Pravá aj ľavá ruka Karla Gotta (†80), hudobník, skladateľ, textár aj podnikateľ Ladislav Štaidl (†75) sa medializácii bránil, no keď občas prehovoril, neraz lietali triesky a končili sa jeho priateľstvá. Speváčky Yvonne Přenosilová, Eva Pilarová či Darina Rolincová s veľkou nevôľou prijímali jeho vyjadrenia o ich údajných milostných pletkách, no bolo mu to jedno. Viac ho trápili trhliny, ktoré občas poznačili jeho priateľstvo s Karlom. Prvýkrát sa ich vzťah narušil, keď s ním Štaidl po dvadsiatich piatich rokoch odmietol ďalej spolupracovať a označil ho za mucholapku, na ktorú sa lepia hochštapleri.

Zlatá baňa

Štaidl sa s Gottom zoznámil v divadle Semafor, kde hral v bítovej kapele. Spolupracovať s lyrickým tenorom sa mu priečilo, ale v Karlovi vycítil zlatú baňu. A tak sa stalo, že v roku 1965 Láďa s bratom Jiřím a nádejnou, vtedy ešte vychudnutou hviezdou s výrazným predhryzom založili divadlo Apollo. Ich prvý spoločný hit Trezor slávik spieval do konca života. Bok po boku získavali ceny, brázdili svet a zarábali obrovské peniaze.

O presných sumách prvýkrát prehovoril gitarista zoskupenia Ondřej Soukup. „V roku 1982 jediný náš koncert zarobil stošesťdesiattisíc korún, z toho pripadlo Karlovi stodvanásťtisíc korún. V Nemecku sme mali mesačne aj pätnásť koncertov, takže to vôbec nebolo zlé, aj keď si potom Pragokoncert vzal tučnú províziu,“ zhodnotil Soukup, ktorý do orchestra Ladislava Štaidla šokujúco prešiel z undergroundovej skupiny. „Chcel som auto a na to by som si v Pražskom výběre nezarobil,“ vyjadril sa bez okolkov.

V Štaidlovom orchestri sa vystriedalo veľa inštrumentalistov, ktorí mali na koncertoch rovnaký úspech ako sólista Gott. K najznámejším patril klarinetista Felix Slováček a klavirista Rudolf Rokl. Nová kniha o Ladislavovi Štaidlovi Posledný z mohykánov, ktorú napísali Miroslav Graclík a Michaela Remešová, odhaľuje šokujúcu novinku o alkoholizme v jeho kapele. V časoch, keď slávny Rokl chodieval na protialkoholické liečenia, ho musel zastupovať Pavel Větrovec. Bol to začiatok konca spolupráce Rokla so Štaidlom.

Zrada pre peniaze

Po jednej skúške na nadchádzajúce turné v Nemecku pristúpil Ladislav Štaidl aj ku Gottovi. Nevrlo vraj poznamenal, že kvôli dvom kšeftom v zahraničí strávi mimo domova päť dní. Karel argumentoval, že ich má predsa dobre zaplatené. Láďa sucho dodal, že to pre neho nie je vôbec lukratívne, pretože prácou doma v štúdiu by si zarobil oveľa viac a že by sa na všetky koncerty najradšej vykašlal. Gott, ktorý nebol zvyknutý na to, že by ho niekto odmietal, urazene zahlásil: „Presne to som ti chcel navrhnúť.“ 

Definitívny odchod z kapely Štaidl viacnásobnému slávikovi oznámil originálnym spôsobom. „Čau, a zajtra si kúp časopis Květy,“ povedal mu raz po skúške. Šokovaný Kája sa tam z rozhovoru s Ladislavom dozvedel, že s ním po štvrťstoročí končí spoluprácu a že je ako mucholapka, na ktorú sa lepia hochštapleri. Maestro vraj do konca života nepredýchal, že takú zásadnú informáciu mu kapelník nedokázal povedať do očí. „Nedá sa to nazvať nijako inak ako zrada,“ okomentoval situáciu Karel. Keď potom v roku 1999 spolupracoval na knihe Karel Gott v zrkadle doby, kde mapoval históriu svojej profesijnej existencie, o Štaidlovi sa v nej ani náznakom nezmienil.

O ospravedlnenie nestál

O pár rokov neskôr Karel Gott zase naštval Ladislava Štaidla. V českých médiách sa objavil spis niekdajšej Štátnej bezpečnosti s listom, ktorý vraj maestro písal prezidentovi Gustávovi Husákovi v čase jeho „cvičnej emigrácie“ v západnom Nemecku (o útek sa počiatkom sedemdesiatych rokov pokúsil spevák s oboma bratmi Štaidlovcami - pozn. red.). Tvrdil v ňom, že súhlasí s normalizáciou a pokorne v ňom žiada o láskavosť vrátiť sa do Československa. Karel Gott autentickosť listu písaného na stroji poprel a považoval ho za podvrh. Priznal len pravosť podpisu. „Podpisoval som veľa vecí, ktoré mi chlapci predkladali, mohol som podpísať aj prázdny papier,“ vyjadril sa.

Na otázku, či si myslí, že list Husákovi mohol v jeho mene napísať aj jeden zo Štaidlovcov, odpovedal, že to nemôže vylúčiť. To, čo nasledovalo, Karla Gotta takmer pochovalo. Ladislav Štaidl mu adresoval esemesku s nelichotivým obsahom a s niekdajším parťákom prestal komunikovať. „Nie je mi jedno pre nepremyslenú vetu stratiť kamaráta,“ povedal nešťastne a Láďovi poslal ospravedlnenie. Po megakauze sa objavilo nečakané rozuzlenie. Ukázalo sa, že list napísal istý pracovník agentúry Pragokoncert, ktorý schvaľoval výjazdy umelcov do zahraničia. Informoval o tom jeho syn. „Husák sa hneval, za to, čo otec zavinil. Bál sa, čo by sa stalo, keby sa Gott nevrátil. Po prečítaní listu bol však spokojný, že sa mu doprosuje slávik, a preto mu veľkoryso oznámil, že sa môže beztrestne vrátiť,“ opísal potomok, ako jeho otec uhladil celý spor.

Pohreby odmietal

Karel Gott a Ladislav Štaidl sa udobrili, no isté napätie medzi nimi ostalo. Preto Karel v roku 2008, keď si v Las Vegas bral Ivanu Macháčkovú, požiadal Láďu, aby im šiel za svedka. Dúfal, že mu kamarát všetko odpustí. Niekdajší kapelník však do Vegas nešiel. „Práve som sa súdil o syna s Ivetou. Inak by som tam určite bol. Veľmi ma to mrzelo, ale šlo o moje dieťa,“ vysvetlil svoju neúčasť na svadbe, v ktorú už nikto nedúfal.

Štaidl napokon absentoval aj na pohrebe Karla Gotta. „Som natoľko zdrvený, že som nikde nechcel nič hovoriť ani sa ukazovať. Vyrovnávam sa s tým po svojom,“ povedal starnúci muzikant, ktorý pohreby vyslovene neznáša. Odprevadiť na onen svet nešiel žiadneho zo svojich spolupracovníkov a jeho posledným želaním bolo, že si nepraje pohreb ani on. Legendu legiend, jedného z najväčších bosov československého šoubiznisu, skolil začiatkom roka koronavírus. „Tie jeho povestné odchody z akcií bez rozlúčenia... Nikde dlho nevydržal. Proste sa vytratil a išiel domov. Teraz sme ho už stratili navždy,“ skonštatoval po jeho smrti bývalý spoluhráč z kapely Felix Slováček.

Zviedol dcéru kamaráta

Na sklonku života bola Ladislavovi Štaidlovi veľkou oporou jeho bývalá žena Anna, hoci ju počas manželstva neustále podvádzal. Posteľou mu vraj prešli stovky žien, nezriedka nadbiehal len násť­ročným slečnám. Medzi jeho stabilné partnerky patrili, ako je známe, Jitka Zelenková a Iveta Bartošová. Ako mladý pripravil o panenstvo speváčku Yvonne Přenosilovú, randil s jej kolegyňou Pavlínou Filipovskou a mileneckú romancu prežil na Kube aj so slávnou Evou Pilarovou. Neunikla mu ani speváčka a herečka Zora Jandová. Veľa sa popísalo o jeho vzťahu s Darinou Rolincovou, ktorá ho však poprela.

No a novou informáciou je, že „proutník“ Láďa zviedol aj dcéru speváka Milana Drobného. V tom čase mala Michaela sladkých šestnásť, ťahali to spolu dvanásť rokov. „Mali sme sa veľmi radi, ale rozhodne som netúžila stať sa jeho partnerkou. Hovoril mi, že mám krásne prsia. Bolo krásne schúliť sa k nemu a cítiť sa chránená pred celým svetom,“ vyznala sa Drobného dcéra.

Pozrite si aj exkluzívnu GALÉRIU fotografií 

O svojom spore Karel Gott a Ladislav Štaidl prehovorili aj na verejnosti, v programe Sejdeme se na výsluní. Pozrite video 

Mohlo by vás zaujímať: