Rakovina jej obrátila už aj tak napínavý život naruby, napriek tomu sa Oľga Feldeková (75) spoločnosti nestráni. Uprostred liečby si odskočila na večierok, kde rozdávala úsmevy. „Cítim sa striedavo oblačno,“ povedala napokon. Na ruke jej leukoplast zakrýval ranu po kanyle a, ako priznala, ďalší deň sa chystala na štvrtú chemoterapiu. „Po nej to bude dva dni o. k., potom dostanem krízu a nato pôjdem asi na ďalšiu chemoterapiu,“ opísala, čo ju v najbližšom období zrejme neminie. Zároveň tuší, čo zákernú chorobu u nej mohlo vyvolať.

Bez mamy: Tento pondelok poslala známa glosátorka do spoločnosti manžela aj dcéru Katku, ona sama sa po chemoterapii necítila dobre.
Bez mamy: Tento pondelok poslala známa glosátorka do spoločnosti manžela aj dcéru Katku, ona sama sa po chemoterapii necítila dobre.
Zdroj: Archív

Asi vie, z čoho to má...

Prečo práve ja, aj takúto otázku si dnes spisovateľka často kladie. „Hovorí sa, že celá táto rakovina sa začína niekde v hlave,“ zamyslela sa pred nami manželka básnika Ľubomíra Feldeka. Na prvý pohľad to vyzerá, že jej život je idyla. „Som šťastná a veselá, mám šťastné manželstvo,“ súhlasí. „Ale kdesi v podvedomí mám strach o svojich blízkych. Asi je to patologické alebo som geneticky na to uspôsobená. O seba som sa nikdy nebála, za seba som sa ani nikdy nemodlila. Modlím sa za iných. Keďže vo veľkej rodine vždy čosi vznikne, asi to dosť prežívam. Možno to mi to privolalo,“rozmýšľala nahlas.

Je známe, že potomkovia prinášajú Oľge a jej manželovi kopu radosti, ale aj starostí. Dcéra Katka bojuje okrem ťažkej cukrovky s bipolárnou poruchou. Nie tak dávno však musela čeliť ďalšej dráme. Agresívny švagor, ktorý rodine narobil obrovské dlhy, na ňu zaútočil sekerou. Skončil síce na súde, no na pokojný spánok môže zabudnúť.

S úsmevom, ale: Spisovateľka dorazila na večierok s novým „módnym“ doplnkom na ruke.
S úsmevom, ale: Spisovateľka dorazila na večierok s novým „módnym“ doplnkom na ruke.
Zdroj: Archív

Ani mame Oľge, aj keď je väčšinou optimisticky naladená, nebolo ľahko. „Nie som bezstarostná. Som na tom podobne ako moja mama, ktorú ustavične čosi trápilo. Spomínam si, ako sa raz posťažovala svojim priateľom žijúcim na Orave - maliarom Ctiborovi Belanovi a Márii Medveckej. Udrela sa do pŕs a povedala - Mám tu stále akúsi guču. Ctibor sa usmial a povedal - Ja tam vidím dve,“rozprávala už pred rokmi humoristka.

Myší chvostík aj čudný čaj

Nech už sú príčiny akékoľvek, fakt je, že začiatkom leta zmizla Oľga Feldeková z populárnej relácie Sedmička, kde s ďalšími komentuje aktuálne dianie v spoločnosti. Veľmi rýchlo sa prevalilo, že jej lekári diagnostikovali rakovinu prsníka. Musela okamžite podstúpiť operáciu. „Odstránili mi zhubný nádor, ale keďže bol agresívny a mohla by sa objaviť recidíva, preventívne chodím na chemoterapie.“A tie  večne usmievavou glosátorkou, aj keď tak nepôsobí, skutočne zamávali. „Nechcem sa chváliť, že by som ich znášala hrdinsky. Keď mi je zle, tak sa zamknem, lebo nechcem nikoho obťažovať. Jediný, kto je láskavý a niekedy trpí viac než ja, je môj muž. Aj keď mi je dobre, stále sa ma pýta, či mi je dobre, ani vtedy mi neverí. Potom ma pošle po pivo,“ prezradila nám.

S Milanom Lasicom
S Milanom Lasicom
Zdroj: Archív

Nie je to len Ľubomír Feldek, ktorý nesie manželkinu liečbu ťažko. „Vždy som bola psychicky vyrovnaná. Ale koho to vykoľajilo, je môj muž a moje deti. Takže ja teraz musím všetku energiu vynaložiť na to, aby som im zabránila nosiť mi nejaké jedlo. To sa nedá zjesť, je toho už plná chladnička! Každý sa niekde dopočuje o takom myšacom chvostíku, takom čaji, takých kôstkach z marhúľ... Keby som všetko mala dodržiavať, tak sa zbláznim. Jediné, čo im hovorím, nech mi posielajú energiu. To mi úplne stačí!“ glosuje aj v najťažších chvíľach Oľga Feldeková.

Koľko chemoterapií ešte bude potrebných, sama nevie. „Ale po piatej alebo šiestej mi začnú znova rásť vlasy a budem zasa zdravá,“dúfa, lebo keď si v ruke nájde chumáče vlasov, priznáva istú ženskú malichernosť. „Vtedy mi je do plaču. Našťastie som vždy mala husté vlasy.“

Leto medzi štyrmi stenami

Inak sa Oľga počas leta motá stále doma, do hôr či nebodaj k moru sa nedostala. „Pre mňa je dovolenka medzi štyrmi stenami v domácnosti, ale vôbec mi to neprekáža. Som typ, ktorému sa udeje nejaká príhoda aj v špajzi. Neustále sa niečo veselé deje, takže mi vôbec nič nechýba. Keď niečo zažijem, a je toho dosť, potom to telefonujem svojim deťom. Ony sa smejú a sú rady, že sa cítim dobre,“ dodala pani Feldeková v čase, keď sa už nevedela dočkať, kedy znova začne glosovať v relácii Sedem. Stretli sme ju na jojkárskom večierku k novej sezóne, kde jej spoločnosť robil spoluúčinkujúci Marián Leško. Keď ich začala hodnotiť módna polícia, svoju kamarátku, aby nevyšla z cviku, jemne podpichol. „Oľgu zatknite,“naznačil a ona mu to pred nami tak trochu vrátila. „Marián Leško? Píše scenáre, takže je vždy najviac pripravený. Lenže nič mu to nepomôže, lebo tam sa dosť improvizuje. Jednému napadne historka, ďalšiemu druhá a od témy sme už dávno preč,“zubila sa, keď opisovala ďalších glosátorov. A pokračovala.

Ako rodina: Zo sedmičky zostala päťka. Zľava Milan Lasica, Elena Vacvalová, Milan Kňažko, Oľga Feldeková a Marián Leško
Ako rodina: Zo sedmičky zostala päťka. Zľava Milan Lasica, Elena Vacvalová, Milan Kňažko, Oľga Feldeková a Marián Leško
Zdroj: Archív

„Milan Lasica, ten je kráľ, bonmotista, ktorý udrie do každého, keď chce, a pochváli, keď nechce. Ale pozná mieru. O Eni sa mi ťažko hovorí, lebo to je moja srdcová záležitosť. Je blízka kamarátka, takže mne sa páči všetko, čo povie. Ona má zase tendenciu vychovávať ma, aj keď je mladšia. Milan Kňažko prišiel medzi nás neskôr, ale všetci sa s ním veľmi dlho poznáme, je vtipný aj múdry. My sme taká partia piatich, ktorí sa máme radi. Vieme si utiahnuť aj zo seba navzájom. Mimo JOJ-ky chodíme na zájazdy po Slovensku, takže žijeme skoro ako rodina,“ nadchýnala sa Oľga. Ďalší týždeň sa už na vernisáži, na ktorej nechýbal jej manžel ani dcéra Katka, neobjavila. Ako sme sa dozvedeli, necítila sa dobre.

Operovali aj Eňu

Keď jedna, tak aj druhá, to by bola závisť, - takto láskavo komentovala Oľga Feldeková operáciu, ktorú cez leto musela podstúpiť jej najbližšia kolegyňa a kamarátka Eňa Vacvalová (60). Dievčatá vídať spolu nielen na obrazovke, ale stretávajú sa aj v súkromí. A zdá sa, že humor a doťahovanie ich neopúšťajú ani v náročných chvíľach. Drobnosť v krku: Po Oľge vydesila verejnosť aj Elena Vacvalová.

S obviazaným krkom: Takto prišla smútiaca Elena Vacvalová na pohreb Stana Dančiaka.
S obviazaným krkom: Takto prišla smútiaca Elena Vacvalová na pohreb Stana Dančiaka.
Zdroj: Archív

Na pohrebe zosnulého herca Stana Dančiaka sa minulý týždeň ukázala s obviazaným krkom, takže hneď sa začali šíriť správy o náhlej operácii. Keď sme sa s ňou neskôr spojili, chirurgický zákrok, ktorý podstúpila, zľahčovala. „Prosím vás... Dnes slávim meniny s rodinou. Prišla dcéra, chystáme grilovačku. Som úplne v pohode a nič mi nie je,“ povedala nám veselým hlasom, ktorý ani náznakom nenaznačoval, že by mala po operácii ťažkosti s hlasivkami. Tak, ako sa slovenským šoubiznisom stihlo rozšíriť. „Veď ma počujete, že hovorím, žijem a všetko je v poriadku. Bol to len bežný zákrok na štítnej žľaze. Ani to nerozpitvávajte,“ požiadala nás a na glosu svojej kamarátky reagovala ešte láskavejšie. „Ja ju proste milujem. Veľmi jej držím palce aj ju podporujem. Ale neporovnávajte nás, lebo to, čo prežíva Olinka, je neporovnateľné,“ dodala už vážne.

Prečítajte si tiež: