Tip na článok
Bývalý zlodej, ktorý konvertoval na umenie, belgický režisér Francois Troukens.

Z väzenia na červený koberec. Ako sa stal z bývalého zločinca režisér hviezd?

Z bývalého gangstra sa stal režisér a autor knihy, ktorej sa darí. Vôľa zlodeja obrnených transportérov s hotovosťou François Troukensa Belgičanov neprestáva prekvapovať.

V 90-tych rokoch vykrádal autá, ktoré prevážajú hotovosť vyzbieranú zo supermarketov. V rokoch milénia sedel v base a neskôr nosil "náramok". V roku 2018 vydal autobiografiu, natočil úspešný film a chystá sa na ďalší. To je v skratke príbeh, aký píše život Françoisovi Troukensovi.

Gangster nie je zabijak

Odpustí spoločnosť človeku, ktorý so svojou ozbrojenou bandou nakradol milióny? Aké ťažké je dať si dohromady život po desiatich rokoch väzenia? Môže sa stať z bývalého nepriateľa verejnosti hviezda televíznych obrazoviek? Osobný príbeh François Troukensa, bývalého verejného nepriateľa číslo 1 v Belgicku, vyvoláva spoločenské mnohé otázky.

On má pocit, že svoj dlh splatil a ide ďalej. Vo svojej knihe, ako aj vo filme, ktorý režíroval, nástojí na rozdiele medzi zabijakmi a gangstrami starého typu. A vždy, keď má príležitosť, pripomína, že on nikoho nezabil, hoci má na rováši asi dve desiatky lúpežných prepadnutí.

Umelec a morálka

„Generácia gangstrov, ku ktorej som patril, mala takmer politickú filozofiu. Išlo im o pomstu spoločnosti. Cítili sme aj kus anarchizmu. Mali sme akúsi chartu správania - kradnúť, ale neublížiť," vraví sympatický štyridsiatnik, ktorého by ste skôr tipovali na manažéra, ako na zločinca. „Zabijaci sú opak. Na lupe im nezáleží, strieľajú a zabíjajú. Tvoria teror a paniku, to je ich účel," dodal na stretnutí s Plus 7 dní v Bruseli.

Belgická verejnosť však Troukensovi pripomína v diskusiách pod rozhovormi, z ktorých vychádza ako úspešná hviezda belgického filmu, že predsa postrelil policajta. Ten zostal hendikepovaný a peňažnú ujmu na zdraví sa Troukensovi podľa webu Sudinfo.be platí ťažko.

Aké sú podmienky trestancov v belgickom väzení? Prečo spoločnosť vníma človeka, ktorý si svoj trest odsedel, stále ako zločinca? Aké sú vzťahy medzi umením a morálkou? Čo sa stalo, že syn buržoáznych rodičov odchovaný na bio zelenine spadol na druhú stranu? Aj o tom, prečo sa niektorým bývalým trestancom podarí začleniť do života a iným nie sa dočítate v profile François Troukensa v najbližšom čísle týždenníka Plus 7 dní.

VIDEO Plus 7 Dní