Zdedil slávne priezvisko, ale utajiť sa nedajú ani gény. Doma na Slovensku je takmer neznámy, no on komorne a mimo záujmu celoplošných médií dobyl divadelný svet. Cez Prahu, kde žije. Synovec herca Michala Dočolomanského sa tam usadil takmer pred dvadsiatimi rokmi a začal šíriť dobré meno rodu. Medzinárodnému divadelnému štúdiu, ktoré založil, dnes bratia Česi dávajú prívlastok kultové. O Viliamovi Dočolomanskom (44) sa v kuloároch hovorí ako o svetobežníkovi, perfekcionistovi a budhistovi, ktorý robí veci po svojom.

Aj on má vášeň pre hudbu

Dočko, ako hereckej legende hovorili Slováci, sa stal miláčikom širokých más. No synovec Viliam je z iného cesta, mainstream očividne neznáša. Na pražských smotánkovských akciách na neho nenarazíte, mimo nich rozpráva zanietene najmä o umení. Rozhovory poskytuje málokedy a v jednom z posledných rozpráva najmä o ľuďoch strácajúcich schopnosť komunikovať s okolitým pro­stredím. Práve o nich vytvoril hru Odtržení, hrá sa v komornom prostredí jeho medzinárodného divadla Farma v jeskyni. Štúdio, v ktorom spája divadlo, hudbu a video, založil pred sedemnástimi rokmi.

Odvtedy je umeleckým šéfom, režisérom, choreografom, scénografom, ale pre svoje predstavenia vytvára aj hudbu. Tá bola podstatná aj pre Michala Določomanského. Dilemu, či sa má venovať viac muzike či divadlu, riešil aj Viliam.

Viac FOTO synovca Michala Dočolomanského nájdete v GALÉRII >>

„Hudba je pre mňa alfa a omega nielen v tom, čo robím, ale ako žijem a premýšľam. Zrejme som sa narodil ako prirodzený rytmik. Možno som tým pre svojich kolegov neznesiteľný, pretože moja rytmická pamäť sa obvykle nepletie, takže neodpustím performerom, technikom a ďalším spolutvorcom vôbec nič,“ priznal nedávno pre český časopis Xantypa. Nebol to však strýko, kto u Viliama prebudil vášeň pre hudbu. „Veľký vplyv mala na mňa učiteľka klavíra v Liptovskom Mikuláši. Púšťala mi Bacha i džez, čo považujem za zážitky pre mňa celkom zásadné. Myslím, že ma naučila ‚počuť hudbu‘.“

Pokračovanie na ďalšej strane.