Na rozdiel od politikov Peter Sagan (28) reprezentuje rodnú krajinu ukážkovo - Slovensko preslávil vo svete tak ako nikto pred ním, domov nosí jeden titul za druhým, zároveň inšpiruje chlapcov od najmladších až po staršie ročníky. A to sa cestou na vrchol nepredieral rajskou záhradou. Zvlášť v súkromí. Saganovi rodičia dlhé roky žili pod jednou strechou, ale vlastne oddelene. Keď v apríli obaja prišli na akciu pri Nitre, na ktorej plánovali zvítať sa so slávnym synom, zostali mnohí zaskočení. Mamu Helenu sprevádzala dcéra Daniela a vnúčatá, otec Ľubomír postával obďaleč s neznámou blondínou, ku ktorej má údajne blízko dlhé roky. Scéna ako z nepodareného filmu, ale Saganovci si vraj na neštandardné rodinné pomery zvykli. Harmóniu medzi rodičmi zrejme pochovali zálety dávnejšieho dáta. Tie asi pred dvanástimi rokmi vyvrcholili narodením chlapca. Ako nám rodinní známi potvrdili, Ľubomír Sagan ho vraj nikdy netajil. Pred manželkou ani pred vlastnými deťmi. Len pred verejnosťou zachovával dekórum.

Prezradil ho internet

„S tatinom,“ komentoval roztomilý chlapec v roku 2011 fotografiu, ktorú práve zverejnil na sociálnej sieti. Na snímke ho držal v náručí Ľubomír Sagan. Ten istý Ľubomír Sagan (61), ktorého poznáme ako otca nášho najslávnejšieho cyklistu Petra Sagana. Na ďalšej snímke chlapčeka pobozká a takýto dojímavý výjav zostane ďalšie roky visieť na internete. Bez povšimnutia. Až kým sa Sagan starší znova nezačne drobcovi prihovárať verejne. „Ahoj, Chrisko. Ocko je teraz v USA s Peťkom aj Jurkom, pozdravujeme, ahoj,“ napísal malému začiatkom mája, keď naozaj bol v Spojených štátoch. Do americkej Kalifornie sa presunul s oboma staršími synmi, ktorí tam súťažili na cyklistických pretekoch. Hoci za veľkou mlákou musel byť zaneprázdnený, na Christiana - tak sa totiž malý volá - nezabúdal. „Si šikovný, Chrisko, mám radosť, pa,“ povzbudil ho na diaľku aj pred pár dňami. Aby toho nebolo málo, na jedinom verejne dostupnom profile sa Sagan senior nepýši megaslávnym synom Petrom, ale práve Chrisom, ktorého si mnohí ľahko pomýlia s jedným z jeho vnukov. Ibaže vnuk to nie je.

Tajomného Christiana nemožno vypátrať len tak. So svojou mamou Adrianou nežijú v rodnej Žiline, ba ani na Slovensku. Už pred rokmi sa presťahovali na sever Európy, kde bývajú v nórskej oblasti Eidsvoll. Nie sami. Jemná tmavovláska sa vydala za iného Slováka, ktorý sa zhodou okolností volá Ľubomír. Zrejme nebude náhoda, že na otca Petra Sagana sa podobá. Narodil sa im ďalší syn a dnes si na severe Európy nažívajú ako spokojná rodina. Christian nosí priezvisko maminho manžela, inak sa však prejavuje „saganovsky“.

Tatino: Takto malý Christian nazýva otca našej cyklistickej hviezdy. Na sociálnych sieťach nie je núdza o dôverné fotografie, ktoré svedčia o nadštandardnom vzťahu chlapca a Ľubomíra Sagana.
Tatino: Takto malý Christian nazýva otca našej cyklistickej hviezdy. Na sociálnych sieťach nie je núdza o dôverné fotografie, ktoré svedčia o nadštandardnom vzťahu chlapca a Ľubomíra Sagana.
Zdroj: Internet

Netají svoju lásku k autám a k cyklistike. A, čuduj sa svete, ani k Petrovi Saganovi, s ktorým očividne veľmi dobre vychádzajú. Na internete pridáva fotografie s ním, s nadšením pózuje v jeho Porsche, ba navštívil už Monako, kde hviezda žije. Okrem toho na početných snímkach Christian brázdi nórske ulice na bicykli Saganovej obľúbenej značky, chváli sa šiltovkami s logom Bora, teda tímu, za ktorý najslávnejší Slovák preteká, používa cyklistické rukavice s nápismi Peter a Sagan. Kde sa záhadný Christian vzal, to sme sa chceli spýtať priamo Ľubomíra Sagana. „Som teraz v Kalifornii, zobudili ste ma,“ opakoval na opačnej strane zemegule, keď nám zdvihol telefón. Keď sme sa začali zaujímať o nemanželského Christiana, hneď zložil. Nepochodili sme ani u rodiny malého chlapca. „Žiadneho Christiana nepoznáme!“ ozvalo sa z telefónu jeho prababičky okamžite - hoci my sme sa ženy na druhej strane linky nestihli nič opýtať. Vybrali sme sa teda do rodného kraja rodiny pátrať po tom, čo pred svetom skrývali.

