Ťažko nájsť činorodejšiu ženu v našom šoubiznise. Dlhé roky súčasne pracovala v televízii ako moderátorka správ, viedla privátnu materskú školu a starala sa o troch malých synov. Po pôrodoch sa do práce vrátila relatívne rýchlo. No málokto vedel, že keď zašla navštíviť rodinu na východ Slovenska, nesedela tam vždy len s vyloženými nohami. Pracovala aj v rodinných viniciach. Najbližší Anety Pariškovej (48) pestujú hrozno už generácie, moderátorka prehovorila pre PLUS 7 DNÍ o rodinnej tradícii.

Z generácie na generáciu

Najkrajšie ročné obdobie pre milovníkov vína je bezpochyby jeseň, ktorá sa s obľubou nazýva vínna, pretože v tomto období sa hrozno zberá a lisuje. Aneta Parišková si vinobranie užila pred pár dňami. A nie hocijaké, ale v rodinných viniciach. „Bolo krásne počasie aj sladučké hrozno. Ale hlavne, bolo to krásne stretnutie rodiny a priateľov. Verím, že sa takto na oberačkách budeme stretávať ešte veľa rokov,“ priznala jojkárka.

Vlastné vinice obrába nejedna svetová celebrita, medzi prominentných vinohradníkov určite patrí herec Gérard Depardieu, ktorý za svoje vína zbiera ocenenia doma aj v zahraničí. Vinohrady kúpil vo východnom a v južnom Francúzsku, Španielsku aj Maroku. „Oveľa radšej pracujem s vinármi ako s hercami. Nemajú toľko rečí,“ hovorieva francúzsky umelec. V krajine galského kohúta vlastní vinohrady takisto herec Brad Pitt. Victoria a David Beckhamovci pestujú vinič v Španielsku a spevák Sting, ktorý vínam dáva mená podľa svojich hitov, si zaobstaral vinohrady v Taliansku. Pariškovej pôsobisko je na východnom Slovensku pri maďarských hraniciach.

„Naše rodinné vinice sa nachádzajú v katastri obce Viničky v tokajskej oblasti. Moja mamka vyrastala vo vedľajšej obci Borša,“ prezradila nám Aneta. Obec sa rozprestiera pod južnými svahmi Zemplínskych vrchov v Trebišovskom okrese a je charakteristická úrodnou pôdou. „Vinicu mal môj pradedko aj môj otec, ktorý síce pochádza z Oravy, ale vinohradníctvo ho zaujalo tak veľmi, že sa mu venuje už päťdesiat rokov,“ doplnila známa blondína.

Každoročné vinobranie

Keď sa s Anetou pustíte do reči, ihneď zistíte, že v jej prípade nejde o instagramovú pózu. Vo vinárstve sa zjavne vyzná. „Pestujeme tokajské odrody viniča - Furmint, Lipovinu, Muškát žltý, ale aj červené odrody, hlavne svätojánske. Každý rok môj otec vyrobí okolo 600 litrov vína,“ rozpráva východniarka, ktorá vo viniciach prakticky vyrastala.

FOTO Pariškovej v GALÉRII

„Odmalička som chodila pomáhať do záhrady, na pole aj do vinice. Ako dieťa a tínedžerka som často frflala, lebo cez víkendy som si vedela predstaviť aj iný program, než makať medzi viničom.“ Ale dnes na tieto časy spomína s láskou. „Predsa len, keď som bola dieťa, dochádzať pravidelne z Košíc do Borše nebol problém, je to 64 km. Vtedy ešte žili moji starí rodičia i praprarodičia. Teraz tam zostala už len vinica a krásne spomienky. Keďže žijeme v Bratislave, tak tam s manželom Mirkom a chalanmi chodíme už len raz ročne, na oberačky,“ vraví s nostalgiou. Ale, ako sa zdá, o najšťavnatejšie dedičstvo sa bude mať kto postarať. „Na posledných oberačkách najmladší syn Nathanko vyhlásil, že on sa o vinice postará, keď už dedko, teraz 79-ročný, nebude vládať. Tak uvidíme,“ dodala na záver s úsmevom Aneta.