Po búrlivom priateľstve a vzápätí nepriateľstve s Norou Mojsejovou, ktorú obvinil z podvodu, si ju nakoniec zobral za manželku a odbremenil ju od ťarchy trestného stíhania. Teraz mu hrozí, že sa za mrežami ocitne sám. Už desať rokov totiž čelí obvineniu z úverového podvodu, ktorého sa vraj dopustil so svojimi troma kumpánmi. Na okresnom súde v Nitre sa malo minulý týždeň konať v tejto veci hlavné pojednávanie. Očakávalo sa, že sudkyňa po rokoch konečne vynesie rozsudok. Versače je však chorý, ospravedlnil sa, a tak sa súdne pojednávanie odročilo.

Asi pred desiatimi rokmi: Kabrheľ v čase, keď už čelil podozreniu z podvodu. A z ďalšieho obvinil svoju budúcu manželku.
Asi pred desiatimi rokmi: Kabrheľ v čase, keď už čelil podozreniu z podvodu. A z ďalšieho obvinil svoju budúcu manželku.
Zdroj: Juraj Roščák

Oklamali banku

Úverového podvodu sa štyria obžalovaní František Švarala, Iveta Renáčová, Rudolf Hučko a František Kabrheľ údajne dopustili ešte v roku 2004. Podľa obžaloby to bol práve Versače s Ivetou, ktorí prehovorili bezdomovca Švaralu, aby si zobral v banke úver vo výške štyri milióny slovenských korún. Švarala bol v tom čase konateľom obchodnej spoločnosti StOFiS. Pre túto eseročku vypracovala Iveta Renáčová s Rudolfom Hučkom všetky potrebné doklady a účtovné dokumenty, ktoré bolo treba predložiť v banke. Samozrejme, fiktívne. Švaralu naučili, čo treba v banke povedať, a ten prišiel do Nitry, aby úverové dokumenty podpísal. Peniaze napokon bez problémov dostal, bezúčelový úver banka poskytla a peniaze previedla na firemný účet.

Takto kedysi žil: S Norikou si nemali čo vyčítať.
Takto kedysi žil: S Norikou si nemali čo vyčítať.
Zdroj: Juraj Roščák

V roku 2005 Švarala peniaze z účtu vybral a dal ich práve Ivete, ktorá ich rozdelila medzi ostatných. Keď sa v tejto veci začalo pojednávať, Renáčová aj Švarala už boli za mrežami v iných trestných veciach.

Nevinný?

„Všetko okolo mojej osoby je jedno veľké nedorozumenie,“ tvrdil pred súdnou sieňou ešte vo februári 2011 Versače. Podľa jeho slov sa v celej kauze ocitol iba zásluhou tvrdenia ďalšieho z obžalovaných Františka Švaralu, podľa ktorého dostal časť peňazí z podvodu. „Stal som sa bielym koňom vo viacerých podvodoch, za čo som si aj pobudol vo väzení. To sa stalo dávno a už si na to nepamätám,“ uviedol zasa muž, ktorý údajne dostal Versačeho do veľkých problémov. „Nič som nespravil, ale ťahajú ma po súdoch ako zločinca,“tvrdil František Kabrheľ, ktorý podľa prokuratúry úverovým podvodom ešte v roku 2004 spolu s ďalšími tromi obžalovanými pripravil Všeobecnú úverovú banku o štyri milióny korún (132 776 €). „Skutok úverového podvodu bol dokonaný a pre škodu veľkého rozsahu hrozí štvorici obžalovaných trest na päť až dvanásť rokov,“ uviedol na začiatku procesu Jaroslav Maček, hovorca nitrianskej krajskej prokuratúry. Právny zástupca Františka Kabrheľa sa k tomuto sporu nevyjadril.