Jeto neodškriepiteľný fakt. Američanka Mikaela Shiffrinová s našou Petrou Vlhovou sú hviezdy nedávno skončených majstrovstiev sveta (MS) vo švédskom Aare aj najlepšie lyžiarky súčasnosti. Pár vecí majú spoločných - 23 rokov (Shiffrinová je o tri mesiace staršia), jedného brata a skvelého trénera. No vo fyziognómii a zázemí už nájdeme dosť rozdielov. Aj preto sme spolu s bývalým šéfom úseku alpských disciplín Kamilom Povrazníkom zisťovali, ktorá z lyžiarok má výhodnejšiu predštartovú pozíciu.

Celý kopec pre seba

Hoci sú rovnako staré, v zázemí je na tom Američanka neporovnateľne lepšie. Už od jej šestnástich rokov robí celý americký tím všetko, aby získala veľký krištáľový glóbus za celkové víťazstvo vo Svetovom pohári. Dva už má, druhý za aktuálnu sezónu je na ceste.  Shiffrinová môže mať všetko, na čo si pomyslí. Pre potreby Američanky sa zatvárali zjazdovky vo vychytených lyžiarskych strediskách, aby mohla trénovať nerušene. Kým o Vlhovej a jej malom rodinnom tíme vo svete dlho nevedeli. A boli radi, keď mali kde a za čo trénovať.

V prospech Američanky hrá aj subtílnejšia postava. Meria 170 centimetrov, o 10 menej než Petra, a je o sedem kíl ľahšia. „Vlhová má teda väčší odpor vzduchu na svahu. Petrina vyššia postava jej síce umožňuje využívať kinetickú energiu ťažiska, musí však pri zatáčaní vynaložiť oveľa viac sily ako Američanka,“porovnáva Povrazník.
Na druhej strane fyzické schopnosti hrajú pre Slovenku. „Rovnako ako priamejšia geometria stopy v oblúku. Mikaela má zasa väčší cit pre sklz, lepšie prenáša ťažisko počas zatáčania lyží,“ objasňuje Povrazník.

Odviazala sa: Petra si po zisku zlata v obrovskom slalome neodpustila takýto kúsok.
Odviazala sa: Petra si po zisku zlata v obrovskom slalome neodpustila takýto kúsok.
Zdroj: Michal Smrčok

Výhoda na rovine

Rozdiel si všimne aj lyžiarsky laik. Shiffrinová reže oblúky ladnejšie než rovnako stará Liptáčka. Vlhová ju napriek tomu dokázala zdolať aj v slalome, aj v obrovskom slalome. Jej jazda pôsobí silovejším dojmom, no kondične zdatnej Vlhovej prináša potrebné stotinky sekúnd. Samozrejme, za predpokladu, že na trati neurobí výraznejšiu chybu. „V rovinatých úsekoch, teda pri priamom pohybe na miestach, kde nepôsobí odstredivá sila, má Petra výhodu vďaka svojej väčšej hmotnosti,“ pokračuje Povrazník. V zákrutách však viac boduje Shiffrinovej telo.


Povrazník nám uvedené fakty rozmenil na drobné. „Na Vlhovú vážiacu 73 kíl a pohybujúcu sa po dráhe rýchlosťou 15 metrov za 1,5 sekundy pri polomere zatočenia pôsobí odstredivá sila 730 kilogramov. Na Mikaelu vážiacu 66 kilogramov za tých istých podmienok len 660 kíl.“  Bod pre Američanku, no Vlhová neutíchajúcou bojovnosťou a túžbou dokáže občas tento hendikep eliminovať. Najmä v obrovskom slalome, kde sú bránky ďalej od seba než v klasickom. Prirodzene aj vďaka talianskemu trénerovi Liviovi Magonimu, vari najväčšiemu odborníkovi na obrovský slalom. V roku 2011 získal Magoni v tejto disciplíne titul majsterky sveta so Slovinkou Tinou Mazeovou, teraz to zopakoval s Vlhovou. Možno však ani sám nečakal, že to Petru naučí tak dokonale za necelé tri roky. Veď s ňou rozbehol spoluprácu až v lete 2016. „Je to zásluha celého tímu. Ja som len pilot,“ tvrdil skromne Magoni v dejisku tohtoročných MS.

Tak ako Shiffrinová nedrie nikto

Shif­frinovej kouč Mike Day predviedol zasa famózny kúsok na MS v mužskom zjazdovom lyžovaní. Ted Ligety pod jeho vedením vyhral pred šiestimi rokmi v Schladmingu zlato v obrovskom slalome, super-G aj v kombinácii. A neskôr pomáhal i slávnemu samorastovi Bodemu Millerovi. Keď ho k sebe chcela Shiffrinová, Day váhal, ale len chvíľu.
„Mikaela na sebe tvrdo maká a zistil som, že dokáže oceniť všetko, čo jej na ceste za úspechom pomáha. A ja môžem popri nej robiť znovu to, čo ma najviac baví - lyžovanie. Ešte som nevidel nikoho tak drieť ako Mikaela,“ hovorí. Už dnes je trénerom najúspešnejšej lyžiarky histórie, a to má len 23 rokov. Na päty jej šliape iba Vlhová. S Magonim za chrbtom. „Aj preto, lebo Livio zosúladil kondičnú prípravu s jej výkonom na snehu. Popracoval na jej mentálnom nastavení aj na predklone. Už ho nemá taký veľký. Skúsenosti z prípravy Mazeovej teraz využíva pri Vlhovej,“ vraví Povrazník.

Radosť príbuzných v cieli: Petrina matka Zuzana.
Radosť príbuzných v cieli: Petrina matka Zuzana.
Zdroj: Michal Smrčok

Aj super-G

Náš lyžiarsky odborník ocenil fakt, že Vlhová si počas obrovského slalomu na MS vo Švédsku vzala lyže dlhšie o 15 centimetrov. Risk, ktorý vyšiel. „Dlhšie lyže jej vo veľkej rýchlosti zabezpečili väčšiu stabilitu, zmenšili tlak, trenie podložky. Aj preto mala pri krájaní oblúkov vyššiu rýchlosť.“Napriek tomu to dlho vyzeralo, že zlato nezíska. Nemka Viktoria Rebensburgová, víťazka prvého kola obrovského slalomu, viedla na poslednom medzičase o 4 desatiny sekundy. No v cieli bola pomalšia než Vlhová. „Rozhodlo sa tri-štyri bránky pred cieľom. Rebensburgovej pravá lyža sa zachytila o terénnu nerovnosť, stratila koncentráciu i sklz. Petra zasa dala do posledných bránok viac vnútornej energie na to, aby zrýchlila lyže,“vysvetlil Povrazník.

Má Povrazník pocit, že by Vlhová mala začať jazdiť viac rýchlejších disciplín? „Určite, minimálne super­obrovský slalom,“ vraví. Vo Švédsku ho Petra ešte nešla, no aj tak si domov doviezla tri medaily - zlato z obrovského slalomu, striebro z kombinácie i bronz z jej obľúbeného slalomu. „Verila som si, no že budem úspešná v každých pretekoch? To som nečakala,“tešila sa naša súčasná lyžiarska jednotka. Apropo, porovnanie víťazstiev vo Svetovom pohári pri Shiffrinovej univerzálnosti vyzerá hrozivo, 56 : 8 pre Američanku. No Slovensko má byť aj tak na čo hrdé. Taká lyžiarka ako Vlhová sa pod Tatrami ešte nenarodila. A to má Petra len 23 rokov a šancu pridať množstvo ďalších úspechov. Už dnes je hviezda, no stále skromná. „Je veľa vecí, ktoré sa ešte od Shiffrinovej musím naučiť,“ priznáva Peťa.