Mal pred sebou kariéru, ktorú napokon urobil Dežo Ursíny, Pavol Hammel i Marián Varga. Zaplatil priveľkú cenu za to, že chcel písať a spievať iba to, čo cítil a čo si myslel.

Slovenský hudobník Jožo Barina za najhlbšieho socializmu provokoval a šokoval, až napokon dostal takzvaný tichý dištanc. Dnes je už štyri roky na dôchodku, veľa času trávi na chalupe v Záhorskej Vsi s manželkou Zuzanou a vnúčatami.

Stačila jedna pieseň

V šesťdesiatych rokoch založil s kamarátmi hudobnú skupinu Players. Boli to mladí hudobníci, ktorí bývali oproti bratislavskému hotelu Kyjev. Všetci pochádzali z jedného domu a najprv hrávali prevažne inštrumentálnu hudbu.

Tí skôr narodení poznajú ich nahrávky aj ako podkladovú hudbu v Týždňoch vo filme, ktoré v tom čase premietali v kinách pred každým filmovým predstavením.

„Musím sa priznať, že na Slovensku tie šesťdesiate roky neboli až také divoké ako v zahraničí. Ja som vyskúšal drogu len raz s jedným kamarátom hudobníkom z Česka pri návšteve Vysokých Tatier. Bolo to LSD a na druhý deň som si povedal - nikdy viac,“ hodnotí zlatú éru slovenského bigbítu Jožo Barina.

Jeho meno je výraznejšie spojené so skupinou For Meditation, neskôr nazývanou The Meditating Four. Tá sa dnes považuje za legendu slovenského bigbítu.

Čo závidel Pavlovi Hammelovi a na ktoré uletené kúsky Mariána Vargu si spomína?

Viac si prečítate v týždenníku Plus 7 DNÍ.