Výzva bedákajúcich zástupcov Slovenskej filmovej a televíznej akadémie (SFTA), ktorí otvoreným listom prosili jedného aj druhého premiéra o urýchlené riešenie ich existenčných problémov, nepadla na úrodnú pôdu. Práve naopak. Poriadne rozhorčila okrem obyčajných ľudí iných umelcov. „Je to maximálne trápne,“reagujú.

Svoj podpis prehodnotil  

Po vlne obrovskej kritiky filmová producentka Wanda Hrycová, ktorá list z pozície prezidentky SFTA iniciovala, zmenila rétoriku. „Hovoríme o obyčajných, bežných ľuďoch, nie o nadštandardne zarábajúcich celebritách,“ vysvetľuje. Pred existen­čnými problémami vraj chcela zachrániť menej solventných kolegov z brandže.

Výzvu okrem iných podpísal Milan Lasica, Peter Bebjak, Zuzana Kronerová, Zuzana Fialová aj Marián Greksa (60). Ten to s odstupom niekoľkých dní považuje za unáhlený krok. „Už som svoj podpis prehodnotil. Myslím, že štát by mal pomôcť, ale len tým, ktorí dokázateľne nemajú žiaden príjem. Nielen ľuďom z brandže. Ani ja nemám žiadne rezervy, pretože som postavil dom. Je to problém, ale ako poslanec dostávam niečo zo župy a, našťastie, moja manželka má relatívne slušný plat,“ približuje nám svoju životnú situáciu.

U Koščovej ľutujú kamarátov

Veľkú finančnú rezervu nemá ani speváčka Katka Koščová (38) s manželom a manažérom Michalom Pivovarom (37). „Netajím, že situácia sa poriadne dotkla aj nás, ale neplačeme a nejdeme sa tváriť, ako veľmi nám bolo ublížené. Žijeme tak ako väčšina národa z malej osobnej rezervy a dúfame, že sa situácia čo najskôr vyrieši. Koncerty, ktoré mali prebiehať v tomto období, presúvame na jeseň,“vyjadrili sa.

 

Keďže počítali so ziskom z vystúpení, plánovali dovolenku v Paríži a Londýne, kúpili auto bez toho, aby predali staré, a objednali si nové značkové stoličky. „Keby som vedela, čo príde, nič z toho by sme nespravili. Mali sme to vyrátané, ale nejako hádam prežijeme,“zauvažovala Koščová.

S manželom ich pri zemi drží vedomie, že majú okolo seba priateľov, ktorých sa súčasná situácia dotkla podstatne viac než ich. „Sú to podnikatelia, ktorí sa na rozdiel od nás musia starať aj o zamestnancov. Takže, keď niekto z tejto brandže fňuká, mrzí ma to, ale niektorí sú na tom ešte horšie. Dúfam, že sa za to na mňa nikto zlostiť nebude, ale tak to je. Úprimne poviem, že nie je správne, aby sa v tomto smere riešili len umelci. Čo takí pekári alebo drevorubači? Nechcem, aby sa pomáhalo najprv nám a až potom ostatným. Treba na to spravodlivý systém,“hnevá sa Koščovej manžel a manažér.

Vo Viedni sú na tom horšie

K slovu sa hlási aj najmladšia generácia umelcov. Bez práce sa ocitol aj demisólista baletu Slovenského národného divadla Adrián Szele (23). „Keď nám zatvorili divadlo, bola to prekážka na strane zamestnávateľa, pretože sa tam objavil koronavírus. Zatiaľ nám preto beží stopercentný plat a v apríli dostaneme priemerný plat za ostatné tri mesiace. Čo bude potom, absolútne netuším,“ krčí plecami a upriamuje pozornosť na baletnú scénu vo Viedni, kde sa k umelcom v divadle nepostavili tak veľkodušne ako v Bratislave. „Kamarát, ktorý tam tancuje, bude od apríla dostávať len osemdesiat percent z platu,“ hovorí.

Keby bolo najhoršie, nebude mať Szele podľa vlastných slov problém zarobiť aj inak ako baletom. „Vždy môžem ísť vykladať tovar do nejakého obchodu, kam nás aj tak naštvaní ľudia posielajú. A keď niekto bude chcieť, pokojne mu medzi regálmi zatancujem,“snaží sa odľahčiť situáciu.

Inokedy dobre naladenú herečku a speváčku Maju Velšicovú (83) znenie listu tiež poriadne roztrpčilo. „Ani som nevedela, že niečo také vzniklo. Až keď mi napísala jedna pani na sociálnu sieť, že sa mi dobre smeje a že by som jej mohla poslať aspoň niečo z mojich honorárov. Pri všetkej tej biede, akú trú mnohí naši občania, vyznieva takýto list ako pľuvanec do ich tváre. Je to veľká hanba a trápne. Docielili iba to, že ľudia začínajú svojich umelcov nenávidieť. A je úplne jedno, v akom žánri pracujú,“ šomre pani Maja. 

Pozrite si v GALÉRII zábery umelcov, ktorí nemajú záujem o príspevok od štátu 

Prečítajte si tiež: