I bez vzdelania sa dá hrať veľké divadlo, zvlášť na Slovensku. Vo vrcholovej politike sa pozabudli ľudia, čo buď odpísali diplomovú prácu, alebo študovali na pofidérnych školách. V šoubiznise sa zase presadzujú exoti, pre ktorých štúdium prioritou nikdy nebolo. Náš najznámejší bojovník MMA Attila Végh (37) školu znenávidel pomerne skoro a na maturitu v závere ani nepomyslel. V šoubiznise teraz dostáva jeden kšeft za druhým.

Hovorili mu, že sa nezamestná

Všetko je zrazu naopak. Kto rozpráva lámanou slovenčinou, v televízii má dvere doširoka otvorené. To je i prípad rodáka z Gabčíkova, ktorého by v minulosti nepustili ani cez televíznu vrátnicu. Sudičky dali Attilovi Véghovi do vienka maďarčinu a hoci ho rodičia zapísali do slovenských škôl, štátny jazyk sa nikdy poriadne nenaučil. A dnes? V rýchlej kadencii vypúšťa z úst popletené slová a všetci mu tlieskajú. Stali sa jeho značkou.

Nadšené sú aj legendárne hlásateľky Ada Straková či Nora Beňačková. Samy v mladosti podstúpili tvrdú jazykovú drezúru, no ako návštevníčky tanečnej šou, kde bojovník tancoval, nedali na Attilku dopustiť. „Nezachytil som to, ale to je veľká vec!“ zamyslel sa Végh, keď sme sa ho na skúsené celebritné fanúšičky spýtali. Znel dojato. „Lebo ja som jednoduchý chlapec, vyučený kuchár, nemám ani maturitu. Stále mi hovorili, že nebudeš mať maturitu, nikdy sa nezamestnáš. Nebudeš mať robotu.“

Mladým ľuďom Attila Végh dnes odkazuje, že „maturitu určite treba“, no sám sa o ňu veľmi nepokúšal. Svoje možnosti zhodnotil aj pred nami. „Prepadol som zo štyroch predmetov. Nikdy som nechodil poza školu, len som ju nenávidel. Nenávidel som sa učiť, lebo som nemal na to hlavu. Všetko som sa musel učiť naspamäť, veľmi ťažko mi to šlo. Tak som si povedal - kašlem na školu a idem robiť hocičo iné. Išiel som na svoju cestu,“ v stručnosti zrekapituloval, čo predchádzalo jeho zápasníckej kariére.

Hovorí za masy

S Attilom Véghom sme sa zhovárali na celebritnom večierku, kde patril k najväčším hviezdam. Jednoducho sa stal pevnou súčasťou nášho šoubiznisu. „Vlastne ani neviem, ako som sa tu vyskytol, ale baví ma to. Je to môj osud,“ krčil plecami nechápavo a sebavedomo zároveň. „Takto to mám napísané. Cítim, že sem patrím,“ spokojne sa usmieval.

Extrovertný bol vraj od mala, vždy vymýšľal huncútstva. No a naposledy ho TV Markíza angažovala do poroty imitačnej šou Tvoja tvár znie povedome, kde sa za jedným stolom stretne s herečkou Zuzanou Šebovou, hudobníkom Mariánom Čekovským a so spevákom Máriom Kollárom. S posledne menovaným si budú môcť porovnávať svoje príbehy, o Kulym je totiž známe, že zo strednej školy odišiel takisto predčasne a viac sa do nej nevrátil.

V Tvojej tvári čaká Attilu nová úloha a, čuduj sa svete, spočiatku mu to jedno nebolo. „Netancujem vóbec, nespievam vóbec. Čo budem robiť v porote, doteraz ešte stále neviem. Keď som dostal ponuku, hneď som sa na to opýtal. Povedali, že len buď sám sebou… A tak som sa nezľakol a išiel som do toho, lebo ak by som sa musel pretvarovať a učiť niečo nové, bolo by to pre mňa ťažšie. Asi ma vybrali preto, lebo ma chceli, a mňa to láka,“ zanalyzoval jednoducho svoju účasť v novej televíznej šou. „Môžem iba dodať, že 98 percent televíznych divákov spevu a tancu nerozumie rovnako ako ja, takže sa označujem za televízneho laika a budem hovoriť za nich.“

Čo kazí charakter

Ibaže vieme, že Attilova sláva nepozná hranice. Vďaka MMA sa zaradil k Petrovi Nagyovi, Paľovi Haberovi a pár ďalším Slovákom, s ktorými sa fotia fanúšikovia v Bratislave aj Prahe. „Možno som v Česku vzácnejší, ľudia ma tam nevidia tak často ako na Slovensku,“ podotkne pred nami zápasník. Predsa „zápas storočia“, ktorý vyhral nad českým rivalom Karlosom Vémolom, v hlavách fanúšikov stále zostáva. Ale keď sa konkurent nedávno ženil, Attila zostal dobrovoľne bokom. „Pozval ma, bol zlatý. Ale nemal som čas, bol som na chate. Nemáme nič proti sebe, pokecáme, zdravíme sa,“ ubezpečil nás.

V GALÉRII nájdete ďalších známych Slovákov a Čechov, ktorí sa presadili aj bez maturity

Zostala tak len jedna nezodpovedaná otázka - či sa dá v slovenskom šoubiznise uživiť. Alebo sú pre Attilu Végha televízne honoráre len drobnými na kávu. „Prosím vás, ja to robím zadarmo, lebo to milujem! Peniaze len kazia charakter. Stále hovorím, že sú iba rekvizita. Milujem, že sem môžem dôjsť, najem a napijem sa zadarmo a idem domov šťastný. Mne to stačí,“ ukončil naše rozprávanie. Zrejme replikou, vytiahnutou z repertoáru nového televízneho zabávača.