Staré porekadlo znie - Nehryz ruku, ktorá ťa živí. V prípade jedného z najprestížnejších európskych filmových festivalov to platí do bodky. Neštvi šéfa českého festivalu Jiřího Bartošku (72), lebo si už v Karlových Varoch neškrtneš. A na tom poslednom sa zmrákalo nad dcérou herečky Anny Šiškovej (59) Terezou Nvotovou (31). Mladá herečka a režisérka sa už cíti zrejme tak sebavedomo, že sa rozhodla vo Varoch spustiť tvrdú kritiku na jedného zo sponzorov festivalu. Bartoškovi poslala jednoznačný odkaz. „Ak tento sponzor bude financovať festival v Karlových Varoch aj budúci rok, tak neprídem,“ vyhlásila Nvotová, hoci ju pozvali do festivalovej poroty a mohla tiež prezentovať svoj nový film Mars. Podľa našich informácií pre obtieranie jazyka o Bartoškovho sponzora predčasne z Varov odišla. Otázne je kam.

Kameň úrazu

Dcéra herečky Anny Šiškovej a režiséra Juraja Nvotu však bude mať aj pekné spomienky na festival. Spoločnosť jej opäť robil americký priateľ, herec Jacob Pitts (39), ktorý kedysi hviezdil v tínedžerskom filme Eurotrip a s ktorým si to teraz mohla namieriť za veľkú mláku. V Spojených štátoch žijú podľa našich zdrojov spoločne už nejaký čas, čo potvrdzujú sociálne siete. Tereza sa tam pohybuje medzi Los Angeles a New Yorkom, odkiaľ si raz za čas odbehne do Cannes či na iné európske festivaly. V Karlových Varoch si diváci pozreli Nvotovej nový filmový počin a okrem sc-fi scén sa mohli pokochať jej odhalenými krivkami.

Drobná brunetka však svoje pôsobenie preniesla aj mimo filmového plátna - scestovaná filmárka svojich kolegov vyzvala, aby verejne vystúpili proti partnerovi karlovarského festivalu Česká zbrojovka. Petíciu proti kontroverznému zbrojárskemu sponzorovi podpísalo približne štyridsať českých a slovenských režisérov, hercov a producentov.

Spoločnosť sponzoruje festival tri roky, čo doteraz nikomu neprekážalo. Záujem umelcov pritiahla až vďaka nápadnej reklame. Firma si tento rok dala vytvoriť plagát, ktorý marketéri vychválili do nebies. Ale pre umelcov sa stal tŕňom v oku. Veľký nápis We love shooting znamená v doslovnom preklade milujeme strieľanie, ale z angličtiny sa dá preložiť aj ako milujeme nakrúcanie. Dvojzmyselný slogan označili filmári za neetický, pretože zbrojárska firma v minulosti predala zbrane do krajín, kde sa porušovali ľudské práva. Umelci poslali otvorený list vedeniu festivalu, kde apelovali na to, aby so spoločnosťou už nikdy nespolupracovali.

Predmet konfliktu: V Karlových Varoch rozhádala kontroverzná reklama umelcov a manažment filmového festivalu. Vytvorila ju zbrojárska firma, ktorá je dôležitým sponzorom.
Predmet konfliktu: V Karlových Varoch rozhádala kontroverzná reklama umelcov a manažment filmového festivalu. Vytvorila ju zbrojárska firma, ktorá je dôležitým sponzorom.
Zdroj: FACEBOOK

Zvučné mená

Iný festivalový sponzor holdingová spoločnosť Czechoslovak Group, ktorá patrí medzi najväčších vývozcov zbraní a takisto má za sebou niekoľko kontroverzných obchodov, ostala nepovšimnutá. Kritiku si zlizla len Česká zbrojovka. List proti nej podpísali okrem Tereziných rodičov napríklad režisér Jan Hřebejk, herečky Anna Geislerová či Zuzana Kronerová. „Festival systematicky a hrdo premieta dôležité filmy, ktoré často upozorňujú na násilie, nespravodlivosť, korupciu či popieranie ľudských práv. Pozýva a podporuje filmárov z krajín, kde sa pre režim nemôžu slobodne vyjadrovať a natáčať. Vážime si to, preto nás správa o financovaní festivalu Českou zbrojovkou sklamala,“ písali v liste umelci a žiadali, aby boli ľudské práva povýšené nad biznis a aby pri ďalšom ročníku festival so zbrojárskou firmou nespolupracoval.

Podľa Terezy Nvotovej, ktorá si priniesla americkú slobodu, by mohol byť karlovarský festival skromnejší a nemuselo by sa tam plytvať peniazmi na zbytočnú noblesu. Nejde podľa nej o množstvo vypitého šampanského, ale o filmy. Filmári však nepochodili. „Medzinárodný filmový festival Karlove Vary si váži spoluprácu s tradičnými českými firmami, ako je aj Česká zbrojovka, ktorá poskytuje nevyhnutnú podporu pre zachovanie kvality filmového festivalu pre všetkých návštevníkov a vytvorenie platformy, ktorá otvára desiatkam tvorcov cestu k ďalšej umeleckej realizácii,“znelo oficiálne vyhlásenie Bartoškovho tímu.

Bartoška sa sponzora zastal: Oficiálne vyjadrenie bolo, že Karlové Vary budú mať aj v ďalších rokoch
zbrojársku firmu ako sponzora. Nvotová v tom prípade odmietla účasť na festivale.
Bartoška sa sponzora zastal: Oficiálne vyjadrenie bolo, že Karlové Vary budú mať aj v ďalších rokoch zbrojársku firmu ako sponzora. Nvotová v tom prípade odmietla účasť na festivale.
Zdroj: Profimedia

Išla do boja

Revoltu odštartovala Tereza, keď z vlastnej iniciatívy začala študovať kontroverznú firmu. „Až keď sa festival v piatok začal, všim­la som si trochu nevkusnú reklamu, teda nielen trochu nevkusnú, aj neetickú,“ začala sa ponosovať slovenská umelkyňa. „Potom som sa do toho ponorila trochu hlbšie, začala som čítať tlačové správy Amnesty International a iných neziskových organizácií, ktoré sa venujú monitoringu vývozu českých zbraní. A došlo mi, že nemôžem len tak prísť do poroty v Karlových Varoch, pretože s tým mám morálny problém. Zdá sa nám, že keď sa štyridsať významných filmárov zhodne, že nie je morálne správne, aby oslavu filmu a slobody sponzorovala firma, ktorá v minulosti porušila kódex EÚ a vyvážala zbrane do nedemokratických krajín s represívnymi režimami, že je to hlas, ktorý má nejakú váhu, a že by bolo zodpovedné, keby sa nad tým festival zamyslel.“Postoj vedenia festivalu Terezu sklamal a dnes sa už k téme nechce vracať. „Už som povedala všetko. Povedala som si, že to už nebudem komentovať,“ odbila nás stručne.