Energická Mária Vaškovičová (64) sa už dlhé roky venuje projektu Krištáľové krídlo, ktoré dvadsaťtri rokov pomáha zviditeľňovať osobnosti našej krajiny. „Keď sme začínali, nebola slovenská spoločnosť pripravená na to, aby sa oceňovali duchovné hodnoty. Po nežnej revolúcii cítili ľudia obrovskú potrebu niečo mať, vlastniť. Hodnotu predstavovali rôzne šou, missky či oceňovanie moderátorov. S touto konkurenciou bolo zložité súťažiť. Začiatky boli ťažké, no za tie roky získalo naše ocenenie kredit a prestíž, povedala nám plavovláska vo svojej vile neďaleko Bratislavy. Žije tam s manželom, a v budúcnosti s ňou má veľké plány.

 

Knihomoľka i vášnivá kuchárka

Všade, kam sa v dvojpodlažnej vile obzriete, cítiť dotyk umenia. Knihy, obrazy a vo vitrínach vystavený porcelán. Šatník na druhom poschodí však skrýva ozajstné ‚poklady‘. „Mám v ňom šaty zo všetkých dvadsiatich troch ročníkov, ktoré si odkladám z bláznivého dôvodu. Mám taký uletený sen, že náš dom sa niekedy zmení na múzeum Krištáľového krídla,“ netají s úsmevom svoje zámery Mária Vaškovičová. Odkladá si všetko od prvého ročníka, a tak bude archív rozsiahly. Napriek tomu, že sme stáli priamo v jej šatníku, róby nevytiahla, každá je poctivo zabalená, aby sa nepoškodila. „Aj keď neviem, ako to nakoniec bude, ale myslím si, že raz aj tie šaty môžu slúžiť ako milá spomienka, keď krídlo bude robiť už niekto iný.“

Ďalšie koktailové šaty má pani Mária uložené v hosťovskej miestnosti, v ktorej prespávajú jej vnučky, keď prídu na návštevu. Ešte viac tu však svieti dizajnová komoda. „Zhodou okolností autorom diela je dizajnér akademický sochár Ivan Čobej, nominovaný na cenu Krištáľové krídlo. Nadobudli sme ju pred piatimi rokmi,“ hovorí Mária Vaškovičová. Pri presúvaní po jej vile sa nedá prehliadnuť pomerne veľká pracovňa. Okrem stolov s počítačmi nás ohúrila predovšetkým obrovská knižnica siahajúca až po strop. Počet kníh, ktoré vlastnia s manželom, nevie ani zrátať. Niektoré sú uskladnené na ich chalupe.

Na kuchyňu si potrpí

Novou knihou nepohrdne, aj keď viac sa vraj teší z iných vecí. „Najradšej mám, keď ma ľudia obdarujú ľudskosťou, dobrým slovom či úsmevom. Posledné roky pri oslavách upozorňujem gratulantov, aby si nerobili starosti so žiadnymi materiálnymi darmi. Ak ma naozaj niekto chce veľmi obdarovať, vždy to zameriam na charitu,“ tvrdí rozhodne.

Dom zariaďoval manžel pani Márie, ona sa sem nasťahovala v čase, keď ho dokončoval. „Kuchyňa bola na môj vkus malá, tú sme rekonštruovali podľa mojej potreby a vkusu. Aj v obchodoch neustále pozerám rôzne riady. Rada chodím do obchodov s kuchynskými potrebami, na čom sa moja dcéra zabáva. Takmer každý rok kupujeme do kuchyne na oživenie nejakú novinku. Od jej rekonštrukcie je to moja najobľúbenejšia miestnosť v dome,“priznáva Mária Vaškovičová. Dnes sa môže pochváliť elegantnou tmavohnedou kuchyňou s ostrovčekom a jedálenským stolom v strede miestnosti. „Nakoniec aj manžel pochopil,že rekonštrukcia mala zmysel,“ tvrdí pani domu, hoci nevarí každý deň. „Manžel má často povinnosti mimo domova, ja som celé dni v práci, preto cez týždeň varím veľmi zriedkavo. Ale cez víkend varím vždy,“ prízvukuje.

Pokračovanie na ďalšej strane...