Tomáš Maštalír (43) sa asi nestačí čudovať, aký obrovský úspech zaznamenal v muzikantskej brandži. Po dvoch týždňoch od uvedenia videoklipu ku skladbe Jedno ráno, v ktorej si zaspieval so speváčkou Tinou, si ho prehralo už viac ako štyristotisíc ľudí. Hlasoví pedagógovia sú na adresu jeho speváckych kvalít opatrní, priaznivci však zväčša jasajú. „Jeho hlas je neskutočný. Aj obedové menu by mohol čítať a ja by som ho počúvala,“ vyjadrila sa jedna fanúšička. 

S drámou v hlase

Keď filmová producentka Wanda Adamík Hrycová uvažovala, koho osloviť na skomponovanie a naspievanie titulnej skladby k novému filmu Známi neznámi, bola v koncoch. „Preberali sme všetkých slovenských aj českých interpretov. Ženy, mužov, všetky alternatívy, ale nič sa nám nehodilo,“ povedala.

Iskra nádeje v nej skrsla, keď si spomenula na skladbu, ktorú jej pred časom cez mobilný telefón púšťal člen skupiny Hex, Martin „Fefe“ Žúži. Po pesničke túžila, ale Hex odmietla. „Bažila som po hlase, ktorý má v sebe emóciu a drámu a ktorý je ošľahaný vetrom. Takých hlasov nie je veľa,“ poukázala na absenciu slovenských šansonierov.

Rozsah jednej oktávy

Maštalíra svojou požiadavkou Hrycová poriadne zaskočila. „Spočiatku sa mi zdala až absurdná. Môj mozog to nechcel prijať. Cítil som sa ako tenista, ktorého sa z ničoho nič opýtajú, či by si nechcel ísť zahrať hokejový zápas. Po Wandinom telefonáte som si zobral deň na premyslenie. Na druhý deň sme sa dohodli, že nahráme demo a potom sa uvidí. Keď ho počula, už si to vôbec nechcela dať vyhovoriť, tak sme to dotiahli až do konca,“ vyjadril sa Tomáš Maštalír.

Poslucháčov si napokon novým počinom získal, o podobnom úspechu sa aj mnohým profi spevákom ani nesníva. Hlasoví pedagógovia Jana Daňová a Ladislav Bubnár skladbu aj interpretáciu oceňujú, napriek tomu sa zhodujú v názore, aby radšej ostal pri pôvodnom povolaní. „Niekto mu tú pesničku šikovne napísal tak, aby nebolo poznať, že nie je spevák. Motá sa okolo tercie, nie je to žiadne veľké dobrodružstvo, všetko však vykompenzoval charizmatickým hlasom. V refréne mu pomáha speváčka, to bol dobrý nápad,“ vyjadril sa na Maštalírovu adresu hlasový pedagóg slovenského pôvodu Ladislav Bubnár, ktorý si kariéru buduje v Rusku.

Viac FOTO Maštalíra v GALÉRII

O čosi prívetivejšie sa na Tomášovu adresu vyjadrila hlasová pedagogička Jana Daňová. „Farbou hlasu a prejavom mi v tejto piesni trošku pripomína diétnejšieho Richarda Müllera, ale počúva sa to príjemne,“ povedala nám. „Všetko spieva v jednej výrazovej polohe, čo si táto pieseň aj žiada. Dnes môže spievať každý, v štúdiu sa dajú robiť divy. Ale mať oktávový rozsah nie je na začiatok vôbec zlé. Z toho sa už dá urobiť aj iná melodická spevácka linka. Úprimne si však myslím, že Tomáš sa do spievania nepohrnie, že je to príjemné spestrenie jeho práce, kde len milo prekvapil,“ povedala.