Televízia Trojka pri tvorbe svojho vysielania čerpá z archívnych programov, pričom neopomenula ani legendárne relácie pre najmenších divákov.

K tým najúspešnejším patrí aj pásmo Matelko s bábkou, ktorá vystupovala pod menom Drobček. Mnohí ho však volali aj Matelko. Drevenú bábku v ostatných mesiacoch nechtiac mimoriadne spopularizoval aj Igor Matovič, keď ho skôr narodení po nej pomenovali. Oficiálne je však Matelko skrátením slov „malý televízny kolotoč.“

Pásmo Matelko vzniklo v roku 1973 a na obrazovkách s jeho hlavným hrdinom Drobčekom, vydržalo dlhých osemnásť rokov. Bábku rozpohybovala dnes vyše osemdesiatročná herečka Emília Tomanová, ktorá mu dala aj svoj hlas.

Drobček v reláciách putoval po celom niekdajšom Československu, deťom vysvetľoval zásady slušného správania, učil ich k láske k prírode, priateľstvu, kultúre, knihám, či ľudovým remeslám. Navštevoval tiež rôzne továrne, družstvá, poukazoval na ťažkú prácu a vyzdvihoval dôležitosť iskričiek a pionierov. Mnohí túto reláciu dnes nazývajú komunistickou propagandou, no v niekdajších časoch sa nenašiel nikto, kto by sa odmietol zúčastniť vysielania. Vystriedali sa v nej najslávnejší herci, spisovatelia, či speváci. V jednom z najslávnejších dielov s názvom Lampášik priateľstva, ktorý sa vysielal v roku 1986, spolu s Drobčekom vystupovala vtedy obrovská hviezda Jana Nagyová ako princezná Arabela, Jiří Lábus ako Rumburak, Darinka Rolincová, Karel Zich, Michal Dočolomanský a dokonca aj Karel Gott.

Pozrite si GALÉRIU retro DROBČEKA a zaspomínajte si na detstvo 

Zaspomínajte si na osemdesiate roky, ktoré patrili Drobčekovi, ale aj Darinke Rolincovej, či Arabele. Takto deti viedli k morálke