Ikona Slovenského národného divadla Emília Vášáryová stála v zlomových okamihoch novodobého Slovenska vždy v prvej línii. Sloboda a demokracia jej neboli ľahostajné v revolučných časoch roka 1989 ani v tmárskom období mečiarizmu. A na osude krajiny jej záleží aj dnes.

 

Čaká na výsledok

„Nikomu z nás pred tridsiatimi rokmi nenapadlo, že by sa v našom národe mohli diať udalosti, ktorých sme posledné roky svedkami. Som z toho veľmi pobúrená a nešťastná,“hovorí. Znepokojená je z prepojenia mafie na politické špičky štátu, z vulgárnosti, arogancie a nehanebnosti niektorých osôb vo zverejnených kauzách.

„Je to odsúdeniahodné a hanebné. A hanebné pre všetkých, ktorí sa to snažia obhajovať a tvária sa, že sa nič nestalo. Tie strašné komunikácie, ktoré medzi týmito primitívmi prebiehajú. Z tohto pohľadu veľmi čakám na výsledok volieb. Som presvedčená, že ľudia dajú najavo, že toto nepatrí do demokratického štátu, ktorý chce vychovávať svoje deti a vidí svoju budúcnosť,“ myslí si umelkyňa, ku ktorej už vyše pol storočia vzhliadajú nielen diváci, ale aj jej kolegovia.

Nepoučiteľné ľudstvo

Emília Vášáryová vidí aj hrozby fašizmu, ktoré opäť vyrašili na povrch. Návrat k extrémistickým názorom tu podľa nej nemá miesto. „Ešte teraz hovoríme o všetkých hrôzach druhej svetovej vojny a znova sa objavujú ľudia, ktorí dostávajú na verejnosti priestor a hovoria o tom, že sa to nestalo. História a ľudstvo sú asi nepoučiteľné. Historik by možno povedal, že dejiny sa opakujú, ale ja mám pocit, že na Slovensku sme klesli už naozaj na dno. Dúfam, že sa začneme pomaly vyhrabávať von,“ vysloví nádej.

Zároveň si ako dlhoročná pedagogička uvedomuje, akú dôležitú rolu zohrá v budúcnosti kvalitnejšie vzdelávanie. „Ak sa nebude viac hovoriť o dovzdelaní nášho národa, ak sa nebude hovoriť o alkoholizme, ktorý v našom národe existuje, a ak sa nehovorí o kultúre národa, tak tento národ nemá šancu prežiť. Svoje nádeje vkladám predovšetkým do mladej, múdrej a vzdelanej generácie,“ dodáva.

Viac FOTO Emílie Vášáryovej v GALÉRII