Milý a šikovný

Otca Petra Sagana poznajú v meste ako milého muža, ktorý sa s dámami vždy rád dal do hovoru. Povráva sa, že jeho pozornosť si získali najmä éterické dlhovlasé typy. To, že o nemanželskom synovi novinári stále nič nevedia, jeho susedov zarazilo. „Veď sem chodí na návštevy. On ho vždy na letisku vyzdvihne a cez prázdniny je tu. To naozaj neviete? Jeho mama žila za kopcom a zoznámil ich jeho najlepší kamarát,“ rozrozprávala sa pred nami dlhoročná obyvateľka pokojnej ulice. Na moment sa však zastavila. Zaváhala, či rodinné záležitosti Saganovcov má vôbec komentovať. „Viete, žijeme tu v slepej uličke, je tu pár domov a takmer všetci sa poznáme celý život,“ povzdychla si sivovlasá dáma.

Ďalšia rodinná známa doplnila, čo sa so známosťou Ľubomíra Sagana po narodení Christiana stalo. „Ona odišla do Nórska. Tam sa vydala a žije tam. Za otcom sem do Žiliny chodí. Pravdaže,“ zopakovala svoju skúsenosť, hoci stretnutia sa logicky po odsťahovaní z krajiny výrazne zredukovali. Napriek tomu je Christian vo štvrti, kde Ľubomír Sagan býva, všetkým dobre známy. Ako „milého a šikovného chlapca“ ho opisuje ďalšia suseda. „Chodí sem s mamou aj bratom. V Nórsku si pekne nažívajú. Jej babka, moja kamarátka, mi ukazovala fotky. Je na všetky vnúčence pyšná. Aj by som vám dala na ňu číslo, ale povedala mi, že nemôžem. Asi to nechce rozoberať. Viete, to by som si ja odskákala. Vy neviete, aká je Oľga,“ lamentovala pred nami asi osemdesiatročná pamätníčka.

Rozumejú si: Christian sa so slávnym Petrom, ktorý môže byť jeho brat, už neraz stretol.
Rozumejú si: Christian sa so slávnym Petrom, ktorý môže byť jeho brat, už neraz stretol.
Zdroj: Internet

Nastalo ticho

O niekdajšej Saganovej afére teda v Žiline i vrabce čvirikajú. Keď sa Christian narodil, išiel vraj jeho biologický otec s pravdou von. Ešte ako drobca ho bral na rodinné oslavy. Preto to nemala žena Ľubomíra Sagana - podľa toho, čo sme si vypočuli - v živote vždy ľahké. Transplantácia pečene, ktorú absolvovala, nebola podľa jej kamarátok len tak. „Je to obyčajná milosrdná žena. Pobožne založená,“ dozvedeli sme sa od nich.

Keď sme sa na Helenu Saganovú obrátili, odmietla jatriť staré rany. O ľavobočkovi sa nechcela vyjadriť ani jej dcéra, Petrova sestra Daniela. „Bez komentára,“ vyhlásila na adresu Christiana a vyvrátiť jeho existenciu sa ani náznakom nepokúsila. O stanovisko sme požiadali aj trojnásobného majstra sveta. Ako s Christianom vychádza, nám Peter Sagan neozrejmil.

Každý po svojom

Napriek komplikovaným vzťahom v rodine sa Peter Sagan už roky drží vo vrcholovej forme. Má blízko k obom rodičom, aj keď v príprave či na pretekoch ho oveľa častejšie sprevádza otec Ľubomír. Garde mu robil aj naposledy v Spojených štátoch. Zatiaľ čo Petrovu mamu Helenu sme zastihli v zariadení pre seniorov v Tepličke nad Váhom, kde si prvé slnečné lúče spríjemňovala v záhrade - čítala knižku. Ako sama hovorí, za synom do Monackého kniežatstva lieta iba vtedy, keď ju pozvú. Keď sa vráti domov do Žiliny, v dvojpodlažnom dome má vyhradenú svoju obytnú časť. Dve miestnosti po šesť štvorcových metrov. Viac nepotrebuje. Aspoň podľa zahraničných novinárov, ktorí svojho času navštívili rodičov našej cyklistickej jednotky. Kontrast medzi skromnou Heleninou časťou domu a tou, kde žije Ľubomír, nemohol byť väčší.

„Kuchyňa Saganovho otca sa chváli ostrovčekom na varenie ako z katalógu. Je tam malý bar s transparentnou chladničkou zásobenou plechovkami energetického nápoja. Oproti dizajnovému koženému gauču v obývacej časti visí gigantická televízna obrazovka. Steny zdobia zelené prilby, zelené fľašky a zelené dresy z Petrových čias v prvom profitíme Liquigas,“ opísali pompéznejšiu Ľubomírovu obytnú zónu tak, ako ju videli na vlastné oči. Až teraz je jasné, prečo ju potreboval.