Po tom, čo pred pár dňami náhle skonala manželka Otta Weitera Andrea Fischer Uhríková, ľudia v Dunajskej Lužnej si zaspomínali aj na jej tetu Evu Máriu Uhríkovú. Obe boli skvelé speváčky, skonali predčasne a odpočívajú na tamojšom cintoríne. Spája ich však ešte jedno. Keď Eva Mária Uhríková vedela, že zákernú rakovinu, s ktorou statočne bojovala už neporazí, požiadala neter Andreu Fischer, aby sa postarala o jej vtedy štrnásť ročného syna Filipa.

Nevedela si pomôcť

Eva Mária Uhríková, ktorej popularitu v deväťdesiatych rokoch hitmi Zbohom Mama, či Skúsme to ešte raz, naštartovala relácia Repete, si na rozdiel od Andrei Fischer zažila pred smrťou peklo počas ktorého zomierala v mučivých bolestiach. Hoci sama veľkú časť svojho života zasvätila v kampani Na kolesách proti rakovine pomoci ľuďom, ktorí trpia touto chorobou, sebe pomôcť nedokázala. Osudným pre skvelú speváčku bol rok 2000, keď si na prsníku našla hrčku. S odborným vyšetrením dlho otáľala, lekársku pomoc vyhľadala, až, keď bolo jej ochorenie v pokročilejšom štádiu. Diagnóza bola jasná: Rakovina prsníka! Nasledovala operácia, chemoterapia a ožarovanie. Jej syn Filip mal len sedem rokov.

Život so srdcom na dlani

Netrvalo dlho a musela sa podrobiť operácii oka, pretože následkom ťažkých liekov prestávala vidieť. Po čase sa zdalo, že je rakovina na ústupe. Eva začala opäť koncertovať a nahrávať nové piesne. V niektorých si zaspievala aj so synom. Mimoriadne kresťansky založená speváčka so srdcom na dlani sa dokázala tešiť z každého dňa. Pre jej empatickú a priateľskú povahu snáď ani nemala nepriateľov. Na krásnu a útlu ženu si však počkala opäť rakovina. Tentoraz Eve diagnostikovali rakovinu hrtana a neskôr i pľúc. Nevzdávala sa. Najmä kvôli synovi sa snažila bojovať zo všetkých síl. V období medzi chemoterapiami neoddychovala, ale neúnavne usporadúvala akcie Na kolesách proti rakovine a zháňala prístroje na diagnostiku onkologických chorôb.

Na jeden z benefičných koncertov sme jej vybavili vystúpenie českej speváčky Petry Janu, s ktorou kedysi začínala kariéru. Eva mala len štrnásť rokov, keď sa zúčastnila na súťaži amatérov Jihlavská reťaz, kde tromfla svoju budúcu kolegyňu Petru Janů. „Malá Slovenka zvíťazila,“ okomentoval situáciu nadšene vtedajší porotca Karel Gott. Pri poslednom stretnutí Petra Evu už nespoznala. Po dvadsiatich štyroch chemoterapiách extrémne schudla. Jej oči však boli stále plné života a zo stretnutia z dávnou priateľkou žiarila šťastím. Keď sa s niekým o svojej diagnóze bavila, len laxne mávla rukou a prehodila, že zlá burina nevyhynie.

Už len šepkala

Eva Mária Uhríková zlou burinou ale nebola. Počas svojej životnej púti, rozdávala len radosť, lásku a dobrú náladu. Profesionálka telom aj dušou napriek bolestiam uskutočnila svoj posledný koncert Na kolesách proti rakovine. Až po ňom bola ochotná nechať sa opätovne hospitalizovať na lôžku Národného onkologického ústavu. Nastala ďalšia bolestivá tortúra. Rádioterapia, injekcie na žalúdok, aby nezvracala, infúzie na upokojenie, punkcia pľúc, v ktorých sa jej začala ukladať voda a samozrejme ďalšie chemoterapie. "Jednoducho som išla na doraz. Keď je človek vo vypätí, všetko, aj únavu, pripisuje práci. Keď už som nevládala, veľmi mi pomáhal Peter Hamaj zo Slovenského paralympijského výboru,“ priznala nám na nemocničnom lôžku počas našej návštevy.

Keď sme ju po dvoch týždňoch navštívili opäť, bola o poznanie skeptickejšia. „Mala som ukrutné bolesti. Vybrala som desať rádioterapií na panvovú kosť, stehenné kosti, chrbticu a hlavu. Tým pádom mi bolesti ustúpili, lenže rádioterapia mi tak zničila žalúdok, že som v sebe neudržala okrem infúzii a injekcii vôbec nič," povedala nám na lôžku ubolená žena šepotom. Občas, keď nečakane jej na kosť vychudnuté telíčko, napadol silný kŕč, stíchla úplne. Úsmev na jej tvári sa zračil akurát pri myšlienke na to, že polročná práca jej kampane priniesla ovocie.

V Ústave experimentálnej onkológie, keď sama bojovala s chorobou, už začal fungovať prístroj, pulzná elektroforéza, na ktorý "Evina" kampaň prispela sumou 800 tisíc korún. Keď sme sa jej spýtali, či to personál nemocnice vie, len mávla rukou. „Vedia, ale špeciálnu starostlivosť kvôli tomu nemám. A tak by som potrebovala aspoň pomasírovať, či niečo podať,“ vzdychla si. Do nosa si pritom prikladala hadičky kyslíka, ktorými si uľahčovala dýchanie. "Pre mňa je vážny heroický výkon umyť si zuby, či osprchovať sa,“ dodala.

Prosila o modlitby

Horšie ako nádor na prsníku a oku, speváčka znášala fakt, že jej choroba udrela na hlasivky. "Posledná pesnička, ktorú som na jednom vianočnom koncerte spievala, bola Ave Maria. Teraz už nemôžem nič. A tak som vždy chcela byť speváčkou…" Aj napriek ťažkým chvíľam, nedokázala v sebe potlačiť noblesu. Za každý náhly záchvat bolesti sa ospravedlnila, ako by ním svoje okolie obťažovala. No v tvári sa jej zračila nádej a pokoj. "Veľa sa modlím, neviem si prestaviť, ako takéto údely osudu zvládajú ľudia, ktorí nie sú veriaci. Mňa najviac drží pri živote modlitba a viera v uzdravenie. A, samozrejme, môj synáčik Filip a rodina, ktorá ma ľúbi a zbožňuje. Každý deň, hoci len na päť minút, pribehnú. Boli sme tak vychovávaní od malička, že sa veľmi ľúbime," povedala.

O syna Filipa sa vtedy starala jej matka. "Mamička má už osemdesiat rokov, ale zrejme cíti, že ju stále potrebujem, tak sa drží. Je to výnimočný, úžasný človek,“ tešila sa zo súdržnosti blízkych a vyslovila jediné prianie. "Som Eva a narodila som sa 24. decembra. Ja len pána Boha prosím, aby som bola na Vianoce doma. Ale to nezáleží odo mňa. Snažím sa všetko striktne dodržiavať, ale ľudský organizmus je nevyspytateľný. Prosím, modlite sa za mňa,“ prosila všetkých.

Navždy s mamou

Vrúcne modlitby ale na úrodnú pôdu nepadli. Eva Mária Uhríková skonala v roku 2007 v preukrutných bolestiach, len dva dni pred Vianocami. Keď definitívne vedela, že jej dni sú zrátané, so slzami v očiach požiadala svoju neter Andreu Fischer Uhríkovú, aby sa po jej smrti ujala syna Filipa. „Neváhala som ani na sekundu. Navyše, ja som kedysi o dieťatko prišla. Stalo sa to v období, keď Evka čakala Filipa ako slobodná matka. Naše osudy sú si veľmi podobné. Tak ako Filip nepozná svojho otca, lebo mu to Evka nechcela prezradiť, ani ja nepoznám svojho,“ zdôverila sa nám pred rokmi Andrea Fischer. Z Filipa je dnes už mladý, samostatný pán, ktorý so svojou partnerkou má už trojročné dieťa. Na svoju mamu, ktorá ho tak milovala, však podľa vlastných slov nikdy nezabudne. „Viem, že je so mnou a pri mne každý deň. Na stole mám jej fotografiu a prihováram sa jej,“ povedal nám tesne po smútočnom obrade svojej druhej mamy Andrei Fischer.  

Pozrite si v GALÉRII zábery rakovinou sužovanej speváčky Evy Márie Uhríkovej.  Odpočíva na rovnakom cintoríne ako jej sesternica, Andrea Fischer Uhríková Weiter.