Aj na slovenských obrazovkách sa čoskoro objaví televízna šou, ktorá pobavila státisíce ľudí vo viac ako dvadsiatich krajinách sveta. Diváci už od prvého novembra hlasujú za ľubovoľnú slovenskú osobnosť z histórie či zo súčasnosti. Ale aj nereálneho sveta rozprávok, povestí či bájí. Na pretras môže prísť Maťko a Kubko, Jurošík či Pacho hybský zbojník. Nakoniec fiktívnym hrdinom sa mimoriadne darilo už vo Veľkej Británii či v Česku.

Najväčší Brit: Kráľ Artuš vs aktuálna panovníčka

Kráš Artuš sa v ankete Najväčší Brit umiestnil na 51. mieste.
Zdroj: profimedia.sk

Už premiéra tejto šou vo Veľkej Británii ukázala, ako mýty a legendy ovplyvňujú ľudské vedomie. Do prvej stovky najväčších Britov sa totiž dostal aj kráľ Artuš. Obsadil 51. priečku, i napriek tomu, že ide o postavu britskej mytológie. Teda vymyslenú, aj keď možno inšpirovanú niekym skutočným. Za aktuálnou kráľovnou Alžbetou II., ktorá skončila dvadsiata tretia, teda veľmi nezaostal. „Kráľ Artuš dostal viac ako stotisíc hlasov,“ upresnil Jaroslav Rezník, generálny riaditeľ RTVS. Dodal tiež, že v britskej verzii až tridsaťtisíc ľudí hlasovalo za svojich blízkych. „Aj to je v poriadku,“ poznamenal.

Najväčší Čech: Spisovali petíciu za Cimermana

Českú anketu ovládol neexistujúci Jára Cimrman.
Zdroj: profimedia.sk

Zato naši niekdajší bratia nezapreli svoj zmysel pre humor a recesiu, pre ktorý sa v Českej televízii riadne zapotili. Formát pod názvom Největší Čech uviedli už v roku 2005. V národnej ankete si hlasujúci zvolili za najväčšiu historickú alebo súčasnú osobnosť Karola IV., na ďalších miestach sa umiestnili Tomáš Garrigue Masaryk a Václav Havel. V hlasovaní im však významne konkuroval chlapík, ktorý napriek tomu, že nikdy neexistoval, má podrobne spísaný životopis a v ňom vyzdvihnutých množstvo zásluh. Je ním Jára Cimrman, fiktívna postava univerzálneho českého génia, vytvorená Jiřím Šebánkem a Zdeňkem Svěrákem. Po konzultácii s BBC televízia nomináciu fiktívnej postavy zakázala a počet hlasov nikdy nezverejnila. Lenže diváci zašli ešte ďalej – začali spisovať petíciu, v ktorej žiadali povoliť účasť Cimrmana v súťaži. Samozrejme, bez úspechu.

Najväčší Slovák: Zamieša karty Pacho hybský zbojník?

Zabudnite na kreslené aj bábkové postavičky, žiadny Kubko a Maťko - aj takéto slová odzneli na tlačovej besede pred uvedením známeho televízneho formátu u nás. RTVS mu dala názov Najväčší Slovák a zákaz rozprávkových bytostí zrejme nemyslela až tak vážne. Producent šou Peter Núñez totiž na začiatku divákov vyzval, aby posielali návrhy na kohokoľvek. „Aj na Pacha hybského zbojníka! Minimálne sa dozvieme, že Slováci majú k nemu veľmi intenzívny vzťah. Keby však práve Pacho hybský zbojník zvíťazil, anketu by sme dehonestovali. Pre mňa je len zaujímavé dozvedieť sa, aký je vox populi - a to je to, na čo čakáme,“ priznal Núñez, že nominačnú fázu berie aj ako sociologický prieskum.

Fiktívny zbojník v ankete o Najväčšieho Slováka už prišiel o vážneho konkurenta. RTVS diskvalifikovala zo súťaže už prezidenta Slovenského štátu Jozefa Tisa. Naša verejnoprávna televízia sa obrátila na BBC a po dohode s Britmi do štatútu ankety zahrnula podmienku, že v rámci hlasovania nebude možné nominovať osobu, ktorá bola právoplatne odsúdená za vojnové zločiny, zločiny proti ľudskosti, vraždu alebo vlastizradu a nebola rehabilitovaná.

Aj napriek tomu, že producent Peter Núñez diskusiu o tom, kto má nárok stať sa Najväčším Slovákom, vopred vítal. „Ak hlasovanie nebude v státisícoch, tak to budem pokladať za svoj neúspech,“ priznal nám najvyššie ambície. Televízna šou na obrazovkách RTVS vyvrcholí obrovským galaprogramom v máji.

A teraz rozhodnite, ktorá vymyslená postavička ovplyvnila váš život. Všetky si pozrite vo fotogalérii.

Anketa
Ktorá vymyslená postava ovplyvnila váš život najviac? Kto je podľa vás Najväčší fiktívny Slovák?

Prečítajte si tiež: