým, že počínanie zahraničných hviezd svojich tímov sledujú mimoriadne podrobne.

V zlom napríklad na médiá z krajiny galského kohúta spomína dopingový hriešnik Lance Arm­strong. „Francúzski novinári sa v roku 2000 potulovali okolo môjho domu v Nice celý rok. Aj keď som nebol doma,“ napísal vo svojom životopise. „Fajčili, zízali mi do okien alebo sa venovali svojmu obľúbenému športu: drzo sa prehrabovali v odpadkoch.“

Prominentní susedia

Pre Petra to môže byť o to zložitejšie, že trvalú základňu má stále v Monackom kniežatstve, aj keď medzičasom zmenil bydlisko. Ešte v roku 2014 si kúpil luxusný apartmán na Ulici des Papalins, len niekoľko krokov od sídla princeznej Stéphanie. Vlani sa presťahoval do inej prepychovej výškovej budovy, odkiaľ môže chodiť so synom na prechádzky k neďalekému mólu. Susedmi sú mu viacerí prominenti, napríklad tenisová legenda Björn Borg, pilot F1 Lewis Hamilton či tenistka Caroline Wozniacka. K synovi Marlonovi má odtiaľ asi 800 metrov.

FOTO Saganovho nového a starého monackého apartmánu v GALÉRII>>

Ďaleko sa odsťahovať ani nemohol. Monaco je luxusný štátik na francúzskej Rivére s rozlohou len dva štvorcové kilometre. Plné milionárov, ktoré tam prilákali nižšie dane než inde v Európe. Nájomné tam nie je lacné, ale Sagan si ho určite môže dovoliť. Jeho ročný príjem sa pohybuje na úrovni päť miliónov eur. Pred francúzskym súdom po aprílovom incidente však Peter deklaroval príjem len 450-tisíc eur.

Mohlo by vás zaujímať: