Málokto by to v jeho prípade tipoval. Počas politickej kariéry sme ho videli stále uhladeného, v dobre padnúcom obleku a s vyleštenými topánkami. Zväčša ako vystupuje z limuzíny pred Úradom vlády alebo reční o svojom rezorte v Národnej rade Slovenskej republiky s perfektne upraveným a hlavne nagélovaným účesom.

Venuje sa mu: Zkladateľ športového klubu,
vicemajster Európy a majster Slovenska Vincent
Kolek, dáva exministrovi súkromné lekcie.
Venuje sa mu: Zkladateľ športového klubu, vicemajster Európy a majster Slovenska Vincent Kolek, dáva exministrovi súkromné lekcie.
Zdroj: VLADO BENKO JR.

Aj keď Ján Počiatek (47) je od mladi veľký fanúšik kultových motoriek a párkrát sme ho mohli vidieť zvečneného pri dravej ma-šine v koženej bunde a čižmách, nikto si nemyslel, že je ozajstný drsniak. Nám sa podarilo zistiť, že medzi jeho vášne patrí ešte čosi, čo pred verejnosťou dlho a úspešne tajil - bojové 
umenia.

Chodí medzi ľudí

Pred mesiacmi Ján Počiatek odišiel z politiky a teraz má čas naplno sa venovať svojim záľubám. Karate začal trénovať už v sedemnástich a počas rokov presedlal na thajský box. Dokonca si najal osobného trénera, vraj jedného z našich najväčších odborníkov na tento šport.

Trénuje plavcov: Gabriel Baran mu radil vo vode.
Trénuje plavcov: Gabriel Baran mu radil vo vode.
Zdroj: archív

Nechodí ho drilovať do exministrovej rozľahlej vily pod bratislavským Slavínom, práve naopak. Počiatek cvičí v telocvični a s prítomnými návštevníkmi si ochotne podebatuje. Podľa našich informácií, na počudovanie, témou nie sú zákulisné ťahy v politike. „Koho to už dnes zaujíma. Bavíme sa skôr o športe a o takýchto veciach,“ prezradil nám jeden.

Disciplinovaný

Ján Počiatek neberie tréningy na ľahkú váhu. Neslúžia mu len na vyplnenie času. Má nastavený rozvrh a poctivo absolvuje každú dohodnutú lekciu. „Chodím pravidelne. Minimálne trikrát do týždňa,“ povedal nám Počiatek, ako dnes trávi čas. „Je to super na kondičku a hlavne je to zábavné,“ dodal nadšene.

V ringu: Exministrov tréner sa so súperom nemazná.
V ringu: Exministrov tréner sa so súperom nemazná.
Zdroj: youtube

Bojovým umeniam sa venuje väčšinu svojho života. Úroveň zdatnosti si však netrúfa odhadnúť. Nekomentuje ani to, či má v thajskom boxe - kde sú na rozdiel od klasického boxu povolené aj kopy - rýchlejšie ruky alebo nohy a či teda zasadí súperovi silnejšiu ranu kolenom, alebo lakťom. „Pred trid-siatimi rokmi som začal s karate, ktorému som sa venoval najdlhšie. Potom som trénoval box a teraz posledných sedem rokov thajský box. Ten ma baví najviac, pretože je z týchto troch športov najkomplexnejší,“ zhodnotil.

Tréner zabijak

Bývalého politika si už pred rokmi zobral do parády jeden z najznámejších kickboxerov a zakladateľ bojového športového klubu Vincent Kolek. Zodral desiatky boxerských rukavíc, rozkopal haldy boxovacích mechov a vďaka tomu podľa vlastných slov našiel vnútorný pokoj - ako tvrdí, neznáša zlo a násilie.

Kolek má za sebou takmer sto zápasov a bojové športy berie ako kult. Tí, ktorí ho poznajú, označujú ho za trénera fanatika, opisujú ho ako niekoho, kto považuje šport priam za náboženstvo. Tak vidia návštevníci Kolekovu komunitu, ktorá chodí do jeho tréningovej haly. Zrejme preto, že okrem zdokonaľovania techniky na zvládnutie súpera poskytuje muay thai aj rozvoj ducha a mysle.

Počiatek hovorí, že s Kolekovými službami je nadmieru spokojný. „Chodím do toho klubu práve preto, lebo tréner je Vinco, ktorý patrí u nás k najlepším. Navyše mi vyhovuje systém, ako ma trénuje,“ nešetrí chválami bývalý minister.

Húževnatý

Počiatek nerozvíja svoje pohybové zdatnosti len thajským boxom. V zime môže využívať posilňovňu a bežecký pás vo svojej vile. Podľa našich informácií mal aj trénera triatlonistu Tomáša Kamrlu. Držiteľ mnohých ocenení rozvíjal jeho pohybové schopnosti viacerými smermi.

Okrem toho sa Počiatek zveril do rúk plaveckého trénera Gabriela Barana, ktorý je osobným trénerom finančníka Ivana Jakaboviča a lekcie dával aj hokejistovi Ľubomírovi Višňovskému.

Prečítajte si aj: