Brilantný herec Karol Machata (†88) nosil od roku 2000 v srdci obrovskú bolesť. Na pľúcnu embóliu mu zomrel mladší syn, kameraman Stacho (†45). Tragédia ovplyvnila celý jeho ďalší život. Dal výpoveď v divadle a hercova manželka Marianna z obrovského žiaľu ochorela, stratila zrak a po deviatich rokoch trápenia skonala.

Machata sa uzavrel do seba a komunikoval len s najbližšími. Na sklonku života sa už nedokázal vo svojej veľkej vile pod Slavínom postarať sám o seba, presťahoval sa k staršiemu synovi Mariánovi do Modry.

Pred vyše týždňom Machatovcov zastihla ďalšia zdrvujúca tragédia. Tragicky, vplyvom nešťastnej náhody, zahynul aj on. Ma­rián Machata (†69) otca prežil len o štyri roky.

Straty bez nálezov

Slávny Karol Machata sa vraj narodil v piatok trinásteho, no o nešťastí sa hovorilo aj po jeho smrti. Keď sa s ním verejnosť lúčila v historickej budove Slovenského národného divadla, hercov vnuk Martin v smútočnej reči podal mrazivý obraz o jeho trápení a rodinnom prekliatí. „Keď odíde veľký človek, ostane po ňom veľké dielo, ale aj veľká prázdnota. Veľká radosť aj veľký žiaľ. Bol som vtedy ešte chlapec, keď sme išli po ulici a dedo mi vraví: Koľko sa človek natrápi, kým o všetko príde. Až v posledných mesiacoch som lepšie pochopil, čo tým myslel. Naozaj sme odsúdení na straty bez nálezov vrátane tej najväčšej,“ zamyslel sa pri rakve umelca Martin Machata. No presuňme sa do obdobia, keď si jeho slávny dedo založil rodinu.

Karol Machata sa ženil na Silvestra v roku 1950. Prvý prírastok, syn Marián, prišiel na svet o desať mesiacov. „Meno dostal po mame Marianne,“ prezradil herec v jednom zo svojich nemnohých rozhovorov.

Po vojenčine sa mu narodil druhý syn Stacho. „Keď sa pýtal na svet, hrali sme Bukovčanovu hru Surovô drevo, kde sa moja postava volala Stašek,“ priznal pôvod mena ďalšieho potomka, ktorý nečakane skonal v roku 2000.

So smrťou syna sa herec ni­kdy nevyrovnal, no radosť mu robil ďalší syn, obľúbený stomatológ Marián, štyri vnúčatá a tri pravnúčatá. „Staškove dve deti sa s mamou odsťahovali do Švédska, keď sa druhý raz vydala. Vnučka od syna Mariána sa zasa vydala v Austrálii. Vyštudovala ekonómiu s červeným diplomom. Vnuk Martin sa oženil s Chorvátkou, žijú v Záhrebe a majú tri deti,“ vyratúval Machata svoje kozmopolitné, no súdržné príbuzenstvo.   

Verili do poslednej chvíle     

V rodine nastal obrovský smútok opäť pred pár dňami, pre tragickú a nečakanú smrť Mariána. Podľa našich informácií 20. mája okolo šestnástej hodiny priamo pred jeho domom v Modre do neho vrazil mladý cyklista. Machatu zrazil na zem tak nešťastne, že upadol do bezvedomia.

V nemocnici sa neskôr prebral a absolvoval sériu vyšetrení, po ktorých nič nenasvedčovalo tomu, že jeho dni sú zrátané. „Všetci sme dúfali, že sa zotaví. Veď už začal aj rozprávať. Naozaj bolo všetko na dobrej ceste. Ni­kto neveril tomu, že by sa to mohlo takto skončiť,“ povedala nám zronená Machatova zdravotná sestra Darina Kramaričová.

Robila u neho viac ako tridsať rokov, a keďže s ním v ambulancii, ktorú mal v neďalekej obci Báhoň, trávila denne osem hodín, jeho stratu vníma aj ona mimoriadne intenzívne. „Veľmi ma to ranilo. Bol veľmi vitálny a svoj vek si nepripúšťal. Mal veľkú chuť žiť. Nikdy sa za nič neľutoval a vždy dokázal všetko prekonať. Plával, bicykloval po Karpatoch, a keď si pri páde z koňa zlomil kľúčnu kosť, po mesiaci už ordinoval,“ zaspomínala si.

Celý otec

Keď Marián Machata vošiel do miestnosti, mnohých udivovalo, ako sa ponáša na svojho otca. Zdedil po ňom aj záujem o umenie a históriu. „Všetko ho bavilo a vedel to aj pútavo vysvetľovať. Pokojne mohol byť učiteľom. Bol veľmi vzdelaný, okrem športu miloval obrazy a rád hral na gitare,“ dozvedáme sa.

Sestrička Darina sa vďaka šéfovi zoznámila aj s elitným hercom, ktorý sa u nich neraz posadil do zubárskeho kresla. „Ku komu inému by chodil? Starý pán bol tiež veľmi sympatický. Bolo perfektné počúvať jeho zamatový hlas,“ vyznala sa nám.

Svojmu povolaniu bol Ma­rián taký oddaný, že ho nezastavil ani koronavírus. „Robili sme, hoci v obmedzenom režime. Všetky ochranné prostriedky si zabezpečil na vlastné náklady. Od júna sme chceli začať opäť ordinovať.“

Cez slzy

Najťažšie tragickú udalosť prežíva, pochopiteľne, lekárova manželka Katarína Machatová. „Všetci sme zdrvení. Dookola odpovedám na telefonáty, či je to pravda a kedy bude pohreb. Zatiaľ nič neviem, keďže zomrel v piatok,“ povedala nám pohnutým hlasom.

O svojom dôchodkovom veku mala úplne inú predstavu. „Mali sme krásny život. Boli sme spolu štyridsaťpäť rokov a najkrajšie boli práve tie posledné roky. Nemali sme už veľmi čo riešiť. Len pianko, scrablík... Bolo to také... fajné,“ hlesla evidentne nevyrovnaná s novou situáciou. „Musíme to prijať,“ dodala.

Katarína Machatová je v Modre známa aj ako niekdajšia poslankyňa a aktivistka a dodnes sa veľmi výrazne angažuje za obnovu cirkevných pamiatok. Po nehode manžela k jej aktivitám možno pribudne snaha o odklonenie kamiónovej dopravy cez centrum Modry. „Už to malo byť dávno. Bývalá primátorka sa v tomto smere snažila niečo podniknúť, no nepodarilo sa to. Samozrejme, že sa potom cyklisti boja jazdiť po cestách. Toto bol varovný prst. Modra potrebuje obchvat, aby sa najmä jej pamiatkovej zóne vrátila dôstojnosť.“

Zaujímalo nás, či pani Machatová bude od nepozorného cyklistu vymáhať odškodné. „Hlavne musí byť na poriadku,“ prehodí tichým hlasom a ťažko potláčanými slzami na Mariánovu adresu. „Ešte sme to nespracovali. Takýto koniec sme nečakali. Teraz sme šokovaní, rozložení, sama nie som schopná rozhodnúť sa, čo ďalej. Aj deti by do toho mali asi čo hovoriť, teraz tu mám syna a čakáme na dcéru, kým príde z Austrálie. Zamýšľať sa nad takýmito vecami nie je nič, čo by nám pomohlo. Skôr naopak. Povedala som si, že teraz sa musím sústrediť len na pekné veci, ktoré sme spolu prežili. Všetko ostatné je ešte ďaleko,“ vyspovedala sa nám zo svojich pocitov. 

Blízki sa s Mariánom Machatom nakoniec rozlúčili minulý piatok.

FOTO synov Karola Machatu v GALÉRII