Plagáty drobnej speváčky viseli v deväťdesiatych rokoch nad posteľou mnohých mladíkov, ktorí obdivovali jej originálnu hudbu, odlišnú od hlavného prúdu. Odvtedy prešli takmer tri desaťročia a Bára Basiková (56) sa stala aj vďaka účinkovaniu v mnohých muzikáloch neoddeliteľnou súčasťou nielen českej hudobnej scény.

V súkromí však zažívala aj krušné chvíle. „Keby som od mladosti mala viac sebavedomia a hrdosti, tak by som neurobila toľko chýb, ale niekam ma posunuli a niečo ma naučili,“ zamýšľa sa. Pred vyše rokom sa tretí raz rozviedla. „Nechcela som o mužoch ani počuť, tak ma to bolelo,“priznáva ďalšiu traumu. Dnes je všetko inak!

V mame oporu nemala

S hudbou sa skamarátila ešte v osemdesiatych rokoch. Začala spievať so skupinou Precedens, s ktorou vydala svoju prvú platňu Doba ledová. Onedlho sa začala jej spolupráca s kapelou Stromboli a útla dievčina so silným hlasom si získavala čoraz viac pozornosti.  Hudba bola jej vášňou aj útočiskom. To, čo jej chýbalo doma, nahrádzala si v inej sfére. Hádky medzi rodičmi vyústili do rozvodu a Bára s mladším bratom zostali žiť s mamou. „Porodila ma veľmi skoro, mala len osemnásť rokov, a vôbec nebola pripravená na materstvo. Vlastne ani nebola ten typ,“ spomína známa speváčka.

Mamu opisuje ako krásnu a elegantnú ženu, ktorá si užívala život plnými dúškami. „Mala veľa milencov, bola spoločenská a jej svet tvorili priatelia a zábava. V puberte mi veľmi chýbala jej pomoc, podpora, dôvera. Keď som začala so spievaním, vôbec to nebrala vážne, smiala sa tomu a neustále mi naznačovala, že nikdy nič nedokážem, že je to len moja naivná predstava,“vracia sa do minulosti, ale už bez trpkosti. Všetko si vynahradila vlastnými deťmi. Hoci, ako sama priznáva, jej nízke sebavedomie a mnoho problémov korenili práve v detstve, v ktorom jej chýbala rodičovská láska a opora.

NADŠTANDARDNÝ VZŤAH Speváčka s dcérami sú si navzájom oporou.
NADŠTANDARDNÝ VZŤAH Speváčka s dcérami sú si navzájom oporou.
Zdroj: Archív

Ešte niečo si z tohto obdobia priniesla - zmysel pre poriadok. Jej mama ho v sebe totiž nemala a všade v byte sa po stoličkách povaľovalo oblečenie a klobúky, ktoré boli súčasťou imidžu temperamentnej ženy. „Nikdy sme nemali upratané, ale ja mám doma všetko poukladané. Dáva mi to pocit pokoja, istoty a harmónie,“ priznáva.

Deti zmyslom života

Zvykla si, že s mamou sa nemôže rozprávať o prvých láskach, túžbach ani o svojich obavách. „Útočisko som hľadala najskôr u svojich partnerov, ale satisfakcia prišla až pri mojich deťoch. Najväčším darom bolo pre mňa narodenie dcér. Zrazu som sa sama stala mamou a dala som im všetku lásku. Ony mi ju oplatili a dávajú dodnes. Máme fantastický, nadštandardný vzťah. Majú už 27 rokov, sme priateľky, spolu cestujeme a vzájomne si pomáhame. Vždy sú tu pre mňa a ja pre ne,“opisuje fungovanie so svojimi prvorodenými deťmi, dvojčatami Annou a Máriou, ktorých otcom je Bárin prvý manžel, bývalý muzikant Petr Jícha. 

Nezabudne však spomenúť ani najmladšieho chlapa vo svojom živote, syna Theodora. „Náš vzťah je úplne iný ako s dcérami, ale veľmi si to užívam. Chcem z neho vychovať správneho muža, dobrého chlapa, hlavu rodiny, ktorý bude oporou pre svoju ženu a deti. Nie nejakého ,mamánka‘, ale človeka, ktorý sa vie sám rozhodovať,“ dodáva.

Trikrát áno

„Nemyslím si, že som mala smolu na mužov,“ reaguje na našu otázku, prečo sa jej nedávno rozpadlo aj tretie manželstvo. „Po všetkých skúsenostiach som pochopila, že každý vzťah sa vyvíja a má svoje limity. Samozrejme, je krásne, keď ľudia spolu prežijú veľa rokov, prípadne celý život, ale aj tak mám pocit, že je to nereálne. Keď niekoho spoznáte v dvadsiatke, každý kráča nejakou cestou a postupne sa mení. A tak to bolo vo všetkých mojich manželstvách - najprv sme išli spolu, bolo to krásne, a keď sa tie cesty začali rozdeľovať, tak sme sa rozišli. Ľudia by si mali dať šancu začať nanovo a zostať dobrými priateľmi,“ zamýšľa sa. 

Vzťah s prvým mužom sa Báre rozpadol po siedmich rokoch, s druhým, Jaromírom Pizingerom, sa rozviedla po ôsmich rokoch. V tom čase speváčka hviezdila v muzikáloch Rusalka, Johanka z Arku, Kleopatra či ako Mária Magdaléna v Jesus Christ Superstar.

OPÄŤ VO FORME Charizmatická umelkyňa o sebe tvrdí, že nie je domácky typ.
OPÄŤ VO FORME Charizmatická umelkyňa o sebe tvrdí, že nie je domácky typ.
Zdroj: Peter Erzvo Zvonár

V divadle Ta Fantastika, kde v roku 2006 spievala v Obraze Doriana Graya a o dva roky v Dáme s kaméliami, spoznala svojho osudového muža, produkčného a príležitostného herca Petra Poláka. V roku 2008 sa vzali a o rok Bára manželovi mladšiemu o šestnásť rokov porodila syna Theodora. Vlani aj ich manželstvu navždy odzvonilo.  Po týchto skúsenostiach česká diva o celoživotnej láske pochybuje.

„Predtým som v ňu verila, preto som sa vždy vydávala,“smeje sa. Najhoršie má za sebou. „Kamarátky mi vždy hovorili: Prečo sa zase vydávaš, veď sa nemusíš, môžete spolu len tak žiť. Ale ja som to vždy brala tak vážne, boli to sobáše z lásky a myslela som si, že je to navždy. Ale neľutujem to, najmä nie to, že z dvoch manželstiev sa mi narodili deti,“dodá spokojne.

Viac FOTO speváčky, z ktorej sa na Slovensku stala femme fatale, nájdete v GALÉRII.

Pokračovanie na ďalšej strane.