Český spevák Milan Drobný (75) sa na sklonku kariéry a v penzijnom veku rozhovoril o vzťahoch medzi muzikantami a aktuálnej situácii v umeleckej branži.

Inklinoval k Slovákom

Nepáči sa mu, že jeho podstatne mladší kolegovia zarábajú viac ako on. „Naša branža bola vždy džungla, no teraz je to ešte horšie. Preto som medzi kolegami ani nemal veľa priateľov. Ak mám menovať Slovákov, jedným z najbližších bol pre mňa Karol Duchoň, no kamarátil som sa aj s Jankom Lehotským, či Marikou Gombitovou, s ktorou som mal v minulosti románik,“ nezabúda pripomenúť a napriek niekdajším ostrým výmenám názorov menuje aj Karla Gotta. „S ním som sa priatelil od začiatku našej kariéry,“ hovorí. 

Priateľov podľa vlastných slov viac uprednostňoval medzi ľuďmi z iných profesií. „Je to tým, že medzi kolegami už nepanuje žiadna slušnosť, ani úcta. Úplne sa to vytratilo. Robia to peniaze,“ konštatuje a približuje praktiky výroby aktuálnych hviezd podľa scenára, ako ho vidí on.

Často vyletí kapela, ktorá „prd“ vie, no má manažérov, ktorí jej zabezpečia slávu. Často spievajú a hrajú na playback a berú milión korún za koncert,“ hovorí a vracia sa do obdobia svojej mladosti. „My sme mali tri stovky za vystúpenie a museli sme sa neustále vzdelávať. Keď sme mali v divadle Semafor o desiatej skúšku, o deviatej sme už všetci stáli nastúpení pred režisérom. Skúšali sme nielen piesne, ale aj ako sa správne pohybovať na javisku, ako poďakovať, aj ako sa vhodne pokloniť pred divákmi. Tento kumšt je už minulosťou,“ hnevá sa česká legenda ukrivdene.   

Pozrite si GALÉRIU fotografií Milana Drobného. Takýto bol kedysi fešák